Start Arrow Budowa domuArrow Ochrona wnętrz przed owadami. Jak wybrać moskitierę okienną?

Ochrona wnętrz przed owadami. Jak wybrać moskitierę okienną?

W ciepłe letnie wieczory przyda się ochrona przed nieproszonymi gryzącymi nas gośćmi. Coraz popularniejsze stają się specjalne siatki, które możemy zamontować w oknach i drzwiach, zagradzając wejście komarom i muszkom. Sprawdź, który rodzaj moskitiery wybrać.

Obok lamp owadobójczych i wtyczek, moskitiery są jednym z najpopularniejszych urządzeń do walk z gryzącymi insektami. Są szczególnie przydatne w domach położonych blisko zbiorników wodnych i terenów leśnych. Wykonane z mocnego trwałego materiału są także odporne na promienie słoneczne, zmiany temperatury i wilgoć. A poza podstawową funkcją, odpowiednio zaprojektowane siatki mogą również ułatwić życie osobom uczulonym na pyłki roślin.

Moskietiera na okna i drzwi, fot. Franc Gardiner

Moskietiera na okna i drzwi, fot. Franc Gardiner

Rodzaje moskitier

Spośród produktów dostępnych na rynku najtańszym rozwiązaniem są siatki wykonane z włókna szklanego, które możemy przykleić do ościeżnicy okna za pomocą taśmy klejącej. Są skuteczne, ale mają swoje minusy. Po pewnym czasie siatka może zacząć się odklejać. Jest to więc dobre tymczasowe rozwiązanie do zastosowania np. w domu letniskowym podczas wakacyjnego wyjazdu.

Najpopularniejsze i najlepsze na okres letni są moskitiery ramkowe wykonane z ramy aluminiowej, na którą naciągnięta jest siatka. Są wykonywane na wymiar. Montuje się je do ramy okiennej przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów obrotowych (są to tzw. rygle – profile z kołnierzem), dzięki temu można je łatwo zdjąć i ponownie założyć. Na rynku znajdziemy również moskitiery z profilem bez kołnierza montowane na stałe. Ciekawą alternatywą są też przesuwne moskitiery harmonijkowe lub plisowane, wyposażone w prowadnice, które montuje się w oknach i drzwiach balkonowych. Działają na podobnej zasadzie jak moskitiery ramkowe. Wyróżnia ją stelaż, który można złożyć w harmonijkę.

Jeśli chcemy zamontować moskitiery całoroczne, warto wybrać moskitiery roletowe montowane na zewnątrz, w oknach, oknach dachowych i drzwiach balkonowych. Są wyposażone w prowadnice i mechanizm sprężynowy. Mogą być zintegrowane z klasyczną roletą w kasecie, wtedy siatka jest ukryta pod tkaniną i porusza się w podwójnych prowadnicach. Nie trzeba ich zdejmować na zimę ani ręcznie czyścić, są jednak droższe niż pozostałe rodzaje osłon owadobójczych i wymagają fachowego montażu.

Dla alergików i właścicieli czworonogów

Na rynku znajdziemy również specjalne moskitiery antyalergiczne z siatką przeciwpyłową Poll-Tex w formie moskitiery ramkowej, która chroni nie tylko przed owadami, ale również znajdującymi się w powietrzu alergenami (pyłkami traw, drzew i kwiatów).

Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta osłon okiennych:
Badania potwierdzają wysoką skuteczność siatek przeciwpyłowych w ochronie przed dwoma najpopularniejszymi alergenami. Skuteczność wynosi 97% w ochronie przed pyłkami brzozy oraz 100% w ochronie przed pyłkami trawy i pokrzywy, co potwierdza atest ECARP (European Centre for Allergy Research Foundation). Warto zwracać na to uwagę podczas zakupu. To świetne rozwiązanie dla alergików, które sprawdza się w letnich miesiącach, kiedy poziom pylenia pokrzyw i traw jest szczególnie wysoki.

Tradycyjny materiał moskitiery może nie wytrzymać kontaktu z ostrym pazurem, dlatego jeśli mamy w domu kota lub psa warto zainwestować w moskitierę z siatką wykonaną z mocniejszych aluminiowych włókien. Są równie skuteczne w walce z owadami, a dodatkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej znajdziemy je w wersji moskitiery ramkowej.

Moskitiery: estetyka

Poza wielkością i rodzajem materiału z jakiego wykonana jest moskitiera równie ważna jest gęstość sieci, czyli wielkość oczek. Szczególnie polecane są osłony z gęstością 1,2 mm, dzięki temu nie zasłonią widoku, a do domu nie przedostaną się nawet drobne owady.

W przypadku moskitiery ramkowej lub rolowanej znajdziemy je na rynku w kolorach białym, brązowym lub odcieniach drewnopodobnych imitujących rysunek słojów drewna np. sosny lub dębu. Tak więc bez problemu dopasujemy je do koloru ramy okiennej. Najczęściej dostępny kolor siatki to szary lub czarny.

Szybki montaż i pielęgnacja

Moskitiera roletowa jest dość skomplikowana w montażu, wymaga specjalistycznych narzędzi, najlepiej zlecić jej montaż doświadczonym fachowcom. Tymczasową siatkę bez problemu przykleimy sami. Podobnie montaż moskitier ramkowych nie powinien dostarczać problemów, gdyż są one wykonywane na wymiar i mocowane przy użyciu uchwytów, wkrętów lub na magnesy, które znajdziemy w zestawie. Wystarczy zatem stosować się do instrukcji producenta.

I na koniec – w użytkowaniu moskitiery ramkowej i przesuwnej pamiętajmy o regularnej pielęgnacji. Przy okazji mycia okien należy je zdjąć, umyć wodą z mydłem (nie używajmy ostrych detergentów) i spłukać strumieniem czystej wody.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 23, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Ościeżnice metalowe + bardzo cienki mur

    Cześć! Borykamy się z problemem typowego dla starego mieszkalnictwa - mamy metalowe ościeżnice zabetonowane w ścianie, która ma tylko 4,5 cm. Ościeżnica regulowana nie wchodzi w grę, dopóki nie pogrubimy ścian. Warto to zrobić? Może udałoby się jakoś ...

  • Nowe drzwi zewnętrzne- co wybrać?

    Cześć wszystkim, nadszedł i u mnie czas na zmianę drzwi zewnętrznych do domu i zastanawiam się nad najlepsza opcją, która pozwoli zachować trwałość, dobrą izolację i bezpieczeństwo. Pomożecie coś wybrać ? Tu pytanie kieruje do osób doświadczonych i znających się w t...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty