Start Arrow Wiadomości Arrow Kominek w domu pasywnym

Kominek w domu pasywnym

Wraz z rosnącymi cenami ogrzewania rośnie także zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii oraz sposoby obniżenia jej zużycia. Nowoczesne technologie budowy obiektów mieszkalnych wyróżniają się coraz niższym zapotrzebowaniem na ciepło. Czy w tej perspektywie budowa kominka w domu energooszczędnym jest w ogóle możliwa?

fot. Kratki.pl

Dom pasywny oznacza nowe podejście do sprawy oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. O jego innowacyjności stanowi skupienie się na polepszeniu parametrów systemów i elementów znajdujących się w każdym budynku, zamiast wdrażania dodatkowych rozwiązań. Termin budynek pasywny łączy się również z faktem wykorzystywania przez obiekty energii z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli bierny bez użycia aktywnych rozwiązań instalacyjnych.

Oszczędzanie energii a zapotrzebowanie na ciepło

W domach pasywnych ograniczenie zapotrzebowania na ciepło jest tak duże, że zwykle nie stosuje się w nich standardowego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza jeśli idzie o mniejsze obiekty np. domy jednorodzinne, konieczne jest użycie niewielkiego układu grzewczego w postaci grzejników lub ogrzewania podłogowego. Aby zbilansować zapotrzebowanie na ciepło wykorzystuje się także energię pozyskaną z promieni słonecznych, rekuperację, czyli odzysk ciepła z wentylacji, czy zyski cieplne pochodzenia wewnętrznego np. z urządzeń elektrycznych.

Jaki kominek do domu energooszczędnego?

Obecność kominka w budynku pasywnym należy uwzględnić już na samym początku planowania budowy. Wiąże się to z restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi energooszczędności i wentylacji w tego rodzaju budownictwie. Już na etapie projektowania obiektu sprawdza się bowiem jego bilans energetyczny.

Każde ujście powietrza z budynku, powodujące straty energii skutkuje zwiększaniem się kosztów ogrzewania. Decydując się na zakup kominka warto postawić na szczelne urządzenie, które będzie współgrać z wewnętrznym systemem wentylacji. Mowa tu o produktach z zamkniętą komorą spalania, które podczas pracy nie pobierają tlenu z pomieszczenia.

Kominek, który idealnie nada się do tego rodzaju budynku powinien posiadać szczelną obudowę i drzwi paleniska, które ograniczają przedostawanie się spalin do pomieszczenia. Pozwala to na nie zakłócanie pracy urządzeń wentylacyjnych domu. Przy zakupie kominka powinna interesować nas jego efektywność energetyczna. Wymogiem świadczącym w tym wypadku o energooszczędności jest zamknięta komora spalania. To nic innego jak odizolowanie od wnętrza domu układu spalinowo powietrznego. Tlen potrzebny do spalania jest dostarczany szczelnie z zewnątrz do urządzenia.  – Warto mieć na uwadze, że kominek w domu energooszczędnym nie powinien być dużych rozmiarów. Jego moc nie jest bowiem tym czynnikiem, który decyduje o wyborze urządzenia. U naszych zachodnich sąsiadów coraz większą popularnością cieszą się te o mocy ok. 10 kW. – mówi ekspert firmy Kartki.pl, Sylwester Kałwiński.

Ciepło wytworzone w kominku wykorzystuje się do ogrzania pomieszczeń dzięki rozprowadzeniu ogrzanego powietrza lub wody oraz przez bezpośrednie promieniowanie przez szybę i zabudowę. Używanie kominka może stanowić zatem optymalne, efektywne i ekonomiczne uzupełnienie instalacji w budownictwie energooszczędnym.

Źródło:Kratki.pl

Kratki.pl
Wszystkie komunikaty (4797)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 26, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
  • Aktualna oferta cenowa od Viessmann!

    Witam,  Od 1 sierpnia 2017 obowiązuje nowa oferta cenowa firrmy Viessmann.  Oficjalne cenniki znajdują się na naszej stronie internetowej. Zapraszam do analizy i pozdrawiam!...

  • Aplikacja mobilna - nowoczesne połączenie z ogrzewaniem!

    Witam, Firma Viessmann prezentuje nową aplikację mobilną ViCare, dzięki której obsługa ogrzewania staje całkiem prosta i intuicyjna. Za pomocą zintegrowanego asystenta można dopasować czasy ogrzewania do indywidualnych potrzeb. Ponadto wskazane są bezpośrednie oszczędności k...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty