Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Materace dla dzieci

Materace dla dzieci

Na każdym etapie rozwoju dziecka pojawiają się kolejne rzeczy, z których wyrasta i które należy wymieniać zależnie od nieustanie zmieniających się potrzeb. Chodzi tu nie tylko o ubrania, buty czy ulubione przekąski, ale i materac, na którym śpi.

Potrzeba zmian

O tym, że sen jest niezwykle ważny dla dzieci, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nadszedł już moment wymiany materaca z dziecięcego na prawdziwie dorosły. Najłatwiej można to stwierdzić po wymiarach. Materace dla dzieci produkowane są rozmiarach 120 x 60 cm i 140 x 70 cm.

Dobrze dobrany materac powinien być o 20 cm dłuższy, niż wynosi wzrost sypiającej na nim osoby. Niedopuszczalne jest, aby dziecko spało ze stopami wystającymi poza łóżko – tłumaczy Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy z Fabryki Materacy JANPOL. – Jeśli natomiast chodzi o szerokość łóżka, na którym śpi jedna osoba, powinna ona liczyć co najmniej 80 cm.

Czy Twoja pociecha wyrosła już z dziecięcego łóżeczka? Może czas wymienić już materac?

Czy Twoja pociecha wyrosła już z dziecięcego łóżeczka? Może czas wymienić już materac?

Kolejną rzeczą odróżniającą materac dziecięcy od normalnego jest jego grubość. Te dla maluchów wynoszą ok. 10 cm, natomiast dla dorosłych już ok. 20 cm. Do wyboru mamy też różne stopnie twardości, co jest szczególnie istotne przez wzgląd na stale rosnącą wagę dziecka. Nowy materac powinien być tak dobrany, aby gwarantował odpowiednie wsparcie dla ciała, czego nie może już zapewnić stare łóżko. Okazuje się, że dla dzieci jest to o tyle ważne, że ich młode i giętkie kręgosłupy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zwyrodnienia.

Materac w użyciu

Spokojnie przespana noc ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka. Brak dobrego wypoczynku może skutkować rozdrażnieniem, brakiem chęci do działania oraz rozkojarzeniem w szkole. Niewłaściwie wykorzystany czas snu przekłada się na różne aspekty życia dziecka. Większość młodych ludzi rośnie aż do dwudziestu paru lat, dlatego wystarczająco duże i wygodne łóżko jest tak samo ważne dla siedemnastolatków, jak i dla siedmiolatków.

Dla dziecka najlepiej sprawdzi się materac z wypełnieniem lateksowym. (fot.Janpol)

Dla dziecka najlepiej sprawdzi się materac z wypełnieniem lateksowym. (fot.Janpol)

Jednocześnie przy tego typu sytuacjach warto wykształcić w dziecku nawyk dbania o nowe przedmioty. W tym przypadku może być o tyle łatwiej, że przecież dostało coś „dorosłego”. Należy ustalić z nim, że nie powinno skakać po materacu, gdyż może go w ten sposób uszkodzić. Nie powinno także jeść ani pić w łóżku bo prawdopodobnie skończy się to zalaniem lub zabrudzeniem materaca, a czyszczenie może nie być łatwe. Jeśli jest to nawyk, którego nie jesteśmy w stanie zmienić warto zaopatrzyć się w jeden z wielu dostępnych pokrowców na materac. Wówczas ewentualne zabrudzenia nie są już problemem, ponieważ pokrowiec można w łatwy sposób zdjąć i wyprać w temp. 600 Celsjusza.

W poszukiwaniu ideału

Zmiana materaca dziecięcego na normalny daje dziecku możliwość wykształcenia preferencji snu i określenia jakie warunki są dla niego najwygodniejsze. Jednak kiedy nie jesteśmy pewni wyboru warto postawić na materac, którego wypełnienie cechuje się wysoką elastycznością, trwałością i odpornością na odkształcanie. Kiedy materac ma służyć naszym pociechom powinien mieć właściwości higroskopijne oraz antyalergiczne, co w znacznym stopniu przekłada się na jakość snu.

Najlepiej zatem sprawdzi się materac z wypełnieniem lateksowym, taki jak np. Nyks lub Demeter – tłumaczy Tomasz Goc z Janpolu.

Autor: Janpol

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty