Start Arrow InstalacjeArrow Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu

Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu. Spełnia ono różne funkcje – przyjmujemy w nim gości, czytamy i relaksujemy się z rodziną.

Oświetlenie salonu powinno, więc odpowiadać naszym potrzebom i dopasowywać się do tego, co aktualnie robimy.

Już dawno minęły czasy, gdy w polskich domach królował żyrandol, a oprócz niego w pokoju dziennym nie było żadnego innego źródła światła. Trendy w urządzaniu wnętrz oraz sposób wykorzystywania salonu całkowicie zmieniły nasze podejście do oświetlenia. Teraz w pokoju dziennym najczęściej instalujemy wiele różnych źródeł światła – oprócz oświetlenia górnego także niewielkie, dające nastrojowe lub punktowe światło lampki czy kinkiety. Takie zróżnicowanie służy dobraniu światła do naszych potrzeb. W pokoju dziennym przebywa cała rodzina i tu spotykamy się z przyjaciółmi. Potrzebujemy więc innego światła do czytania, innego do oglądania telewizji i zupełnie innego do pogaduszek z przyjaciółką czy czułych chwil z partnerem. Pamiętajmy, aby oprócz różnych lamp dobrać także żarówki, które różnią się barwą i ilością emitowanego światła. To wszystko stworzy odpowiednią atmosferę.

swiatlo_salonJeśli źródła światła zamieścimy na różnej wysokości, będziemy mogli optycznie regulować wysokość pomieszczenia poprzez włączanie opraw na innych poziomach.  (fot. Osram)

Oświetlenie salonu: aranżacje

Słoneczna pogoda w salonie

Dobrze zaplanowane główne oświetlenie salonu jest podstawą dobrego oświetlenia pomieszczenia. Tradycyjny żyrandol czy lampa podwieszona do sufitu na środku pomieszczenia wciąż są popularne, takie światło jest bowiem bardzo wszechstronne. Rolę oświetlenia głównego mogą dodatkowo pełnić rozmieszczone w kilku miejscach kinkiety czy oświetlenie punktowe. Jeśli te źródła światła zawiesimy na różnej wysokości, będziemy mogli optycznie regulować wysokość pomieszczenia poprzez włączanie opraw na innych poziomach.

Dobrze rozmieszczone lampy to jednak jeszcze nie wszystko. Warto zadbać także o barwę i poziom natężenia oświetlenia. Główne oświetlenie salonu zwykle włączamy, gdy przyjmujemy gości, jemy posiłki czy bawimy się z dziećmi – jednym słowem, gdy spędzamy czas aktywnie. Dlatego żarówki zainstalowane w żyrandolu powinny dawać światło jasne i żywe, możliwie podobne do barwy i natężenia światła słonecznego.

Światło do zadań specjalnych

Zupełnie inaczej powinno wyglądać oświetlenie używane do o zajęć relaksujących – oglądania telewizji czy intymnych rozmów z przyjacielem Lepiej niż oświetlenie główne do takich aktywności nadają się niewielkie lampki z kloszami kierunkującymi światło.

- Jeśli planujemy spokojny i leniwy wieczór, zadbajmy o nastrojowe oświetlenie. Pomoże nam w tym odpowiednia żarówka, której światło ma ciepłą barwę i buduje nastrój sprzyjający odprężeniu. Dodatkowo zmiękcza barwy przedmiotów, pozwala więc zrelaksować się naszym oczom. – mówi dr Andrzej Wiśniewski, wykładowca Politechniki Warszawskiej, w firmie Osram odpowiedzialny za doradztwo techniczne.

- W pokoju dziennym koniecznie pamiętajmy ponadto o umieszczeniu niewielkiego źródła światła za telewizorem – dzięki temu zmniejszymy kontrast pomiędzy ciemnym pokojem a ekranem, a wzrok mniej się będzie męczył. Warto pomyśleć o zamontowaniu w salonie ściemniaczy światła, wtedy każde źródło możemy ustawić tak, aby osiągnąć odpowiadający nam efekt – dodaje dr Wiśniewski.

Te kilka prostych zasad dotyczących doboru opraw oświetleniowych oraz zastosowanie w różnych źródłach światła to najlepszy sposób na to, żeby oświetlenie salonu miało przytulny nastrój i zachęcało do wspólnego spędzania czasu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Instalacje

Centrala rekuperacyjna CWL-400 Excellent marki Wolf – wentylacja mechaniczna nowej generacji

Zaprojektowanie wydajnej, a zarazem ekonomicznej wentylacji wydaje się być zadaniem niewykonalnym. Tymczasem…

Pewna gwarancja jakości wody – zawory SCHELL z blokadą strumienia zwrotnego

Przy projektowaniu instalacji wodnej ważne jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej dystrybucji wody,…

Grzejniki łazienkowe z inoxu wypełnione fluidem

Osoby, które chcą zakupić do łazienki ekonomiczny i minimalistyczny grzejnik, który jest…

Grzejniki Purmo Aura – niezbędne wyposażenie nowoczesnych wnętrz

Nowoczesna linia grzejników konwektorowych Purmo Aura to odpowiedź na potrzeby wymagających klientów.…

Bonami.pl rozświetla zimowe wieczory

Zimą słońce gości na niebie krótko, dlatego nasze otoczenie rozświetlamy na różne…

Odważny detal w łazience – kolorowe przyciski TECEloop

W tradycyjnych łazienkach dominują stonowane kolory: biel, beż, odcienie szarości. Aby ożywić…

Design w kolorze – nowoczesne okapy kuchenne

Kolorowe urządzenia AGD zyskują coraz więcej zwolenników. Oryginalne barwy oraz designerskie rozwiązania…

AGD na miarę XXI wieku – kominowy okap T-Line #10 marki Ciarko Design

Nowy model okapu kuchennego oferowany przez markę Ciarko Design łączy w sobie…

Design wśród cegieł i betonu – industrialne okapy Ciarko Design

Duże pomieszczenia, chłodna kolorystyka, surowe materiały i minimalistyczne wzornictwo – to cechy…

Bezpieczeństwo z pomysłem – nowa seria kłódek aluminiowych Yale YE3

Marka Yale poszerzyła swoją ofertę o nowe aluminiowe kłódki ze specjalną kolorową…

Więcej niż stelaż – uniwersalny system instalacji sanitarnych TECEprofil

System instalacji sanitarnych, który oferuje nie tylko stelaże podtynkowe, ale także kompleksowe…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane