Start Arrow Budowa domuArrow Małe czy duże dachówki ceramiczne? Jak dobrać pokrycie do kształtu dachu?

Małe czy duże dachówki ceramiczne? Jak dobrać pokrycie do kształtu dachu?

Odpowiedni rodzaj dachówki należy dobrać pod konkretny projekt dachu, biorąc pod uwagę kształt więźby dachowej i kąt nachylenia.

Dachówki ceramiczne są mrozoodporne, wytrzymałe, a ich trwałość określa się nawet na 100 lat.

Dachówki ceramiczne są mrozoodporne, wytrzymałe, a ich trwałość określa się nawet na 100 lat.

Ile dachówek ceramicznych potrzeba na mkw dachu?

Dachówki układane są na zakładki, zatem ich rozmiar nie odpowiada wielkości pokrycia. Przy szacowaniu zużycia oprócz wspomnianych cech charakterystycznych dachu, również rozstaw łat. I tak dachówka wielkoformatowa o wymiarach 46,4 x 30,4 cm pokryje powierzchnię ok. 39,3 x 26,3 cm.  Do pokrycia 1 m2 dachu potrzebne będzie ok. 9,8 szt. dachówki.

Dachówka o bardziej standardowym, mniejszym formacie, np. ok. 44,4 x 28,2 cm, pokryje ok. 36,6 x 22,2 cm powierzchni dachu, przy zużyciu 12,5 szt. dachówki na 1 m2.

Czy dachówka ceramiczna sprawdzi się przy każdym kącie nachylenia?

Dachówki ceramiczne zalecane są na dachy o kącie nachylenia od 16o, jednak optymalne rozwiązanie to kąt powyżej 30o. Jest to spowodowane głównie tym, że dachówki ceramiczne powinny być widoczne – na dachu spadzistym osiągniemy najlepszy efekt końcowy.

Dachówki ceramiczne nie wymagają pełnego deskowania, wystarczą łaty i kontrłaty. Jednak im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Dlatego też w przypadku dachów o małym kącie nachylenia i pod dachówki ceramiczne zaleca się wykonanie szczelnego podkładu ze sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, a następnie pokrycie ich papą lub odpowiednią membraną dachową.

Z dachów o małym kącie nachylenia wolniej spływa woda deszczowa. Dlatego też pokrywając mniej strome dachy warto wybrać dachówka z wyraźną, wysoką falą, zapewniająca samoistny spływ wody.

Mała czy duża? Jak dobrać rozmiar dachówki do kształtu dachu?

Dachówki ceramiczne różnią się między sobą kształtem, wielkością, ciężarem. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy dostosować do kształtu dachu. Jest to bardzo istotne zarówno ze względu na prawidłowe dopasowanie dachówki do projektu dachu, jak i na koszty budowy dachu.

Dachy wielospadowe są prawdziwą ozdobą budynku. Decydując się na domy z dachem wielospadowym warto jednak zastanowić się nad budową i kosztami bardziej skomplikowanej więźby i jej pokrycia.

Dachy wielospadowe są prawdziwą ozdobą budynku. Decydując się na domy z dachem wielospadowym warto jednak zastanowić się nad budową i kosztami bardziej skomplikowanej więźby i jej pokrycia.

Straty materiałów niepotrzebnie zwiększają i tak wysoki już koszt budowy dachu. Dlatego też kształt dachówki dobieramy do stopnia skomplikowania więźby. Dachy wielospadowe, skomplikowane, z lukarnami czy dekoracyjnymi kopułami pokrywa się dachówkami o małym formacie. W tym wypadku po pierwsze nie dochodzi do strat materiału (produktów nie trzeba przycinać), po drugie ułatwia pracę dekarzowi, co wpływa również na koszt robocizny.

Najtańsze w budowie dachy dwuspadowe, bez elementów skomplikowanych: wolego oka, lukarny czy dekoracyjnych kopuł, możemy pokrywać dachówkami wielkoformatowymi, bez ryzyka powstawania odpadów. Prace dekarskie są szybsze i prostsze.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 12, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Kwiaty Folk

  • Lampa wisząca Sibari max.60W nikiel sat./opal-...

  • ALMA plafon 40 P1ME meranti

  • Tower LED lampka biurkowa 12V chrom

  • Żyrandol NEYO

  • Lampa wisząca Nemo 2

Obejrzyj zdjęcia domowników