Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Kto płaci za budowę przyłączy?

Kto płaci za budowę przyłączy?

Z warunków technicznych przyłączy, które otrzymamy z lokalnego przedsiębiorstwa (o tym, jak uzyskać warunki pisaliśmy w poprzednim artykule) dowiemy się między innymi, jakie są szacunkowe koszty budowy odcinka łączącego naszą nieruchomość z siecią centralną.

Koszt budowy przyłączy jest największą kwestią sporną podczas formalności związanych z uzbrojeniem działki. Jeżeli nieopodal naszej nieruchomości nie ma sieci głównej, musimy liczyć się z tym, że budowa odcinka, który doprowadzi nam np. wodę do domu, może być długa i kosztowna. Przedsiębiorstwo może nam nawet odmówić budowy, jeżeli inwestycja okaże się nieekonomiczna.

Kto ponosi koszty związane z budową przyłączy?

Art. 15 ust. 2 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków mówi, że koszt budowy przyłącza do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego oraz urządzenia pomiarowego obciąża osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Dotychczas kwestię sporną stanowiła definicja przyłącza, której brzmienie z ww ustawy nie było jednoznaczne. Wyjaśnił je Sąd Najwyższy w uchwale z 13 września 2007 roku (sygn. III CZP 79/07), który orzekł, że:

przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości.

Zatem inwestor nie ma obowiązku płacenia za budowę odcinka, który znajduje się poza granicą jego działki. Jeżeli budowę wykonano na koszt inwestora, ma on prawo domagać się od gminy lub przedsiębiorstwa (w zależności, kto jest właścicielem sieci) zwrotu poniesionych wydatków.

Odcinek poza granicą działki może być przekazany odpłatnie gminie czy firmie, ale to gmina lub firma muszą sporządzić stosowną umowę. Jeżeli odmówią one przejęcia wybudowanego odcinka, wówczas inwestor może wystąpić na drogę sądową o zwrot kosztów poniesionej inwestycji.

(Inwestor ponosi koszt budowy przyłącza tylko na swojej działce)

(Inwestor ponosi koszt budowy przyłącza tylko na swojej działce)

Autor: Marta Hawrylak DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 13, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

GrzegorzKa Odpowiedz 2012-12-08 17:20:34

Ja też płaciłem za przyłącza do domu. Projekt zamówiłem z firmy Eran, przez ich stronę eran.com.pl Następnie jak dostałem ten projekt, zamówiłem wykonawcę. Wszystko zostało wykonane sprawnie i bez problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Elektroniczny dziennik budowy

    Hej, Na wiosnę ruszam z budową domu. Formalnosci juz mam zalatwione. Czy ktos kiedyś korzystał z elektronicznego dziennika budowy? Warte jest to zachodu? ...

  • Kierownik budowy Warszawa i okolice (woj. mazowieckie)

    Witam.   Polecamy się na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru lub odbiór budynku. Doradzimy Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości techniczne. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości i...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty