Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Nowe technologie – dom bezpieczny i ekologiczny

Nowe technologie – dom bezpieczny i ekologiczny

Niemal codziennie media informują nas o tym, że pojawiają się nowe technologie, które mają ulepszyć i uprzyjemnić nasze życie. W ciągu ostatnich lat na polskim rynku zaistniało wiele rozwiązań pozwalających na to, aby w nowym domu nasze życie stało się jeszcze prostsze i wygodniejsze.

Spróbujmy przyjrzeć się najciekawszym rozwiązaniom w tej dziedzinie i podpowiedzieć kilka rzeczy, które mogą pozytywnie wpłynąć na domowy budżet.

Projektowanie na miarę XXI wieku

Obecnie zmienia się całe podejście do kwestii projektowania budynków, szczególnie tych mieszkalnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są głównie nowe technologie stosowane w budownictwie. Teraz architekci patrzą całościowo na poszczególne elementy instalacji technicznych w nowym domu – to tak zwane projektowanie zintegrowane.

Analizując wiele czynników związanych chociażby z lokalizacją domu, liczbą mieszkańców, stosowaną technologią czy przyzwyczajeniami właścicieli może zaproponować zintegrowane rozwiązania pozwalające na znaczącą redukcję kosztów utrzymania domu.

Ale najnowsze zdobycze techniki służą nie tylko oszczędzaniu. Dzięki nim dom staje się inteligentny. Mimo, że dzisiaj dom reagujący na wszystkie nasze potrzeby czy zachowania wydaje się być futurystyczną wizją, to część innowacji staje się już standardem i wkracza do Polski. Przyszłość na rynku nieruchomości to energooszczędność, ekologia, bezpieczeństwo i komfort.

Przeczytaj także:

Nowe technologie zaczynają się od okien

Brytyjscy naukowcy opracowali samooczyszczające się okna, wykorzystujące mechanizm działania pola elektromagnetycznego. W niedalekiej przyszłości mają one znaleźć zastosowanie na przykład w biurowcach. A jak jest dzisiaj, co jest nowoczesne w oknach?

Izabela Tryba, dyrektor handlowy w firmie OknoPlus:
Szyby zespolone to już standard, ale coraz większą popularność zdobywają pakiety trzyszybowe, które posiadają dużo lepsze parametry izolacyjne niż pakiety dwuszybowe. Jednak największy rozwój dotyczy profili – są one tak tworzone, by posiadały jak najwyższy współczynnik izolacji cieplnej, a przy tym miały dobre parametry, jeśli chodzi o szerokość zabudowy. Energooszczędne profile dzięki zastosowaniu specjalnego izolatora pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych parametrów. Dla przykładu okno o wymiarach 123 x 148 cm  uzyskuje współczynnik przenikalności ciepła na poziomie 0,6W/m2K. Okna o takich parametrach stosuje się do nie tylko do budownictwa energooszczędnego, ale i pasywnego.

(Profil energooszczędny)

Nowe technologie w tym przypadku powodują, że okno o 50% lepiej zapobiega utracie ciepła w porównaniu ze swoim zwykłym odpowiednikiem. Warto pamiętać, że taka inwestycja pozwala nam przez lata zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Wbrew pozorom dzisiaj okno nie jest już tylko elementem konstrukcyjnym w budynku. Nowe technologie wykorzystywane przy produkcji okien sprawiają, że możemy idealnie dopasować ich wygląd i formę. Okno może być wyposażone w dodatkowe funkcje podnoszące komfort ich użytkowania oraz bezpieczeństwo naszego dobytku.

Przeczytaj także:

Jakie okna wybrać, aby nasz budynek był odporny na włamania? Możemy wybrać okna wyposażone w nowoczesne klamki z wbudowanym zamkiem, który uchroni nas przed włamaniami, a także wypadkami z udziałem dzieci.  Nowoczesne okna posiadają także specjalne mechanizmy antywłamaniowe i antywyważeniowe.

Innowacyjne okucia pozwalają na bezpieczne wietrzenie pomieszczeń nawet pod nieobecność domowników. Okno jest cały czas normalnie zaryglowane i umożliwia dopływ świeżego powietrza w sposób niewidoczny dla potencjalnego włamywacza. Pozwala na to opcja utworzenia sześciomilimetrowej szczeliny pomiędzy ramą a skrzydłem okna. ważne jest aby okucia spełniały europejskie normy bezpieczeństwa i odporności na włamanie – WK1.

Przeczytaj także:

W nowym domu ważny jest inteligentny alarm

Nowe technologie powodują, że instalując alarm nie musimy ograniczać się do czujników ruchu czy rezygnować z ochrony, gdy posiadamy psa lub kota.

Stanisław Skibiński, Prezes firmy Komandos-Ochrona Sp. z o.o .:
Jest to możliwe dzięki kontaktronom. To specjalne czujniki, które uruchamiają system alarmowy już w momencie otwarcia bądź wyważenia okna przez włamywacza.

Zastosowanie takiego rozwiązania jest szczególnie polecane dla właścicieli zwierząt. Nasi milusińscy mogą pozostać wewnątrz budynku i nie uruchomią alarmu swoim ruchem, ponieważ bezpieczeństwa strzegą w tym przypadku elementy znajdujące się wewnątrz okien, a nie czujniki ruchu montowane na ścianach.

(Kontaktrony)

Izabela Tryba, dyrektor handlowy OknoPlus:
Co więcej – kontaktrony montowane na etapie produkcji okien są niewidoczne dla potencjalnego złodzieja oraz nie zaburzają estetyki pomieszczeń. Istnieje kilka możliwości podpięcia ich do każdego systemu alarmowego: System ostrzegający może informować o konkretnym oknie, lub wskazywać na cały pokój lub grupę pomieszczeń.

Przeczytaj także:

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
INTELIGENTNE INSTALACJE

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 22, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
  • Ogrzewanie ścienne

    Witam ! Zawsze interesowało mnie jak sparwuje się ogrzewanie ścienne w porównaniu do zwykłego ogrzewania. Czy może ktoś takowe posiada i mógłby się podzielić informacją??? :)...

  • Budownictwo energooszczędne w Białymstoku.

    Witam,nie za bardzo wiem w którym dziale o to zapytać, a że energoszczędność kojarzy mi się z ogrzewaniem i dociepleniem domu to napisałem na wszelki wypadek tu i tu :) Od razu chciałem zapytać czy wybiera się ktoś z was na takie spotkanie ? Bo dopiero co to znalazłem, a nie widzi...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty