Start Arrow WnętrzaArrowGaleria WnętrzArrow Kuchnia na poddaszu – aranżacje i wymiary

Kuchnia na poddaszu – aranżacje i wymiary

Adaptacja poddasza umożliwia stworzenie oryginalnego i klimatycznego wnętrza. Wpływ na wystrój wnętrza mają zarówno skosy, które determinują kształt i zabudowę pomieszczenia, jak również okna dachowe, które wypełniają wnętrze światłem dziennym.

Kuchnia na poddaszu na pewno będzie ciekawą i oryginalną aranżacją, jednak jest to pomieszczenie dość trudne do usytuowania właśnie tam. Projekt kuchni przewiduje zawsze taką zabudowę, która umożliwia wykonywanie czynności „na stojąco”, bowiem właśnie w takiej pozycji najczęściej przygotowujemy posiłki, zmywamy czy sięgamy po produkty do szafki czy lodówki.

Wysokie pomieszczenie na poddaszu sprawia, że możemy tam zaplanować komfortową i ergonomiczną kuchnię. Jasne kolory ścian i mebli nadadzą wnętrzu przestronności, a efekt powiększą zamontowane okna dachowe.

Autor: archiwum DOM.pl

Kuchnia na poddaszu – wymiary poddasza

Zanim zaplanujemy projekt kuchni na poddaszu, przyjrzyjmy się wymiarom dostępnej powierzchni.

Zobacz także:

Bardzo ważna jest wysokość ścianki kolankowej. Ścianka kolankowa to jest zewnętrzna ściana poddasza, stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Od wysokości ścianki kolankowej zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu.

Pod skosem nie należy umieszczać płyty grzejnej lub kuchenki gazowej. Wymagają one montażu okapu, a pod skosem nie ma na niego miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest zaś zlewozmywak, a zamontowane nad nim okno dachowe dodatkowo ułatwi nam pracę, oświetlając powierzchnię.

Autor: archiwum DOM.pl

Jeżeli ścianka kolankowa ma wysokość 75 cm – to pod skosem ustawimy jedynie stolik kuchenny lub zabudujemy wnękę schowkami. W przypadku stoliku taka wysokość i tak nie umożliwia wygodnego (wyprostowanego) wstawania od stołu.

Blat kuchenny jako barek jest bardzo powszechny w kuchniach otwartych na salon. Planowana kuchnia na poddaszu musi przewidywać, że blat barku zamieszczony jest na wysokości ok. 110-115 cm, dlatego ścianka kolankowa musi być również odpowiednio wysoka.

Autor: archiwum DOM.pl

Jeżeli ścianka kolankowa ma wysokość min. 90 cm – to pod skosem możemy ustawić meble kuchenne, oczywiście tylko szafki dolne. Ciąg roboczy jednak nie powinien w tej sytuacji przewidywać montażu płyty grzejnej czy kuchenki, gdyż nie będzie miejsca do zawieszenia nad nimi okapu.

Wyższe ścianki kolankowe – min. 110 cm, dochodzące nawet do 210 m, umożliwiają już swobodną adaptację poddasza.

Zobacz także:

Niższa niż 75 cm ścianka kolankowa sprawia, że skosy nadają się już tylko do zabudowy.

To, jaką wysokość mają wnętrza na poddaszu, determinuje sposób ich urządzenia. Pomieszczenia o wysokości poniżej 1,9 m do 1,4 m umożliwiają wygodne siedzenie, np. przy stole kuchennym.

Kuchnia na poddaszu – kształt więźby dachowej

Jeżeli mamy domy z dachem dwuspadowym to wnętrze na poddaszu ma prosty do aranżacji układ (oczywiście pod warunkiem, że dach jest odpowiednio stromy).

Pomieszczenie pod dachem dwuspadowym jest dość łatwe do urządzenia, oczywiście, pod warunkiem, że dach jest odpowiednio stromy. Choć katalogi wnętrzarskie często polecają wykorzystać skosy do aranżacji kuchni w stylu retro czy rustykalnym - nie musimy ulegać tej modzie, zabudowując drewniane belki płytami gipsowymi.

Autor: archiwum DOM.pl

Domy z dachem wielospadowym są znacznie trudniejsze do adaptacji. Różnorodność rozmieszczenia i kształtów skosów sprawia, że niekiedy aranżacja kuchni na poddaszu jest po prostu niemożliwa. Jeżeli jednak pomieszczenie jest wysokie (dach jest bardzo spadzisty) to montaż sufitu podwieszanego, który ukryje niestandardowy kształt stropu sprawi, że wnętrze stanie się harmonijne i prostsze do aranżacji.

Wnętrza pod wielospadowym dachem najlepiej wyposażyć w meble kuchenne pod zamówienie. Tylko dokładna zabudowa trudno dostępnych miejsc umożliwi w miarę komfortowy wystrój kuchni.

Autor: archiwum DOM.pl

Kuchnia na poddaszu – usytuowanie względem stron świata

Urządzając pomieszczenia na poddaszu musimy pamiętać, że wyższe kondygnacje dużo szybciej i mocniej się nagrzewają. Po pierwsze ze względu na ogrzewanie dachu, a po drugie ciepło z niższych kondygnacji unosi się ku górze, dogrzewając dodatkowo poddasze.

Dlatego optymalną stroną, na której należy zaplanować projekt kuchni na poddaszu jest północ. Tam słońce nie ogrzewa nadmiernie wnętrza, jak na innych stronach, przez co kuchnia nie będzie narażona na panującą (nie tylko latem) duchotę.

Kuchnia na poddaszu nie powinna być nadto dogrzewana przez naturalne oświetlenie. Regulację natężenia światła umożliwi montaż rolet wewnętrznych, które jednocześnie mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Autor: Velux

Kuchnia na północy to najlepsze rozwiązanie zresztą nie tylko wtedy, gdy ma być umieszczona na poddaszu. Domy energooszczędne, które kładą nacisk na optymalny układ pomieszczeń względem stron świata, zawsze mają kuchnię na północy, a pomieszczenia mieszkalne, takie jak salon, pokój dzienny czy pokój do pracy – na stronie południowej, gdzie słońce dodatkowo ogrzewa i oświetla wnętrze, sprzyjając niższym rachunkom za koszty eksploatacji.

Kuchnia na poddaszu – skuteczna wentylacja pomieszczenia

Fakt, że poddasze szybko się nagrzewa, a prace kuchenne, jak zmywanie czy gotowanie sprzyjają powstawaniu pary wodnej, której gromadzenie grozi zawilgoceniem ścian, pleśnią czy grzybem sprawia, że w kuchni na poddaszu należy zadbać bezwzględnie o skuteczną wentylację.

Przestronna, nowoczesna kuchnia na poddaszu wymaga odpowiedniego kształtu więźby i wysokości pomieszczenia. Tu zaplanowano ją zgodnie z zasadami ergonomii - jest wygodna i funkcjonalna. Okna dachowe dobrze ją doświetlają, a rolety nie przepuszczają nadmiaru ciepła.

Autor: Fakro

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu może być utrudniona, gdyż według przepisów efektywna długość przewodów wentylacyjnych nie może być mniejsza niż 2 metry (liczone od wlotu do wylotu powietrza). Prawidłowy obieg powietrza zapewnić mogą systemy wyposażone w dodatkowe wentylatory.

Zobacz także:

Warto również zamontować okna z nawiewnikami, które umożliwiają przepływ powietrza bez konieczności otwierania okien (co jest szczególnie istotne zimą, gdy „tradycyjne” wietrzenie pomieszczeń sprawi, że szybko się wychłodzą, a koszty za ogrzewanie będą wyższe).

Kuchnia na poddaszu – okna dachowe

W celu zapewnienia wystarczającej ilości światła zalecane jest, aby powierzchnia okien stanowiła około 10% powierzchni podłogi (według Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych w pomieszczeniach mieszkalnych okna muszą stanowić min. 8% powierzchni podłogi).

To jasne, przestronne wnętrze umożliwia wydzielenie kącika jadalnianego. Poprzez dwa ustawione obok siebie okna do poddaszy, światło doskonale modeluje całą przestrzeń kuchni.

Autor: Velux

Warto pamiętać, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe. I odwrotnie – przy stromym dachu okno może być krótsze.

Okna dachowe lepiej oświetlają pomieszczenie niż okna prostokątne na ścianie pionowej, ale jeśli nasz dom jednorodzinny ma dekoracyjne lukarny, to do wnętrza przedrze się zdecydowanie mniej światła.

Cztery okna dachowe doświetlają każdą strefę kuchni. Powinny być one wyposażone w nawiewniki, umożliwiające skuteczną wymianę powietrza. Dobrze również zamontować rolety, regulujące natężenie światła, by pomieszczenie zbyt się nie nagrzewało.

Autor: Velux

Ponadto planując rozmieszczenie okien należy pamiętać, że kilka mniejszych okien zdecydowanie lepiej oświetli pomieszczenie niż jedno duże okno.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Galeria Wnętrz

Z widokiem na Walentynki – firanka żakardowa w serca od marki Haft

Święto zakochanych za pasem, czas rozejrzeć się za detalami, które nadadzą naszemu…

Meble, które świecą

Meble z wbudowanym oświetleniem punktowym tworzą w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę i pozwalają…

Dodatki do domu w najważniejszym kolorze 2015 roku!

Instytut Kolorów Pantone ogłosił, że kolorem 2015 roku jest Marsala. Barwa będąca…

Myloview i Businesswoman&life na charytatywnej gali

14 grudnia 2014 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się kolejna…

Okap, który można ukryć w szafce

Nowy okap Franke Downdraft to urządzenie, o którym można powiedzieć „pojawia się…

Odkurzanie centralne: szufelka automatyczna

Szufelka automatyczna, zwana inaczej podmiotką, sprawdzi się szczególnie w miejscach, gdzie często…

Koniec z bałaganem w dokumentach

mBox to nowy, kompleksowy sposób na utrzymanie porządku w domowych rachunkach i…

Innowacyjny wideotelefon IP na bazie systemu Android™

Impet Telcom wprowadza na polski rynek nowy, innowacyjny wideotelefon IP na bazie…

Projektowanie wnętrz online: program do aranżacji wnętrz

Platforma ImoPlan to nowa jakość wśród programów do aranżacji wnętrz. Prosta obsługa,…

Renesans kuchni mikrofalowej

Żyjąc intensywnie nie musimy rezygnować z maksymalnego komfortu i najwyższej jakości żywienia.…

Nowoczesny zlewozmywak ze sterowaniem na blacie

Zlewozmywak TEKA i-Sink 95 DX to połączenie nowoczesnych technologii oraz ciekawego wzornictwa.…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane