Start Arrow OgródArrow Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Pachnące, drobne kwiaty i przepiękny kolor lawendy sprawiają, że po roślinę tę chętnie sięgamy dekorując dom czy przydomowy ogródek. Suszona lawenda natomiast bardzo skutecznie odstrasza mole odzieżowe, śmiało więc możemy zawiesić bukiet suszonych kwiatów w szafie.

(Lawenda zachwyca kolorem i zapachem)

Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?

  • Stanowisko i podłoże

Lawenda lubi słońce – nie bez przyczyny kojarzy się z pięknymi łąkami Prowansji. Dlatego w ogrodzie warto ją posadzić w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Może stanowić wspaniałą dekorację wysuniętych na słońce skalniaków czy skarp.

Podłoże dla lawendy powinno być piaszczysto-gliniaste, gleba powinna być zasadowa, bogata w wapń. Zwróćmy uwagę, by nie sadzić jej w okolicach iglaków, a teren często odchwaszczać.

(Skalniaki czy podwyższone rabaty to najlepsze miejsca dla lawendy)

Podlewanie

Skarpy, z których naturalnie spływa woda, są dobrym miejscem dla lawendy, gdyż nie lubi ona nadmiaru wilgoci. Jeżeli w ogrodzie nie mamy podwyższenia, warto dla lawendy zbudować wyższą rabatę.

  • Nawożenie

Lawenda nie lubi nadmiaru nawozu, trzeba więc pielęgnować ją bardzo ostrożnie. Można wzmocnić ją mieszankami naturalnymi, jednak w znacznie mniejszej ilości niż jest to polecane przez producenta.

  • Przycinanie

Lawenda najładniej wygląda zasadzona w dużych grupach, aby jednak ładnie się rozkrzewiała w kępy, należy ją przycinać. Przycinanie lawendy warto przeprowadzić wiosną i jesienią, po zakończeniu kwitnienia. Wiosną, pędy przycinamy nawet o połowę, jesienią – tylko kilka centymetrów.

Okrywanie lawendy

Lawendę należy zabezpieczyć przed mrozem. Przed pierwszymi przymrozkami należy ją więc okryć np. agrowłókniną, słomą lub choćby gałęziami świerku.

W naszym klimacie najlepszym gatunkiem jest lawenda wąskolistna – najbardziej odporna na niskie temperatury.

(Lawenda Wąskolistna)

Lawenda w doniczce

Lawenda w doniczce nie będzie tak długo dekorowała dom, jak ta zasadzona w ogrodzie. Nawet ustawiona w najbardziej nasłonecznionym miejscu, będzie tęskniła do słońca. Dlatego też skrzynki czy donice z lawendą warto ustawić na balkonie czy tarasie, pamiętając jednak, by chronić je przed wiatrem.

Lawendę w doniczkach należy podlewać nieco częściej, ale skąpo. Doniczka powinna mieć ujście wody.

(Z uwagi na dużą poziom wilgoci, łazienka nie jest odpowiednim miejscem dla lawendy.)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 31, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Odległosci od ogrodzenia

    Kupiłam dom. Zainwestowałam w ogrodzenie - ładne trejaże i rośliny - wzdłuż płotu posadziłam róże - ok. 40 - pnące i okrywowe. Pięknie kwitną drugi rok. Jest to moja południowa wystawa. Kilka dni temu sąsiad z domu obok, wzdłuż swego garażu (ok.9m) ustawił panele drewniane bo chc...

  • Którą kosiarkę wybrać?

    Witajcie, chciałbym poznać Wasze zdanie na temat dwóch kosiarek, między którymi się zastanawiam..http://allegro.pl/hit-kosiarka-spalinowa-leader-500-bs-naped-i1603037948.html i http://allegro.pl/hit-kosiarka-spalinowa-leader-675-bs-naped-i1603037998.html. mają silniki B&S oczywiście i odpowi...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty