Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Płytki ceramiczne w garażu

Płytki ceramiczne w garażu

Chciałbym położyć płytki ceramiczne na betonowej posadzce w garażu. Beton jest stary, nierówny, czy muszę go wypoziomować?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert firmy CEDAT Sp. z o.o., mgr inż. Alina Bielawska spec. ds. kontroli jakości produktów CEKOL:

Garaż często jest miejscem okazjonalnie sprzątanym, narażonym na wilgoć, w zimie na mróz, dlatego ważne jest, by posadzka w takim miejscu była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ułożenie płytek ceramicznych jest rozwiązaniem estetycznym i wygodnym w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym. W większości garaży dominują podłoża betonowe, toteż może Pan po prostu na starym betonie położyć nową posadzkę cementową.

Zacznijmy jednak od początku: jeśli chce Pan położyć płytki niezbędne będzie wyrównanie podłoża, bo na równym podłożu nie tylko łatwiej jest przykleić płytki, ale przede wszystkim nie będą one pękać i odpadać. Wyrównanie podłogi nie jest trudne, jeśli użyjemy wylewki samopoziomującej takiej, jak np. cementowa wylewka samoniwelująca CEKOL L-01. Zaprawa ta, produkowana z surowców wysokiej jakości, jest trwała, przystosowana zarówno do wysokich jak i do niskich temperatur. To bardzo ważne, jeśli dokonuje Pan remontu w garażu, a więc w miejscu nie zawsze wystarczająco ogrzewanym. CEKOL L-01 wylewamy na starannie oczyszczone podłoże, z którego usuwamy resztki farb, piasek i wszelkie zatłuszczenia itd. Resztki starej zaprawy odbijamy młotem i przecinakiem.

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją CEKOL DL – 80, co ułatwi rozpływanie wylewki i wyrówna chłonność podłoża. Następnie przygotowujemy samopoziomująca wylewkę: wsypujemy suchą zaprawę do odmierzonej ilości wody w proporcji ok. 5,5 – 6 litrów wody na 25 kg proszku. Składniki intensywnie mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Nie może być w niej żadnych grudek. Czekamy pięć minut i jeszcze raz dokładnie mieszamy, a następnie wylewamy CEKOL L-01 na podłoże i rozprowadzamy pacą stalową. Korzystając ze szczotki lub walca z kolcami odpowietrzamy powierzchnię.

Dla uzyskania idealnego efektu możemy wylać kilka warstw zaprawy CEKOLl L-01; musimy tylko pamiętać, by grubość jednej warstwy nie przekraczała 2 cm. Przed wylaniem kolejnej warstwy podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Wylaną zaprawę chronimy przed nadmiernym wysychaniem. W szczególnie niesprzyjających warunkach przykryjmy wylewkę folią lub pielęgnujmy jak beton. Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do układania płytek. Polecamy wybranie wytrzymałych płytek ceramicznych lub kamiennych w neutralnym kolorze, na którym nie będzie widać zabrudzeń – częstych w garażu.

Teraz przejdźmy do drugiego wariantu, czyli ułożenia w garażu tradycyjnej cementowej posadzki. To rozwiązanie jest mniej czasochłonne, a także mniej kosztowne. Jeśli stara posadzka nie wymaga gruntownej renowacji, to nową warstwę cementu możemy położyć bezpośredniej na starej. Do wykonania posadzki cementowej polecam zaprawę CEKOL ZP-03. Produkt ten – mieszanka cementu, odpowiednio dobranych kruszyw i dodatków modyfikujących przeznaczony jest do wykonywania posadzek wewnątrz i na zewnątrz. Podobnie jak przed położeniem wylewki należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże.

Następnie podłoże należy zwilżyć wodą albo zastosować wspomnianą już emulsję gruntującą CEKOL DL-80. Zaprawę CEKOLZP-03 wsypujemy do zimnej wody (w proporcji ok. 0,15 litra na 1 kg suchego proszku). Mieszamy w betoniarce lub mieszadle kubełkowym. Zaprawę nanosimy na podłoże tak, jak tradycyjne jastrychy cementowe tzn. dzielimy garaż na pola o szerokości około 2 m, wylewamy zaprawę w kolejnych polach, a następnie wyrównujemy zaprawę za pomocą łat przesuwanych po wcześniej przygotowanych prowadnicach oddzielających pola. Zaprawę należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Jeśli zacznie nam gęstnieć w tym czasie, należy ją ponownie wymieszać nie dolewając wody. Tak wykonaną posadzkę pielęgnujemy jak tradycyjny beton.

Wybór posadzki do garażu należy do Pana. W obu wariantach ważne jest, by stosowane zaprawy przygotowywać dokładnie według zaleceń – wówczas mamy gwarancję, że nowa posadzka w garażu będzie nam długo i dobrze służyć.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-10-30 12:06:23

Dziękuję bardzo za rady takiego "eksperta". Dzięki innym takim "ekspertom" mam idealny poziom w garażu. W garażu podłoga musi mieć spadek i odpływ wody. Inaczej breja pośniegowa będzie stała całymi tygodniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Wystawa BONSAI

    Wszystkich tych którzy mieli styczność z bonsai i tych którzy chcieli by wiedzieć jak wysoko stoi ta sztuka w Polsce i Europie zapraszam na już drugi organizowany w Polsce a jubileuszowy 30 Kongres Europejskiej Asocjacji Bonsai i Europejskiej Asocjacji Suiseki który odbędzi...

  • Donice ogrodowe

    Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty