Start Arrow Wiadomości Arrow Kominek w domu pasywnym

Kominek w domu pasywnym

Wraz z rosnącymi cenami ogrzewania rośnie także zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii oraz sposoby obniżenia jej zużycia. Nowoczesne technologie budowy obiektów mieszkalnych wyróżniają się coraz niższym zapotrzebowaniem na ciepło. Czy w tej perspektywie budowa kominka w domu energooszczędnym jest w ogóle możliwa?

fot. Kratki.pl

Dom pasywny oznacza nowe podejście do sprawy oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. O jego innowacyjności stanowi skupienie się na polepszeniu parametrów systemów i elementów znajdujących się w każdym budynku, zamiast wdrażania dodatkowych rozwiązań. Termin budynek pasywny łączy się również z faktem wykorzystywania przez obiekty energii z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli bierny bez użycia aktywnych rozwiązań instalacyjnych.

Oszczędzanie energii a zapotrzebowanie na ciepło

W domach pasywnych ograniczenie zapotrzebowania na ciepło jest tak duże, że zwykle nie stosuje się w nich standardowego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza jeśli idzie o mniejsze obiekty np. domy jednorodzinne, konieczne jest użycie niewielkiego układu grzewczego w postaci grzejników lub ogrzewania podłogowego. Aby zbilansować zapotrzebowanie na ciepło wykorzystuje się także energię pozyskaną z promieni słonecznych, rekuperację, czyli odzysk ciepła z wentylacji, czy zyski cieplne pochodzenia wewnętrznego np. z urządzeń elektrycznych.

Jaki kominek do domu energooszczędnego?

Obecność kominka w budynku pasywnym należy uwzględnić już na samym początku planowania budowy. Wiąże się to z restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi energooszczędności i wentylacji w tego rodzaju budownictwie. Już na etapie projektowania obiektu sprawdza się bowiem jego bilans energetyczny.

Każde ujście powietrza z budynku, powodujące straty energii skutkuje zwiększaniem się kosztów ogrzewania. Decydując się na zakup kominka warto postawić na szczelne urządzenie, które będzie współgrać z wewnętrznym systemem wentylacji. Mowa tu o produktach z zamkniętą komorą spalania, które podczas pracy nie pobierają tlenu z pomieszczenia.

Kominek, który idealnie nada się do tego rodzaju budynku powinien posiadać szczelną obudowę i drzwi paleniska, które ograniczają przedostawanie się spalin do pomieszczenia. Pozwala to na nie zakłócanie pracy urządzeń wentylacyjnych domu. Przy zakupie kominka powinna interesować nas jego efektywność energetyczna. Wymogiem świadczącym w tym wypadku o energooszczędności jest zamknięta komora spalania. To nic innego jak odizolowanie od wnętrza domu układu spalinowo powietrznego. Tlen potrzebny do spalania jest dostarczany szczelnie z zewnątrz do urządzenia.  – Warto mieć na uwadze, że kominek w domu energooszczędnym nie powinien być dużych rozmiarów. Jego moc nie jest bowiem tym czynnikiem, który decyduje o wyborze urządzenia. U naszych zachodnich sąsiadów coraz większą popularnością cieszą się te o mocy ok. 10 kW. – mówi ekspert firmy Kartki.pl, Sylwester Kałwiński.

Ciepło wytworzone w kominku wykorzystuje się do ogrzania pomieszczeń dzięki rozprowadzeniu ogrzanego powietrza lub wody oraz przez bezpośrednie promieniowanie przez szybę i zabudowę. Używanie kominka może stanowić zatem optymalne, efektywne i ekonomiczne uzupełnienie instalacji w budownictwie energooszczędnym.

Źródło:Kratki.pl

Kratki.pl
Wszystkie komunikaty (4915)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 26, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
  • Zawor mieszajacy w instalacji grawitacyjnej

    Witam, Czy montaz zaworu mieszajacego w starej instalacji grawitacyjnej(obecnie zalozona pomka)/naczynie wzbiorcze otwarte wiaze sie z dojsciem do naczynia? Czy rzeczywiście potrzebny jest osobny obieg? Chcialbym aby na grzejnikach byla dość niska temperatura - do 40stopni na bojlerze i piecu z ...

  • Cena do jakosci

    Co z cenami ekogroszków niby takie ekologiczne a ceny stoja w miejscu. Nasze kochane pansewko powinno doplacac ludowi żeby zechciał laskawie tak nie kopcic. Bo nie tylko sprzet się liczy ale również jakosc wegla. Rynek weglowy jest tak rozbisurmaniony ze zetelnego sprzedawcy ze swi...

Obejrzyj zdjęcia domowników