Start Arrow OgródArrow Mały ogród warzywny dla początkujących

Mały ogród warzywny dla początkujących

Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, by stworzyć swój własny przydomowy, mały ogród warzywny. Wystarczy dobre miejsce, użyźniona gleba, wybór łatwych do uprawy ziół czy warzyw i wielką chęć na relaks w ogrodzie.

(Nowalijki z własnego ogrodu to radość i satysfakcja dla każdego ogrodnika)

Mały ogród warzywny w 5 krokach

 • Krok 1 – wybór miejsca

Już poletko o przykładowych wymiarach 5×2 m wystarczy na nasz mały ogród warzywny. Ważne tylko, by znajdowało się w odpowiednim na działce miejscu.

Miejsce na warzywnik powinno być bardzo dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, najlepiej na stronie południowej, z dala od ulic i dużych drzew czy krzewów. Jeśli przy ogrodzeniu znajduje się żywopłot – warzywa i zioła lepiej posadzić przy ścianie domu.

Oprócz kwestii klimatycznych, przy wyborze miejsca na przydomowy ogródek warto wziąć pod uwagę wygodę podczas jego pielęgnacji. Zwróćmy uwagę, czy wąż ogrodowy jest wystarczająco długi, czy źródło wody nie jest za daleko (jeżeli będziemy podlewać konewką chodzenie po wodę może być bardzo uciążliwe). Jeśli na naszej działce znajduje się budynek gospodarczy czy dodatkowy schowek na narzędzia ogrodowe, również warto w jego okolicach zaplanować warzywnik.

 • Krok 2 – gleba

Najlepsza na warzywnik jest żyzna, przepuszczalna i szybko nagrzewająca się gleba.
Najkorzystniejsza z rodzajów gleby jest gleba próchnicza. Ma ciemnobrązową lub czarną barwę, widoczne są w niej gołym okiem fragmentu obumarłych roślin. Z takiej gleby roślinom najłatwiej jest pobrać składniki odżywcze.

Kolejną ważną kwestią jest odczyn gleby. W jego określeniu pomoże nam kwasomierz (chemiczny lub elektryczny). Do badania odczynu pobierzmy kilka próbek ziemi z różnych punktów ogrodu, z płytszych warstw.

O glebie kwasowej mówimy, gdy jej odczyn wynosi od 4 do 6,5 pH. Gleba zasadowa natomiast to gleba, której pH mieści się w przedziale 6,5 – 8 pH. Bardzo kwaśny odczyn gleby nie jest korzystny dla rosnących w niej roślin (z nielicznymi wyjątkami – niektóre, na przykład wrzosy, hortensje, magnolie lub borówki, dobrze reagują na bardzo kwaśną glebę). W takim przypadku warto przeprowadzić nawożenie nawozem wapniowo-magnezowym lub po prostu dodać zmieloną kredę. Zabieg ten musi być powtarzany co kilka lat.

 • Krok 3 – przygotowanie gleby

Wybrany teren oczyszczamy z resztek roślin i kamieni, a następnie mieszamy (spulchniamy) warstwy gleby. Spulchnienie gleby ma na celu rozluźnienie jej struktury, czyli utworzenie przestrzeni, która zostanie wypełniona przez powietrze i wodę – tak niezbędne dla roślin.

Jeśli nie zadbamy o to, by gleba zatrzymywała wodę, nawet regularnie podlewana ziemia wyschnie. Jeśli zwięzłej gliniastej gleby nie rozluźnimy –  po dużym deszczu rośliny zgniją. Dlatego tak ważne jest spulchnianie gleby. Obejmuje ono czynności wpływające na polepszenie wilgotności, żyzności i struktury gleby oraz utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zapobiegania zaskorupieniu gleby poprawia warunki powietrzne i wilgotnościowe, dzięki czemu trawa jest pobudzona do szybszego wzrostu.

Mały ogród możemy spulchnić szpadlem, do większego warto użyć glebogryzarki.

Po spulchnieniu, glebę grabimy i wzbogacamy odpowiednimi nawozami.

 • Krok 4 – wybór i wysiew warzyw

Wybór warzyw do ogrodu jest bardzo duży, ale jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pracach ogrodniczych, warto wybrać takie rośliny, których uprawa nie będzie trudna. Zaliczyć możemy do nich rzodkiewki, sałatę i rukolę, ogórki, dynię czy fasolkę szparagową.

Warzywa warto zestawić z ziołami – bazylią, kolendrą, miętą, lubczykiem, tymiankiem czy oregano.

Kiedy wysiewać poszczególne rośliny ogrodowe?

 • marzec: cebula, kapusty biała i czerwona, seler
 • przełom marca i kwietnia: bób, groch, marchewka, pietruszka, pomidory, rzodkiewka
 • kwiecień: sałata zielona
 • przełom kwietnia i maja: buraki, brokuły
 • maj: cukinia, dynia, ogórki

Jeżeli spóźnimy się z wysiewem nasion warzyw korzeniowych (sałaty, pomidory), możemy kupić gotowe rozsady i wsadzić je w ziemię nawet pod koniec maja. Jeśli za sadzenie zabieramy się dopiero w maju, żeby przyspieszyć cały proces, powinniśmy kupić w sklepie ogrodniczym gotowe rozsady np. sałaty czy pomidorów.

Zioła sadzimy od marca do maja, gotowe sadzonki możemy włożyć w ziemię jeszcze w czerwcu.

Przeczytaj:

Krok 5 – projekt ogrodu

Teraz zastanówmy się, gdzie posadzić poszczególne warzywa i zioła. Nasiona siejemy w grządkach, które nie powinny być szersze niż 1,2 m, gdyż później trudno nam będzie je podlewać czy pielić. Między rządkami zostawmy ścieżki o szerokości 30-40 cm, po których będziemy chodzić pielęgnując rośliny. Dla porządku i symetrii podczas wysiewu warto rozwiesić sznurek, który wskazywać będzie linię prostą.

Najlepiej bowiem sprawdzają się symetryczne rabaty, ale możemy oczywiście postawić na bardziej oryginalne projekty ogrodów.

Pamiętajmy, by podczas wysiewu czy sadzenia gotowych warzyw zostawić między nimi odpowiednią odległość, pozwalającą im swobodnie rosnąć.

Pamiętaj o pielęgnacji:

Podlewanie

Odchwaszczanie

Ochrona przed mszycami

Automatyczne podlewanie

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

asia Odpowiedz 2017-08-01 14:53:34

Własne warzywa są bezcennym źródłem zdrowia. Ja uprawiam warzywa, pomidory, które są antyrakowe. Można je uprawiać w donicach na balkonie. Bez chemii !! Dlatego w tym roku zakupiłam w internecie na stronie mojepomidory.pl nasiona unikalnych odmian pomidorów i mam pyszne owoce bez chemii. Mają ponad 500 odmian, więc jest z czego wybierać.

nika Odpowiedz 2015-04-17 15:26:49

Fajnie mieć taki przydomowy ogródek w którym rosną świeże zioła i warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
 • Donice ogrodowe

  Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

 • Którą kosiarkę wybrać?

  Witajcie, chciałbym poznać Wasze zdanie na temat dwóch kosiarek, między którymi się zastanawiam..http://allegro.pl/hit-kosiarka-spalinowa-leader-500-bs-naped-i1603037948.html i http://allegro.pl/hit-kosiarka-spalinowa-leader-675-bs-naped-i1603037998.html. mają silniki B&S oczywiście i odpowi...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty