Start Arrow Budowa domuArrow Płyty pilśniowe przyjazne środowisku

Płyty pilśniowe przyjazne środowisku

MDF i HDF, czyli płyty pilśniowe nowej generacji, to materiał coraz częściej używany w produkcji mebli i drzwi. Mimo to, wciąż przylepiana jest do nich etykieta: wyrób drugiej kategorii. Czy słusznie?

Płyty MDF i HDF powstają w procesie łączenia włókien drzewnych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. HDF to wysoce zagęszczone płyty, MDF- średnio-gęste. Co to oznacza? Gęstość przekłada się na twardość, a tym samym na zastosowanie danego materiału– tłumaczy Antoni Piosek, dyrektor produkcji w firmie Kosz, do której należy marka Invado. Oba materiały są powszechnie używane w meblarstwie, budownictwie, także przy wykańczaniu i aranżacji wnętrz. I – tu niespodzianka – wcale nie jako materiał gorszej kategorii.

Ani lepsze, ani gorsze – inne

Do produkcji naszych drzwi używamy zarówno płyt MDF, HDF jak i drewna. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i dlatego pełni różne funkcje. Ramy wykonujemy z drewna lub płyt MDF, natomiast HDF- y stanowią świetny surowiec oklejający. Są bowiem bardzo wytrzymałe, a ich powierzchnię łatwo można wykończyć okleiną i fornirem – wyjaśnia Marek Kapica odpowiedzialny za markę Invado. – W ten optymalny sposób wykorzystujemy zalety danego materiału, uzyskując funkcjonalność i wysoką estetykę drzwi.

drzwimdf.jpg

Wytrzymałe, funkcjonalne, ładne

Płyty pilśniowe nowej generacji charakteryzują się bardzo drobną powierzchnią. Dzięki temu można je bezpośrednio lakierować oraz wykańczać różnego typu okładzinami. Płyty MDF dzięki jednolitej gęstości i składzie, stanowią świetny materiał do obróbki maszynowej. Wysoką jakość i odporność na uszkodzenia mechaniczne zawdzięczają “suchemu” procesowi produkcji. Jednorodna budowa wyklucza powstawanie strukturalnych niedoskonałości: pęknięć, sęków, nierówności. Dlatego płyty stają się coraz poważniejszą konkurencją dla naturalnego drewna, zwłaszcza, że dzięki specjalnym technologiom, potrafią nie tylko dobrze się prezentować, ale nawet do złudzenia przypominać drewno.

drzwimdf2.jpg

10 punktów za ekologię

Nie bez znaczenia jest także fakt, że płyty MDF i HDF są bardziej ekologiczne od tradycyjnych płyt pilśniowych. Jeśli zależy nam na wyborze produktów przyjaznych środowisku warto jednak sprawdzić, czy firma ma odpowiednie certyfikaty. Między innymi certyfikat FSC. – Jest to dobrowolne oznakowanie, o które może ubiegać się sprzedawca wyrobów drewnianych. Otrzymanie go, jest dowodem na przestrzeganie zasad ekologii w procesach produkcji leśnej. Kupując produkty drewniane (także drewnopochodne) oznaczone certyfikatem FSC, można mieć pewność, że pochodzą one z lasu zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody:zarówno fauny jak i flory – wyjaśnia Tadeusz Boś, kierownik działu jakości w firmie Kosz, która FSC posiada od 2007 roku.

Autor: Invado

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Drzwi w nietypowym wymiarze

    Witam, potrzebuję porady i mam nadzieję, że otrzymam ją tutaj ;) Remontuję piwnicę i chcę m.in. wymienić drzwi prowadzące do niej. Problem polega na tym, że mają one nietypowe wymiary (175x80cm). Szukałem firmy, która zajmuje się tworzeniem takich cudactw, ale wybór jest n...

  • Dobra strugarko-grubościówka, jaką wybrać?

    Strugarko-grubościówka pod własny domowy użytek. Ktoś coś poleciłby jakiś odpowiedni, wartościowy sprzęt? Chodzi mi o coś precyzyjnego i na gwarancji, żeby nie szukać żadnego serwisu w razie problemów. ...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty