Start Arrow Wiadomości Arrow Okno PVC bez tajemnic – jak zbudowane są okna plastikowe?

Okno PVC bez tajemnic – jak zbudowane są okna plastikowe?

Okna plastikowe to  w Polsce wciąż najpopularniejszy rodzaj stolarki okiennej. Na rynku dostępne są produkty o różnych kolorach i kształtach, co może przysparzać inwestorom wielu dylematów podczas zakupu. Warto jednak pamiętać, że czynnikiem, który powinien mieć kluczowe znaczenie przy wyborze, jest budowa okna, która ma istotny wpływ na jego trwałość i jakość. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast, wyjaśnia z jakich elementów składają się  wysokiej jakości okna PVC.

Profil

fot. Dobroplast

Profil to element okna, z którego buduje się ościeżnice i skrzydła okienne. Profile plastikowe maja budowę komorową. Liczba komór, którą można sprawdzić licząc je w poziomie, ma wpływ na izolacyjność termiczną – im jest ich więcej, tym (teoretycznie) niższy jest współczynnik przenikania ciepła. – Na rynku dostępne są okna z sześcioma, a nawet siedmioma komorami, np. Prime firmy Dobroplast, choć za najpopularniejsze uznaje się okna pięciokomorowe – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast. – Nie oznacza to jednak, że produkty z mniejszą liczbą komór są gorsze – przykładem może być okno Encore firmy Dobroplast, które posiada jedynie cztery komory, ale zostało wyposażone w specjalne wkładki docieplające, zapewniające doskonałe parametry termiczne – dodaje ekspert. Warto pamiętać, że profile wielokomorowe producent powinien wzmocnić od zewnątrz elementami metalowymi o grubości co najmniej 1,5 mm.

Okucia

Okucia, którymi poruszamy za pomocą klamki, odblokowują lub blokują skrzydło i tym samym decydują o tym, w jaki sposób je otwieramy i zamykamy. W zależności od ich rodzaju możemy np. przesunąć okno w bok, całkowicie je otworzyć czy uchylić do pionu. Mają więc one istotny wpływ nie tylko na funkcjonalność okna, ale też wygodę jego użytkowania. – Warto pamiętać, że na rynku dostępne są okucia, które posiadają dodatkowe właściwości, np. zabezpieczają przed włamaniem (system okuć marki Winkhaus dostępny  m.in. oknach Ovlo, Encore, Prime czy Avantgarde firmy Dobroplast) bądź otwarciem okna przez małe dzieci (klamki zamykane na klucz). Praktycznym rozwiązaniem są też okucia, które pozwalają na uzyskanie niewielkiej szczeliny między skrzydłem a ramą tzw. mikrowentylacji, a jednocześnie zapewniony jest dopływ świeżego powietrza. To rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas dłuższej nieobecności lokatorów – podpowiada ekspert.

Szyby

Najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o okna wykonane z PVC są szyby zespolone. Tworzą je minimum dwie tafle szkła, pomiędzy którymi za pomocą tzw. ramek dystansowych tworzona jest niewielka przestrzeń, wypełniona zazwyczaj suchym powietrzem lub gazem szlachetnym. Im więcej tafli, tym większa liczba przestrzeni, a to z kolei zwiększa ochronę przed utratą ciepła. – Przepisy wprowadzone z początkiem 2017 roku zaostrzają maksymalne wartości dotyczące wysokości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budowlanych, w tym również przeszkleń. Produktami, które spełniają nowe, surowsze normy, są okna Avantgarde i Ovlo firmy Dobroplast z trzyszybowym pakietem o grubości 42mm, osiągając Uw=1,1 W/m² – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

Uszczelki

W oknach plastikowych możemy wyróżnić dwa rodzaje uszczelek – przyszybowe oraz oporowe, zwane też odbojowymi lub wrębowymi. Chronią one przed dostawaniem się wody pomiędzy, co może skutkować rdzewieniem okuć. Ponadto uszczelki oporowe stanowią zabezpieczenie przed hałasem, wiatrem i kurzem. – Uszczelki przyszybowe, montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna, powinny być wykonane z tworzywa, które zapewni im elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, np. EPDM. Takie rozwiązanie zastosowano choćby w oknach Prime firmy Dobroplast – informuje Jerzy Chrzanowski.

Przystępując do zakupu okien musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzięki choćby podstawowej znajomości budowy okna nie tylko łatwej znajdziemy odpowiadający nam produkt, ale też będziemy mogli uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami, kuszącymi nas atrakcyjną ceną okien, która zwykle wynika z zastosowania gorszych rozwiązań lub wykorzystania słabszych jakościowo elementów, takich jak profile czy uszczelki.

Źródło:Dobroplast

Dobroplast
Wszystkie komunikaty (4915)

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 20, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Anex Okna opinie - Warszawa

    Witam, szukam firmy która pomoże mi w wyborze odpowiedniego zestawu okien, ktory będę mógł u nich kupić  oraz zajmie się montażem. Czy mieliście kontakt może z firmą Anex Okna? Z gory dziękuję!...

  • Nowe drzwi zewnętrzne- co wybrać?

    Cześć wszystkim, nadszedł i u mnie czas na zmianę drzwi zewnętrznych do domu i zastanawiam się nad najlepsza opcją, która pozwoli zachować trwałość, dobrą izolację i bezpieczeństwo. Pomożecie coś wybrać ? Tu pytanie kieruje do osób doświadczonych i znających się w t...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty