Start Arrow WykańczanieArrowPodłogi i posadzkiArrow Odnawianie łazienki: jak pozbyć się pleśni z fug w łazience?

Odnawianie łazienki: jak pozbyć się pleśni z fug w łazience?

Wiadomości z rynku

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Wysokie temperatury, duża wilgotność i nieustanny kontakt z wodą sprzyjają rozwojowi różnych mikroorganizmów. W połączeniu ze słabą wentylacją tylko krok do powstania szkodliwych pleśni i grzybów. Te trudne do usunięcia naloty są mało estetyczne, obniżają trwałość konstrukcji budynku, a przede wszystkich stanowią zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców.

Jak pozbyć się pleśni i grzyba na dobre radzi Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven.

Czarny, zielony, brązowy czy nawet biały nalot na fugach glazury oraz w rogach wanny lub kabiny prysznicowej to częsty obraz łazienek z niesprawnie działającym systemem wentylacyjnym, słabo ogrzewanych, niewietrzonych i źle zaizolowanych. Z pozoru wydawać by się mogło, że niewinne wykwity nie stanowią wielkiego problemu, a przetarcie szmatką wystarczy, by się ich pozbyć. Nic bardziej mylnego, bowiem bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nieestetyczny nalot powróci w krótkim czasie.

(Nieestetyczne i szkodliwe dla zdrowia naloty na ścianach, armaturze czy fugach oznaczają, że w łazience panuje wilgoć, a pleśń i grzyb są jej stałymi bywalcami. Specjalne preparaty chemiczne pomogą pozbyć się niechcianych domowników raz na zawsze. fot. Den Braven)

Zewnętrze ślady pleśni  są jedynie objawem tego, co dzieje się w środku. Zazwyczaj zainfekowane są całe fugi, silikonowe uszczelnienia, a w niektórych przypadkach nawet mur. Pojawienie się na powierzchni widocznych plam jest efektem rozwijającej się wewnątrz już od dłuższego czasu pleśni lub grzyba.

W zwalczaniu tego typu niechcianych gości najważniejsza jest szybka reakcja i dogłębne działanie, które nie pozwolą się im rozprzestrzenić i zadomowić na dobre.

Pierwszym krokiem będzie dokładne usunięcie zajętych pleśnią miejsc – fugę należy całkowicie wydłubać, a silikonowe uszczelnienia wyciąć ostrym nożem możliwie głęboko.

Drugim etapem jest pokrycie tych fragmentów specjalnym środkiem pleśniobójczym lub grzybobójczym. Pozostawienie choćby odrobiny grzyba lub pleśni stanie się siedliskiem następnych wykwitów. Dlatego tak ważne jest użycie specjalnego środka, który na dobre usunie wszelkie pozostałości. Pamiętając, że oczyszczane miejsca zazwyczaj zlokalizowane są w pobliżu armatury i ceramiki łazienkowej, należy wybrać przeznaczony do tego preparat, który nie zniszczy powierzchni glazurowanych, szkliwionych itp.

(Zajęte pleśnią fugi należy dokładnie usunąć, oczyścić, a następnie pokryć uszczelniaczem odpornym na działanie takich mikroorganizmów. fot. Den Braven)

Usunięcie zajętych pleśnią fug i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem, pozwoli uporać się z aktualnym problemem. Jednak w łazience, która już raz została zaatakowana przez tego typu mikroorganizmy, temat może powracać. Dobrym sposobem na uniknięcie pojawienia się nowych wykwitów jest zastosowanie materiałów odpornych na działanie pleśni i grzybów. Dobrze jest wypełnić oczyszczone spoiny specjalną fugą, która nie jest podatna na wnikanie wody i brudu. W ten sposób łatwiej będzie po każdej kąpieli osuszyć te miejsca.

(Wszystkie miejsca narażone na stały kontakt z wodą należy dobrze uszczelnić, w ten sposób uniknie się zaciekania i powstawania wilgoci. fot. Den Braven)

Również różnego rodzaju uszczelnia warto wykonać przy pomocy silikonów, które przeznaczone są do pomieszczeń sanitarnych i wykazują odporność na pleśń i grzyby. Na rynku dostępnych jest wiele środków tego typu.

Nieestetyczne i szkodliwe dla zdrowia naloty na ścianach, armaturze czy fugach oznaczają, że w łazience panuje wilgoć, a pleśń i grzyb są jej stałymi bywalcami. Specjalne preparaty chemiczne pomogą pozbyć się niechcianych domowników raz na zawsze.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Podłogi i posadzki

Nowość – pierwsze kosmetyki do wnętrz PERFECT HOUSE BARWA

Każda kobieta pragnie, by jej dom błyszczał przykładem. Czy sprzątanie może być…

Płytka z zadziornym charakterem

Stonowane, neutralne kolory we wnętrzach, nie wzbudzają żadnych emocji. Najwyższy czas by…

Ciepło na każdym kroku, czyli materiał nawierzchniowy na ogrzewanie podłogowe

Przyjemne uczucie komfortu towarzyszące chodzeniu po ciepłej podłodze jest szczególnie doceniane, kiedy…

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Gluetec 3350 marki Megatec – przemysłowy pistolet do klejenia na gorąco

Megatec to marka własna spółki LŁ, której asortyment obejmuje kleje termotopliwe oraz…

Nowoczesny pistolet zwiększający wydajność pian aż do 30%

Firma Selena mając na celu zwiększenie wydajności pian TYTAN, opracowała nowy pistolet…

Dalmierz: nowy gadżet dla majsterkowiczów

Nowy TLM65 to najprostsze i najłatwiejsze w użyciu urządzenie z całej gamy dalmierzy Stanley®. Można…

Serum do surowego drewna

Jeżeli surowe drewno, które ma być użyte jako materiał konstrukcyjny, nie zostało…

Drewno naturalnie piękne i skutecznie chronione

Olejowanie jest efektywną metodą ochrony zewnętrznych powierzchni drewnianych, która jednocześnie podkreśla naturalne…

Farba do natrysku: nowoczesne, wydajne i szybkie malowanie

Malowanie natryskowe staje się coraz bardziej popularne. Ta nowoczesna metoda ma wiele…

Panele podłogowe: klon dziki

Panele podłogowe VOX Brylant AC5 klon dziki są idealnym rozwiązaniem dla wnętrz…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane