Start Arrow OgródArrow Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Pachnące, drobne kwiaty i przepiękny kolor lawendy sprawiają, że po roślinę tę chętnie sięgamy dekorując dom czy przydomowy ogródek. Suszona lawenda natomiast bardzo skutecznie odstrasza mole odzieżowe, śmiało więc możemy zawiesić bukiet suszonych kwiatów w szafie.

(Lawenda zachwyca kolorem i zapachem)

Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?

  • Stanowisko i podłoże

Lawenda lubi słońce – nie bez przyczyny kojarzy się z pięknymi łąkami Prowansji. Dlatego w ogrodzie warto ją posadzić w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Może stanowić wspaniałą dekorację wysuniętych na słońce skalniaków czy skarp.

Podłoże dla lawendy powinno być piaszczysto-gliniaste, gleba powinna być zasadowa, bogata w wapń. Zwróćmy uwagę, by nie sadzić jej w okolicach iglaków, a teren często odchwaszczać.

(Skalniaki czy podwyższone rabaty to najlepsze miejsca dla lawendy)

Podlewanie

Skarpy, z których naturalnie spływa woda, są dobrym miejscem dla lawendy, gdyż nie lubi ona nadmiaru wilgoci. Jeżeli w ogrodzie nie mamy podwyższenia, warto dla lawendy zbudować wyższą rabatę.

  • Nawożenie

Lawenda nie lubi nadmiaru nawozu, trzeba więc pielęgnować ją bardzo ostrożnie. Można wzmocnić ją mieszankami naturalnymi, jednak w znacznie mniejszej ilości niż jest to polecane przez producenta.

  • Przycinanie

Lawenda najładniej wygląda zasadzona w dużych grupach, aby jednak ładnie się rozkrzewiała w kępy, należy ją przycinać. Przycinanie lawendy warto przeprowadzić wiosną i jesienią, po zakończeniu kwitnienia. Wiosną, pędy przycinamy nawet o połowę, jesienią – tylko kilka centymetrów.

Okrywanie lawendy

Lawendę należy zabezpieczyć przed mrozem. Przed pierwszymi przymrozkami należy ją więc okryć np. agrowłókniną, słomą lub choćby gałęziami świerku.

W naszym klimacie najlepszym gatunkiem jest lawenda wąskolistna – najbardziej odporna na niskie temperatury.

(Lawenda Wąskolistna)

Lawenda w doniczce

Lawenda w doniczce nie będzie tak długo dekorowała dom, jak ta zasadzona w ogrodzie. Nawet ustawiona w najbardziej nasłonecznionym miejscu, będzie tęskniła do słońca. Dlatego też skrzynki czy donice z lawendą warto ustawić na balkonie czy tarasie, pamiętając jednak, by chronić je przed wiatrem.

Lawendę w doniczkach należy podlewać nieco częściej, ale skąpo. Doniczka powinna mieć ujście wody.

(Z uwagi na dużą poziom wilgoci, łazienka nie jest odpowiednim miejscem dla lawendy.)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 31, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Odległosci od ogrodzenia

    Kupiłam dom. Zainwestowałam w ogrodzenie - ładne trejaże i rośliny - wzdłuż płotu posadziłam róże - ok. 40 - pnące i okrywowe. Pięknie kwitną drugi rok. Jest to moja południowa wystawa. Kilka dni temu sąsiad z domu obok, wzdłuż swego garażu (ok.9m) ustawił panele drewniane bo chc...

  • Donice ogrodowe

    Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty