Start Arrow Budowa domuArrow Okna dachowe

Okna dachowe

Okna dachowe są montowane bezpośrednio w połaci dachu. Produkowane są najczęściej na ramie drewnianej z obróbkami z blachy aluminiowej, choć spotyka się również dachowe okna plastikowe.

Zastosowanie okien w połaci dachu jako doświetlenie poddasza jest rozwiązaniem tańszym niż okno tradycyjne wykonane razem z lukarną czyli dodatkowym daszkiem. Dają również więcej światła niż okna pionowe o takiej samej powierzchni szyby.

okna_dachowe

Projektując liczbę i wielkość okien dla danego pomieszczenia możemy podzielić powierzchnie podłogi przez 10, a otrzymamy potrzebną dla tego pokoju powierzchnię okien. Na przykład okno dachowe o wymiarach 90 na 140 cm ma powierzchnię 1,26 mkw. i wystarcza do oświetlenia pomieszczenia o powierzchni około 12,6 mkw.

Na rynku w naszym regionie można kupić okna firm Fakro z Nowego Sącza, Velux – produkowane w Polsce na duńskiej licencji lub Okpol z Brzegu. Każda z tych firm oferuje okna o różnej wielkości i różnym współczynniku przenikalności cieplnej dla szyb.

Okna ze zwykłymi szybami mają współczynnik K=2,5, z szybą termoizolacyjną K=1,6 a z szybą termoizolacyjną i dodatkowo z gazem szlachetnym pomiędzy szybami K=1,1. Polecam stosowanie okien o niskim współczynniku (K=1,1), poniewać zimą straty ciepła przez takie okna są mniejsze, a latem szyba termoizolacyjna nie wpuszcza upału do pomieszczeń w których mieszkamy.

Wszystkie firmy stosują w swoich oknach zewnętrzną szybę hartowaną, ponieważ musi ona być odporna na uderzenia gradu.

Okna dachowe mają szereg dodatkowych akcesoriów takich, jak rolety lub żaluzje wewnętrzne a nawet rolety zewnętrzne montowane na ramie okna, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu szyby w letnim słońcu.

Okna mogą być montowane przy wszystkich rodzajach pokrycia dachu, ale inne kołnierze uszczelniające należy wybrać dla dachu krytego papą lub gontem bitumicznym a inne dla dachówki czy blachy dachówkopodobnej. Okna można grupować w dachu po kilka obok siebie zarówno w pionie jak i w poziomie, ale również wtedy należy zastosować specjalne kołnierze uszczelniające okna, przewidziane dla okien zgrupowanych. Okno dachowe bardzo łatwo zamontować również w już istniejącym dachu wyjmując kilka dachówek i przykręcając je do krokwi.

Pod oknami dachowymi powinniśmy zawsze montować grzejniki centalnego ogrzewania. Zapobiega to skraplaniu pary na szybie, szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak kuchnie i łazienki.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (0)
  • 0/5
Loading...Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Drzwi w nietypowym wymiarze

    Witam, potrzebuję porady i mam nadzieję, że otrzymam ją tutaj ;) Remontuję piwnicę i chcę m.in. wymienić drzwi prowadzące do niej. Problem polega na tym, że mają one nietypowe wymiary (175x80cm). Szukałem firmy, która zajmuje się tworzeniem takich cudactw, ale wybór jest n...

  • Dobra strugarko-grubościówka, jaką wybrać?

    Strugarko-grubościówka pod własny domowy użytek. Ktoś coś poleciłby jakiś odpowiedni, wartościowy sprzęt? Chodzi mi o coś precyzyjnego i na gwarancji, żeby nie szukać żadnego serwisu w razie problemów. ...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty