Start Arrow InstalacjeArrow Oświetlenie kuchni – porady i aranżacje

Oświetlenie kuchni – porady i aranżacje

Mogłoby się wydawać, że oświetlenie kuchni nie jest skomplikowaną kwestią. Tymczasem, aby można było swobodnie przyrządzać i spożywać posiłki, sprzątać i napić się wieczornej herbaty,  nie powinno się tej kwestii bagatelizować. Zwracamy uwagę na to, o czym należy pamiętać wybierając oświetlenie do kuchni.

Oświetlenie kuchenne można podzielić na trzy główne grupy.

Oświetlenie kuchni można podzielić na trzy główne grupy: oświetlenie centralne sufitowe, oświetlenie blatów roboczych oraz oświetlenie dekoracyjne, szczególnie istotne, gdy kuchnia jest otwarta na salon.

Autor: archiwum DOM.pl


Oświetlenie ogólne

Mowa tutaj o świetle, które wypełnia całe wnętrze. W większości przypadków jest skierowane z sufitu. Dla najlepszego efektu jego źródło powinno być umieszczone centralnie w pomieszczeniu (światło centralne sufitowe).  Zazwyczaj jest to lampa wisząca, rzadziej plafon.

Jeśli w kuchni mamy wydzieloną część jadalnianą z większym stołem, musimy zamontować oświetlenie bezpośrednio nad nim.

Mały okrągły stolik oświetli żyrandol z jednym lub kilkoma źródłami światła. Światło powinno być skierowane bezpośrednio na blat.

Autor: archiwum DOM.pl


Podłużny stół natomiast możemy oświetlić kilkoma punktami w zależności od długości mebla. Najlepiej jeżeli zastosujemy takie same lampy wiszące, ułożone w rzędzie. Jeżeli mamy stół rozkładany to należy pamiętać, że jedna lampa powinna być zawieszona w jego centralnej części – dwie na końcach. Zwróćmy jednak uwagę, by nie znajdowały się bezpośrednio nad głową siedzącej przy rozłożonym stole osoby.

Oświetlenie w suficie można również uzyskać rozmieszczając w regularnych odstępach punkty świetlne, np. halogeny.

Autor: archiwum DOM.pl


Możemy również zamontować oświetlenie punktowe, czyli np. halogeny rozmieszczone na całym suficie. Aby za ich pomocą stworzyć odpowiednie oświetlenie kuchni, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Pamiętajmy, że zbyt słabe zagęszczenie sprawi, że w kuchni pojawią się miejsca zaciemnione (co może utrudniać np. sprzątanie, mycie podłogi), a zbyt duże zagęszczenie to po prostu strata energii.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 19, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
7
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

greta Odpowiedz 2017-12-01 15:29:20

Kupiłam ledy active jest bo mają neutralną barwę światła, dobrze się sprawdzają w kuchni, warto zainwestować także w taśmy ledowe pod szafki

marekoo Odpowiedz 2017-11-13 16:39:51

Raz kupowałam lampę internetowo, w sumie całkiem niedawno przez portal . Mała lampka do postawienia na szafce nocnej, nic wielkiego. Ujęła mnie estetyka, bardzo ciekawy wzór, kolor, z jednej strony metal, z drugiej szkło, ciekawie to wygląda. Mała rzecz, a dodaje jakby nowej energii całej sypialni.

idzi Odpowiedz 2017-09-04 15:01:59

Urządzając kuchnię kupiłem z żoną oświetlenie marki activejet i jesteśmy bardzo zadowoleni. Z tego względu szukałem tej firmy w OBI czy mają więcej produktów niż lampy , gdyż interesuje nas też oświetlenie podszafkowe

emill Odpowiedz 2017-08-17 15:53:58

Lampa wisząca w kuchni jest świetnym rozwiązaniem. Dobrze sprawdzą się także wysokiej jakości lampy lub listwy LED activejet. Warto rozważyć ofertę OBI przez wzgląd na duży wybór asortymentu i gwarancję jakości.

ans Odpowiedz 2017-06-20 12:43:46

Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie,prezentuje się ciekawie i stanowi fajna ozdobę,dekorację w każdej kuchni,ewentualnie oprócz podświetlanych szafek także taśmy led active jet na blacie kuchennym,to też popularne rozwiązanie.

tomczok12 Odpowiedz 2014-11-13 01:57:54

Dobre oświetlenie w domu a szczególnie kuchni odgrywa bardzo ważną rolę . Uważam że jest to jeden z podstawowych warunków które musi spełniać funkjonalna kuchnia . Mam bardzo ciekawy artykuł właśnie o oświetleniu kuchni . Warto przeczytać .. Proszę : wnetrzekuchni.pl/wyposazenie-kuchn i/oswietlenie/38-oswietlenie-w-kuchni-technologia-led

furnite-pl Odpowiedz 2012-09-18 14:11:25

przepiękne kuchnie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty