Start Arrow WykańczanieArrowŚciany wewnętrzneArrow Obudowa wanny krok po kroku

Obudowa wanny krok po kroku

Obudowana wanna daje duże możliwości aranżacyjne. Pozwala na wkomponowanie armatury w cały projekt łazienki, zastosowania ciekawych elementów dekoracyjnych. Umożliwia również stworzenia dodatkowego miejsca na przybory do kąpieli, co pozwala na komfortowe wyposażenie małej łazienki.

Bez względu na to, jaką mamy wannę: akrylową, żeliwną czy emaliowaną, możemy ją wykończyć stałą obudową. Szczególnie zalecane jest to w przypadku wanien emaliowanych, których materiał nie utrzymuje temperatury i woda w wannie szybko się ochładza.

Pozostałe wanny warto obudować ze względów aranżacyjnych oraz dlatego, że dużo łatwiej będzie nam utrzymać czystość w łazience. Przetarcie trudno dostępnych miejsc wolnostojącej wanny jest bardzo uciążliwe.

(Obudowa wanny daje dużo większe możliwości aranżacyjne, a także pozwala wydzielić nowe funkcjonalne miejsce na akcesoria i dodatki łazienkowe.)

Obudowa wanny musi umożliwiać dostęp do syfonu, bez konieczności inwazyjnego kucia płytek w przypadku awarii. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę samodzielnie wykonując zabudowę? Poprosiliśmy ekspertów zrzeszonych wokół Polskich Marketów Budowlanych „Majster” o cenne wskazówki.

Przygotowanie konstrukcji

Obudowę wanny mocuje się na konstrukcji szkieletowej z profili metalowych. Konstrukcja ta jest rozstawiana wzdłuż boków wanny i przymocowywana do ściany.

Przy użyciu pionu należy wyznaczyć miejsca mocowania profili. Ołówkiem rysujemy linie prostopadłe do tych krawędzi wanny, które przylegają do ściany. Następnie do wyznaczonych linii rysujemy linie prostopadłe w odległości 2,5 cm w stronę wnętrza wanny, a linie narysowane jako pierwsze wymazujemy.

Do wolnego kąta wanny przykładamy pion i wyznaczamy odpowiednio punkt na podłodze. Od tego punktu należy wyznaczyć następny punkt oddalony po przekątnej o 2,5 cm w głąb wanny. Punkt ten uzyskujemy poprzez narysowanie kwadratu równoległego do brzegów wanny. Wierzchołek kwadratu najbardziej wysunięty do środka wanny jest poszukiwanym punktem.
Od wyznaczonego punktu musimy poprowadzić 2 linie prostopadłe, łączące się z liniami narysowanymi na ścianach. Wyznaczone linie określają grubość planszy i okładziny ściennej.

Przygotowane wcześniej profile należy przyciąć do odpowiednich rozmiarów, a następnie połączyć w ramy, które następnie mocujemy do ściany.

Wycinamy 4 profile odpowiadające wysokości od podłogi do krawędzi wanny – odpowiednio 2 profile długości krótszego boku wanny i 2 profile długości dłuższego boku wanny. Od wycinanych profili należy odjąć 80 mm (krótszy bok wanny) i 120 mm (dłuższy bok wanny). Profile łączymy za pomocą narożników w 2 ramy – jedna odpowiadająca krótszemu bokowi wanny, a druga dłuższemu bokowi.
Ramy mocujemy do ściany używając śrub i kołków odpowiednich do rodzaju ściany (wywiercamy od 2 do 2 otworów). Przymocowane do ściany ramy łączymy za pomocą śrub także ze sobą.

Wykonanie obudowy

Przed wykonaniem obudowy należy zamontować armaturę i odpływ wody. Obudowując wannę musimy pamiętać o zapewnieniu dostępu do syfonu. W tym celu należy zamontować ramkę wyposażoną w magnesy, do której następnie przykładamy glazurę.

Otwór w obudowie powinniśmy zaplanować po stronie odpływu wody. Płyty gipsowe wodoodporne przycinamy na wymiary odpowiadające wymiarom ram przy wannie. Następnie przykręcamy je do wykonanych wcześniej ram.

Tak obudowaną wannę należy pokryć płytkami okładzinowymi. Szpary powstałe między bokami wanny przyłożonej do ściany a płytkami na ścianie można zabezpieczyć silikonem akrylowym, fugami lub użyć gotowych listew nawannowych.

Inną możliwością jest obmurowanie wanny cegłą. Prawidłowo obmurowana wanna powinna mieć u podstawy zagłębienie na nogi.

W przypadku wanny nie przylegającej żadnym bokiem do ściany, czynności związane z obmurowywaniem lub przygotowaniem konstrukcji i mocowaniem do niej płyty gipsowej, powtarzamy przy pozostałych krawędziach wanny.

Uwaga – wanna akrylowa nie może być zamurowana na stałe. Elementem nośnym wanny jest wzmocnione dno, do którego mocuje się regulowane nogi. Między górną powierzchnią obmurówki a krawędzią wanny musi zostać szpara min. 2-3 mm, którą należy zasilikonować po zakończeniu montażu.

Dodane przez: martah

Komentarze

Najnowsze komentarze

Łukasz Odpowiedz 2014-03-13 12:16:04

Proszę aby autor sprawdził pojęcia "prostopadły" oraz "równoległy" następnie napisał sprostowanie do przedstawionego opisu. Linie oddalone od siebie o 2,5cm są do siebie równoległe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Podłogi i posadzki

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Gluetec 3350 marki Megatec – przemysłowy pistolet do klejenia na gorąco

Megatec to marka własna spółki LŁ, której asortyment obejmuje kleje termotopliwe oraz…

Nowoczesny pistolet zwiększający wydajność pian aż do 30%

Firma Selena mając na celu zwiększenie wydajności pian TYTAN, opracowała nowy pistolet…

Dalmierz: nowy gadżet dla majsterkowiczów

Nowy TLM65 to najprostsze i najłatwiejsze w użyciu urządzenie z całej gamy dalmierzy Stanley®. Można…

Serum do surowego drewna

Jeżeli surowe drewno, które ma być użyte jako materiał konstrukcyjny, nie zostało…

Drewno naturalnie piękne i skutecznie chronione

Olejowanie jest efektywną metodą ochrony zewnętrznych powierzchni drewnianych, która jednocześnie podkreśla naturalne…

Farba do natrysku: nowoczesne, wydajne i szybkie malowanie

Malowanie natryskowe staje się coraz bardziej popularne. Ta nowoczesna metoda ma wiele…

Panele podłogowe: klon dziki

Panele podłogowe VOX Brylant AC5 klon dziki są idealnym rozwiązaniem dla wnętrz…

Kompaktowa akumulatorowa pilarka tarczowa

Bosch wprowadza na rynek nową pilarkę tarczową PKS 18 LI. Narzędzie sprawdza…

Lekki tynk cementowo-wapienny

Knauf Cover-in Slow Light Lekki tynk cementowo-wapienny do wnętrz przeznaczony jest do…

Łatwa i skuteczna ochrona drewna

Od produktu przeznaczonego do drewna oczekujemy przede wszystkim trwałego efektu dekoracyjnego i…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane