Start Arrow Artykuły PremiumArrow Planujesz budowę? Sprawdź, jak zwiększyć wartość domu

Planujesz budowę? Sprawdź, jak zwiększyć wartość domu

W zachodniej Europie materiały termoizolacyjne są dobierane w taki sposób, aby zwiększyć rynkową wartość nieruchomości. Dlaczego Europa wybrała szary styropian? 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W pogoni za energooszczędnością rośnie grubość izolacji i co za tym idzie grubość ścian. Tymczasem grube ściany obniżają rynkową wartość nieruchomości. Trudno znaleźć kupca, który zapłaci wysoką cenę za dom wyglądający jak niezgrabny bunkier o niedoświetlonym wnętrzu. Trudno znaleźć chętnego, który chciałby patrzeć na świat przez okna przypominające otwory strzelnicze z nienaturalnie szerokimi parapetami.

Rozwiązaniem problemu zbyt grubych ścian jest wykonanie ocieplenia z szarego styropianu, które może być nawet do 40% cieńsze od ocieplenia z popularnych białych płyt. Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię ale również projektować  atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza. I właśnie dlatego ocieplenie z szarego zwiększa rynkową wartość nieruchomości.

Niestety, druga strona medalu jest taka, że zwykły szary styropian może odpaść od fasady. Powodem jest jego kolor oraz właściwości grafitu, który jest dodatkiem do surowca. Wystawiona na słońce szara powierzchnia styropianu bardzo szybko się nagrzewa i może osiągać niebezpiecznie wysokie temperatury. 

Przegrzanie prowadzi do powstania destrukcyjnych naprężeń odrywających. W skrajnych przypadkach, skutkiem przegrzania jest wygięcie i odpadanie płyt od fasady. Szczególnie ryzykowny jest okres wiosny i jesieni, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą. 

Jako odpowiedź na problem przegrzewania-odpadania, kilka lat temu na Zachodzie, opracowano nowatorską technologię produkcji szarego styropianu trzeciej generacji. W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji. 

Pierwszym dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Płyty LAMBDA WHITE® są zabezpieczone przed przegrzaniem i naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą promieniowanie cieplne. Dodatkowo naprężenia termiczne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. 

szary styropian swisspor

Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z  Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE®  była do 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Trzecia generacja styropianu pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe. Ogranicza ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień. 

Swisspor 7.7.05 041 szary styropian swisspor przekroj

Swisspor LAMBDA WHITE®  jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, oraz wiele nagród branżowych i konsumenckich jakimi został uhonorowany ten nowatorski produkt.

Informacja „gdzie kupić?” jest dostępna tutaj.

Należy zaznaczyć, że wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, ale jedynie w przypadku kiedy prace  prowadzone są  w optymalnych warunkach pogodowych, a instrukcja aplikacyjna jest wyjątkowo rygorystycznie przestrzegane.

swisspor logo

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 7, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników