Start Arrow Wiadomości Arrow Nowe spojrzenie na klasykę, czyli dlaczego warto postawić na nawierzchnię z betonowych elementów

Nowe spojrzenie na klasykę, czyli dlaczego warto postawić na nawierzchnię z betonowych elementów

Stare powiedzenie głosi, że od przybytku głowa nie boli. Okazuje się jednak, że zasada ta nie sprawdza się w przypadku wyboru materiałów nawierzchniowych. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych produktów, że podjęcie decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania może niejednego o taki ból głowy przyprawić. Który materiał wybrać do aranżacji podjazdu, ogrodowych ścieżek i przestrzeni rekreacyjnej? Odpowiedź jest prosta – zamiast na kamień czy drewno, lepiej postawić na betonowe elementy. Anna Raczyńska, architekt krajobrazu firmy Libet wyjaśnia, w czym tkwi siła kostek i płyt z betonu.

Beton kontra kamień

fot. Libet

Nawierzchnie wykonane z bazaltu, granitu czy marmuru są bez wątpienia bardzo wytrzymałe i eleganckie, dlatego też spotkać je można na terenie wielu posesji. Niestety, tego typu produkty są zwykle bardzo drogie, trudne do utrzymania w nienagannym stanie, a także dają niewielkie możliwości aranżacyjne. Problem stanowić może także proces układania kamiennych płyt, który jest żmudny, czasochłonny i wymaga olbrzymich nakładów pracy. Betonowe kostki brukowe są równie trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a przy tym bardziej funkcjonalne i praktyczne w eksploatacji. – Odpowiednia technologia produkcji, wysokiej jakości materiały oraz dodatkowe zabezpieczenia sprawiają, że dobrej klasy wyroby betonowe wytrzymują duże różnice temperatur, deszcz, mróz i zalegający śnieg. Nie trzeba również poddawać ich specjalnym zabiegom konserwacyjnym – mówi Anna Raczyńska z firmy Libet. – Niektóre kostki brukowe, jak np. produkty z kolekcji Libet Decco, są dodatkowo zabezpieczone specjalnym systemem ALS, który ogranicza nasiąkliwość materiału, a tym samym chroni go przed plamami i nieestetycznymi wykwitami. Na prawdziwym kamieniu może niestety pojawiać się pleśń czy mech – wyjaśnia ekspert firmy Libet. Warto dodać, że istotną przewagą płyt i kostek betonowych nad kamiennymi elementami jest ich różnorodność. Produkty wykonane z betonu dostępne są w wielu różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można układać z nich dowolne kompozycje. Kamień niestety nie poddaje się tak łatwo obróbce, dlatego też znalezienie kostek czy płyt o idealnym formacie i jednakowej formie może sprawić wiele trudności.

A może drewno?

Wielbiciele naturalnych i przyjaznych środowisku rozwiązań bardzo często decydują się na wykorzystanie drewna jako materiału nawierzchniowego w ogrodzie. Drewniane deski lub bale doskonale nadają się do układania ścieżek, często wykorzystuje się je również na tarasach czy werandach. Niestety, tego typu nawierzchnia jest stosunkowo mało trwała, wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, w tym corocznej impregnacji, a do tego bardzo ciężko utrzymać ją w idealnym stanie. – Zwolennicy nawierzchni w wydaniu eko mogą być zaskoczeni faktem, że doskonałą alternatywą dla drewnianych desek są produkty wykonane z betonu. Za przykład mogą posłużyć np. elementy z kolekcji Cadena Eco firmy Libet, które pozwalają na właściwy odpływ wody do gruntu i umożliwiają stworzenie przestrzenni biologicznie czynnej. Istotne jest, że tego typu produkty cechują się dużą wytrzymałością i trwałością, dlatego też mogą być wykorzystywane nawet na podjazdach czy drogach dojazdowych do domu. Drewno niestety nie daje takich możliwości – mówi ekspert firmy Libet. – Betonowe kostki i płyty mają również tę przewagę nad dębowymi czy sosnowymi deskami, że są odporne na promieniowanie UV, mniej podatne na powstawanie plam i bardzo mało nasiąkliwe. Niestraszny im zatem ulewny deszcz czy też inne, groźne dla drewna czynniki atmosferyczne – dodaje Anna Raczyńska.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nawierzchnia wokół domu musi spełniać trzy wymogi: powinna być trwała, funkcjonalna i estetyczna. Popularne materiały, takie jak kamień czy drewno, zwykle łączą w sobie te aspekty, jednak nie zawsze z równym powodzeniem. Inaczej jest w przypadku betonowych płyt i kostek brukowych. Przewaga tego typu produktów polega przede wszystkim na bogatej gamie wzorów i kolorów, dużej wytrzymałości oraz nowoczesnej technologii produkcji, umożliwiającej zabezpieczanie ich przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Więcej informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronie www.libet.pl

Libet S.A. to lider w segmencie kostek Premium i innych betonowych materiałów nawierzchniowych na polskim rynku. Pełniąc rolę trendsettera wyznacza kierunki rozwoju rynku. Produkty sygnowane marką Libet wyróżniają się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale również innowacyjnością i ciekawym wzornictwem. W równym stopniu stają się ozdobą posesji prywatnych, jak i przestrzeni publicznych. Wysoki poziom jakościowy i estetyczny wyrobów wrocławskiej firmy jest zasługą m.in. nowoczesnego parku maszynowego oraz wykorzystywania najnowszych technologii i odpowiednio selekcjonowanych surowców. Swój udział mają w tym także laboratoria, istniejące przy każdym z 15 zakładów produkcyjnych, które nadzorują przebieg procesu produkcji, wdrażają nowe procedury i pracują nad własnymi, nowatorskimi rozwiązaniami.

Libet S.A.
Powstańców Śląskich
53-332 Wrocław
Dział Obsługi Klienta – infolinia: 801 542 381
www.libet.pl
https://www.facebook.com/RozmowyNaTarasie

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 16, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Gdzie kupujecie rośliny?

    kupujecie czasami roślinki przez internet? polecam wam http://www.roslinydoogrodu.pl :)...

  • Odległosci od ogrodzenia

    Kupiłam dom. Zainwestowałam w ogrodzenie - ładne trejaże i rośliny - wzdłuż płotu posadziłam róże - ok. 40 - pnące i okrywowe. Pięknie kwitną drugi rok. Jest to moja południowa wystawa. Kilka dni temu sąsiad z domu obok, wzdłuż swego garażu (ok.9m) ustawił panele drewniane bo chc...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty