Start Arrow Wszystko dla domuArrow Konserwacja okien przed zimą

Konserwacja okien przed zimą

Jesień to ostatni dzwonek, aby przygotować nasz dom na nadejście zimy. Szczególną uwagę warto poświęcić odpowiedniej konserwacji okien. Sprawi ona bowiem, że nasze okna, w nienaruszonym stanie, przetrwają działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak srogi mróz czy obfite opady śniegu.

W ciągu całego roku to właśnie zimą nasze okna są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego przed jej nadejściem warto przeprowadzić gruntowny przegląd okien i stosowane zabiegi konserwacyjne. Jesień to doskonały ku temu moment. Prawidłowe przygotowanie okien do zimy sprawi, że wiosną nie będziemy liczyć strat z powodu wysokich rachunków za ogrzewanie, czy uszkodzonych okien.

Krok pierwszy – mycie okien

Pierwszym etapem konserwacji okien przed zimą powinno być ich dokładne umycie. Zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikrooganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory w powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia.

(Jeżeli chcesz się cieszyć na wiosnę trwałymi oknami, zadbaj o nie przed zimą. fot.OKNOPLAST)

Monika Sosnowska–Rainer, Menedżer ds. PR z firmy OKNOPLAST:
Tradycyjne sposoby mycia okien, jak woda z octem czy zgnieciona gazeta nie są najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, zamiast wyczyścić okna, mogą je jeszcze bardziej zabrudzić.

Przy myciu ramy ważną rolę odgrywa wybór odpowiednich środków czyszczących.

Monika Sosnowska–Rainer, OKNOPLAST:
W żadnym wypadku nie należy stosować proszków do szorowania, ani agresywnych środków chemicznych, gdyż mogą one spowodować nieodwracalne przebarwienia lub zarysować ramę. Aby tego uniknąć, warto użyć specjalnych preparatów do mycia okien lub zwykłego płynu do naczyń.

Do czyszczenia szyb najlepiej zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu płyny, dostępne w każdym sklepie z asortymentem chemii domowej.  Bardzo uważnie należy także dobrać ściereczkę, którą będziemy myć szyby – nie powinna być ona zbyt sztywna i szorstka, a już z pewnością nie może mieć szwów. Najlepiej użyć irchy lub zwykłego, miękkiego ręcznika papierowego.

Krok drugi – przegląd techniczny

(Regulacja okuć. fot.OKNOPLAST)

Kiedy okna są już czyste, możemy dokładnie się im przyjrzeć i ocenić ich stan. Przegląd powinniśmy zacząć od obejrzenia wszystkich metalowych elementów konstrukcji i ustalenia, czy wszystkie części są w dobrym stanie i działają prawidłowo. W przypadku, gdy zauważymy, że okno zamyka się i otwiera ciężej niż zwykle, niezbędne jest wezwanie specjalisty, który wyreguluje okucia, klamkę i wkręty. W czasie zimy okna są narażone na działanie czynników atmosferycznych bardziej niż podczas innych pór roku. Jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone wiatr, śnieg i mróz mogą je łatwo uszkodzić, czy zniszczyć.

Monika Sosnowska–Rainer, OKNOPLAST:
Należy też pamiętać, że do regulacji ramy, czy wymiany okuć powinniśmy wezwać przeszkoloną ekipę, która sprawdzi od razu stan innych elementów okna.

Ostatnim etapem przeglądu technicznego okien powinno być zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją. W tym celu należy je nasmarować środkami ochronnymi np. oliwą techniczną. Możemy też wykorzystać różnego rodzaju smary oparte na silikonie.

Krok trzeci – uszczelki

Zimą uszczelki znajdujące się w ościeżnicy i ramie okiennej są szczególnie narażone na uszkodzenia. Dlatego też, bardzo ważna jest ich jakość. Uszczelki z trwałego materiału EPDM mają wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgotność, para wodna, promieniowanie UV czy zmiany temperatur.

W przypadku materiału EPDM zagwarantowana jest odpowiednia szczelność okna, a żywotność uszczelek jest kilkakrotnie dłuższa (okres trwałości uszczelki EPDM wynosi nawet 50 lat).

(Konserwacja okien. fot.OKNOPLAST)

Wielu producentów wykorzystuje jednak uszczelki z materiału TPE, który jest nieodporny na niskie temperatury. W szczególności zimą, pod wpływem mrozu i śniegu, materiał ten powoduje, że uszczelka staje się coraz mniej elastyczna, a nawet może pękać. Od -20°C TPE zaczyna tracić swoje właściwości i twardnieje. Poniżej tej temperatury okno zaczyna być nieszczelne. Dodatkowo bardzo mała mięsistość uszczelki TPE i jej ażurowa budowa nie sprzyjają dobrej izolacyjności stolarki.

Zniszczone uszczelki przestają chronić okna przed wilgocią, mogą też przepuszczać do naszego domu zimne powietrze, a nawet przymarzać do profili. Aby uniknąć tych kłopotów, powinniśmy zakonserwować uszczelki gliceryną lub specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami na bazie żywic silikonowych.

Monika Sosnowska–Rainer, OKNOPLAST:
Najbardziej narażoną na zniszczenia częścią uszczelki jest ta w dolnej części ramy. Tu bowiem działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr i śnieg jest szczególnie silne. W tym miejscu uszczelki też najbardziej się brudzą. Konserwację uszczelek powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku –  najlepiej przed okresem zimowym. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że zła pogoda jej nie zniszczy, a do domu nie będzie przedostawało się nieprzyjemne, mroźne powietrze.

Odpowiednia konserwacja okien pozwoli im przetrwać nawet najsroższą zimę. My natomiast będziemy mogli cieszyć się domowym ciepłem i spokojem, którego nie zakłócą poduchy mroźnego powietrza wpadającego przez nieszczelne okna.

Dodane przez: martah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Wiadomości

Szczelny i suchy dach na zimę

Opady deszczu i śniegu czy silny wiatr to czynniki pogodowe, z którymi…

Listopadowe porządki

Po kilku dniach zadumy przychodzi jednak czas ponownego sprzątania grobów z wypalonych…

Jak przygotować dach do sezonu zimowego?

Nie chcesz, aby podczas chłodów i mrozów zaskoczyły cię problemy dachowe w…

Pierwsze kroki na księżycu – czyli jak urządzić pokój dziecka?

Urządzenie pokoiku dziecięcego to nie lada wyzwanie. Nie sztuka pójść po najprostszej…

Nowość: zmiękczacz „Biała Hydra” firmy UST-M

Flagowym produktem firmy UST-M są stacje zmiękczające wodę. Od niedawna na rynku…

Bezpiecznie do wiosny – jak po sezonie uchronić przed włamaniami ogrodowy schowek?

Jesienią, gdy coraz mniej czasu spędzamy w ogrodzie czy na działce, nie…

Koncern SOUDAL przejmuje polskiego producenta klejów

Światowy lider w produkcji pian montażowych oraz czołowy dostawca mas uszczelniających, klejów…

Grzejnik promiennikowy do łazienki i kuchni

Co prawda optymalna temperatura w domu to pojęcie względne, jednak przyjęło się,…

Ruch budowlany w I połowie 2014 r.

W I półroczu 2014 roku wydano ogółem 87 134 pozwolenia dla 97…

Jesień życia na Krzykach

Przytulne, funkcjonalne wnętrze, przyjazna okolica i dogodna komunikacja to główne wymagania mieszkaniowe…

Nowości w markach Delfin, Keller, Nanopanel – katalog

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby bliżej przyjrzeć się nowościom wprowadzonym w 2014…

Polecane Produkty

Czytane

Najczęściej czytane