Start Arrow OgródArrow Owocowy ogród: pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

sponsor działu ogród

Owocowy ogród: pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Drzewa i krzewy owocowe to rośliny, które wymagają szczególnie dużo uwagi. Aby wydawały zdrowe i smaczne owoce, trzeba dbać o nie w odpowiedni sposób.

Drzewa sadzi się jesienią lub wiosną, zawsze nieco głębiej niż rosły w szkółce.

Sadzenie

Drzewa sadzi się jesienią lub wiosną, zawsze nieco głębiej niż rosły w szkółce. Posadzone jesienią drzewka zabezpiecza się przed przemarznięciem niedużymi kopczykami z ziemi. Na wiosnę rozgarnia się ziemię tworząc niewielkie wgłębienie, w którym łatwiej gromadzi się woda w trakcie podlewania.

Drzewa owocowe najlepiej sadzić na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Nie wskazane są jednak gleby ciężkie, o wysokim poziomie wód gruntowych, ani też gleby słabe, na których często występują niedobory wody.

Glebę pod drzewa należy starannie uprawić. Ze względu na to, że większość gleb w kraju ma kwaśny odczyn i deficyt magnezu, warto zastosować wapno magnezowe w ilości ok. 15 kg/100m2 i wymieszać je dobrze z glebą. W następnym roku należy zastosować obornik w dawce 400 kg/100 m2 albo posiać zboża lub gorczycę, grykę, facelię itp., a następnie po wyrośnięciu przyorać jako nawóz zielony.

Drzewa sadzi się jesienią lub wiosną, zawsze nieco głębiej niż rosły w szkółce. Posadzone jesienią drzewka zabezpiecza się przed przemarznięciem niedużymi kopczykami z ziemi. Na wiosnę rozgarnia się ziemię tworząc niewielkie wgłębienie, w którym łatwiej gromadzi się woda w trakcie podlewania.

Nawożenie

Rośliny owocowe wymagają intensywnego nawożenia tylko w początkowych fazach rozwoju, gdy ich korzenie nie sięgają głęboko. Nawóz powinien być lekko wmieszany w ziemię wokół drzewa. Możemy do tego celu użyć specjalnej, bogatej w fosfor i potas  mieszanki do drzew i krzewów owocowych. Ewentualnie do nawożenia możemy użyć kompostu. Optymalna ilość to około 5-7 kg na metr kwadratowy.

Aby owoce na drzewach były smaczne i zdrowe, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja.

Przycinanie

Po posadzeniu drzewek należy skrócić lekko przewodnik i najdłuższe pędy boczne. Skracanie ułatwia przyjęcie się drzewek i pobudza pąki na pędach do rozwoju. W drugim i trzecim roku po posadzeniu należy unikać skracania pędów, zwłaszcza przewodnika. Można jedynie przyginać przy pomocy spinek, ciężarków lub sznurków wszystkie pędy boczne rosnące zbyt pionowo do góry. Dzięki ograniczaniu cięcia w pierwszych latach zapewnia się szybsze wejście drzew w okres owocowania. W późniejszym wieku usuwa się gałęzie zachodzące na siebie, starsze niż 3-letnie lub rosnące pionowo w górę.

Pierwsze ciecie gałęzi większości drzew i krzewów owocowych powinno zostać wykonane na przedwiośniu. Wyjątkiem są gałęzie nektaryny i brzoskwini, które tniemy, gdy wytwarzają pąki, ewentualnie podczas ich kwitnienia. Z kolei morele, czereśnie i wiśnie najlepiej przyciąć dopiero po zbiorach owoców.

Na drugie cięcie czas przyjdzie niedługo – powinno być wykonane latem. Gdy usuniemy część pędów i gałęzi, drzewa będą dużo lepiej owocować dzięki dobremu dostępowi do światła – znacznie poprawi się wygląd i smak owoców.

Podlewanie

Jest to szczególnie ważna kwestia podczas upalnego lata, gdy o przesuszenie nietrudno. W pierwszej kolejności należy zająć się młodymi okazami, których system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Obfite podlewanie w dłuższych odstępach czasu jest zdecydowanie korzystniejsze niż częste podlewanie małą ilością wody.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Aby mieć pewność, że szkodniki nie dobiorą się do naszych roślin owocowych, warto przeprowadzić oprysk preparatami grzybobójczymi i owadobójczymi. Pamiętajmy, że czynność ta powinna być wykonywana tylko przy bezwietrznej pogodzie i w temperaturach dodatnich.

Starajmy się ograniczać użycie środków chemicznych – w miarę możliwości wybierajmy odmiany odporne na choroby. Jeśli to niemożliwe, stosujmy metody naturalne . Wycinajmy chore pędy, i spryskujmy rośliny wyciągiem z pokrzywy (1 kilogram liści pokrzywy zalewamy 10 litrami wody i zostawiamy na dobę), który zapewnia ochronę przed mszycami. Nie bójmy się przyciągać do ogrodu ptaków – z pewnością obronią one nasz ogród przed szkodnikami.

Użycie środków chemicznych do ochrony przed szkodnikami warto ograniczyć do minimum.

Są jednak sytuacje, kiedy musimy uciec się do użycia środków chemicznych. Naturalne metody nie pomogą nam bowiem, jeśli zauważymy objawy jednej z  tych chorób:

 • Kędzierzawość liści
 • Torbiel
 • Zaraza ogniowa (masowe więdnięcie pędów i liści, a w konsekwencji obumieranie drzew)

Bez użycia środków chemicznych nie zwalczymy też krzywika porzeczkowego. Pomogą nam one też zapobiec występowaniu parcha jabłoniowego.  W kwestii doboru odpowiedniego środka w każdej z tych sytuacji należy poradzić się sprzedawcy.

Bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych wykonuje się zimą, by zminimalizować uszkodzenia pni spowodowane przez mróz. Zimą często bowiem zdarza się, że krótki okres ocieplenia powoduje rozhartowanie tkanek drewna i kory. Drzewa rozgrzewają się w dzień, a nocą przebudzone do życia tkanki marzną ponownie. Objawami zewnętrznymi są rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia pnia. Drzewa szczególnie wrażliwe na przemarzanie to jabłonie i grusze oraz wiśnie śliwy i czereśnie.

Czasem uszkodzeniom ulegają nawet tkanki wewnętrzne, czego objawem jest zbrunatnienie komórek. Jeśli kora drzewa zostanie pobielona, wówczas odbija promienie słońca, przez co drzewo nie jest narażone na tak duże wahania temperatury.

Bielenie drzew najlepiej wykonać już w grudniu, a w lutym sprawdzić stan wybielenia i ewentualnie należy powtórzyć zabieg.

Do bielenia drzew powinno się używać tzw. mleka wapiennego, czyli mieszaniny wapna i wody. W około 10 litrach wody rozpuszczamy mniej więcej dwa kilogramy wapna. Aby mieszanina lepiej przywarła do pnia drzewa i nie byłą zbyt szybko zmywana przez deszcz, warto dodać do niej trochę gliny. Dobrze sprawdzi się także dodatek krochmalu z mąki ziemniaczanej.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 17, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Taczka ogrodowa KETER EASY GO XL poj.62 L

 • Promocja

  Multifunkcjonalna taczka KETER REALBARROW poj.1...

 • Promocja

  Kompostownik KETER MEGA COMPOSTER (poj.650 L)

 • Promocja

  Profesjonalna taczka KETER SUPER PRO (poj.150 L)

 • Zbiornik na deszczówkę KETER INDIGO WATER BUT...

 • Promocja

  Taczka ogrodowa KETER EASY GO (poj.55 L)

 • Promocja

  Kompostownik KETER E-COMPOSTER (poj.470 L)

 • Ogrodowa pergola drewniana dekoracyjna

 • Wieszak na narzędzia ogrodowe KETER HANGING TOOL

 • Lampa ogrodowa Cassiopeya H

 • Kinkiet Creek

 • ALGIERS

 • VERA SŁUPEK

Obejrzyj zdjęcia domowników