Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie ścian: łączenie kolorów za pomocą taśmy malarskiej

Malowanie ścian: łączenie kolorów za pomocą taśmy malarskiej

Taśma malarska to nieodłączny ekwipunek przy malowaniu ścian. Za jej pomocą nie tylko ochronimy powierzchnię sąsiadującą z malowanym fragmentem, ale również możemy wyczarować pomysłowe, kolorowe wzory na ścianie, np. szachownicę. Warto jednak pamiętać, że użycie taśmy malarskiej wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania podłoża pod malowanie.

Jeśli chcemy zabezpieczyć fragmenty ścian, kontakty, framugi czy listwy przypodłogowe przed zabrudzeniem farbą, możemy zakleić je taśmą malarską – papierowym paskiem z klejem, dostępnym w wygodnych w użyciu rolkach. Możemy również wykorzystać ją do łączenia kolorów, gdy aranżacja wnętrza przewiduje np. jedną ścianę pomalowaną na ciemniejszy, drugą na jaśniejszy kolor.

Zobacz:

Dzięki taśmie malarskiej możemy również i na gotowej powierzchni ściany wymalować geometryczne wzory w kontrastowym kolorze.

Jak bezpiecznie stosować taśmę malarską?

Pamiętajmy, że podłoże, do którego przykleimy taśmę malarską musi być odpowiednio przygotowanie. Powłoka malarska musi się mocno trzymać powierzchni, w przeciwnym razie wraz z taśmą odkleimy również luźno związane fragmenty powłoki, pozostawiając nieestetyczne ślady.

Taśma malarska przyda nam się właśnie do przetestowania stanu podłoża. Przed rozpoczęciem remontu przyklejmy jej fragment do ściany, a po chwili gwałtownym ruchem usuńmy ją z powierzchni. Jeżeli po odklejeniu nie będzie śladu ubytków, możemy rozpoczynać prace malarskie.

Mimo dobrego stanu ściany, przed malowaniem i tak warto zagruntować odnawianą powierzchnię. Grunt na ścianie po pierwsze pomaga pozbyć się ze ścian pyłu i kurzu, powstałych po szlifowaniu, po drugie wzmacnia przyczepność podłoża i sprawia, że wchłania ono równomiernie nową warstwę farby (ściana równomiernie wysycha).

Bezwzględnie należy gruntować podłoża silnie chłonne, np. z gazobetonu czy gipsu. Gruntowanie należy wykonać preparatem zalecanym przez producenta farby, która będzie zastosowana jako warstwa nawierzchniowa. szczególnie starannie wzmocnić podłoże w tych miejscach, gdzie będzie później przyklejana taśma malarska – narożniki, miejsca przejść koloru itp.

Malowanie ścian możemy rozpocząć dopiero, kiedy ściana dobrze wyschnie, a preparat gruntujący zacznie “działać”. Zwykle po gruntowaniu malowanie możemy rozpocząć na drugi dzień.

(Taśmę malarską odklejamy natychmiast, zanim farba wyschnie!)

Odklejanie taśmy malarskiej

Bardzo ważny jest moment odklejania taśmy malarskiej. Należy to zrobić, gdy farba jeszcze nie wyschła i taśma jest mokra. Ułatwia to jej oderwanie bez uszkodzenia powłoki pod nią.

Taśmę malarską odklejamy od razu nawet jeśli czeka nas druga czy trzecia warstwa – po wyschnięciu poprzedniej warstwy przyklejamy nową taśmę i powtarzamy malowanie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 21, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników