Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłoga z bambusa

Podłoga z bambusa

Moda na ekologiczny styl życia zatacza coraz szersze kręci. Coraz większą uwagę poświęcamy segregowaniu śmieci i coraz częściej wybieramy urządzenia energo- i wodooszczędne. To jednak nie koniec ekologicznych rozwiązań, które możemy zastosować w naszych domach.

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie podłogi z bambusa. Jest to ciekawa alternatywa dla podłogi drewnianej, która jest zarazem nieszkodliwa dla środowiska naturalnego.

Wbrew obiegowej opinii, bambus nie jest gatunkiem drewna, a szybko rosnącą trawą. Występuje ona głównie w strefach tropikalnych i subtropikalnych (głównie w Chinach). Jej łodygi są ścinane, gdy zdrewnieją, a wówczas wypuszczane są nowe pędy, które odrastają w oszałamiającym tempie – nawet 50 cm na dobę! Jeśli wyjątkowo zależy nam na środowisku naturalnym, desek bambusowych możemy używać z czystym sumieniem – nie zmniejszymy w ten sposób globalnych zasobów tego surowca. Najczęściej używanym do budowy podłóg gatunkiem jest Bambus Olbrzymi (Moso).

(Podłoga bambusowa, fot. Dunin)

Bambus swoją budową zupełnie nie przypomina gatunków traw rosnących w naszym kraju. Łodygi osiągają wysokość 40 m, zaś ich obwód wynosi ok. 30-35 cm. Są puste w środku (kształtem przypominają rurę) i charakteryzują się niezwykłą twardością, o kilkadziesiąt procent wyższą niż na przykład drewno dębu. Właściwości poszczególnych łodyg mogą różnić się między sobą, najlepsze pod względem barwy i twardości jest drewno z łodyg około 5- letnich, które są cięte na wąskie paski – następnie zdejmuje się z nich zieloną korę.

Zastosowanie nowych technologii w procesie wytwarzania sprawia, ze podłoga bambusowa jest niezwykle wytrzymała, stabilna i nie ulega łatwo ścieraniu. Ponadto, charakteryzuje się ciekawą barwą i strukturą, przez co świetnie wpasuje się w nowoczesny wystrój wnętrza.  W zależności od użytej technologii (prasowanie pod dużym ciśnieniem i obciążeniem) można uzyskać podłogę do złudzenia przypominającą  lite drewno.

Na rynku królują deski o naturalnej, jasno-żółtej barwie oraz deski karbonizowane w karmelowym odcieniu brązu. Ta druga otrzymywana jest poprzez poddanie bambusa  obróbce termicznej, dzięki czemu zawarty w łodygach cukier karmelizuje się.

Podłoga bambusowa może mieć układ wertykalny (łodygi ułożone poziomo) lub horyzontalny (łodyg ustawione pionowo). Mamy również szeroki wybór, jeśli chodzi o technikę wykańczania – możemy wybrać lakierowanie, olejowanie, lub pozostawić ją w stanie surowym.

Deski bambusowe przyklejamy bezpośrednio do podłoża, lecz możliwe jest także ukłądanie ich jako podłogi pływającej.

Podsumowując – podłoga bambusowa nie tylko wygląda pięknie, jest także bardzo funkcjonalna i nie niesie za sobą wysokich kosztów. Nie wymaga też szczególnej pielęgnacji – wystarczy, że w pomieszczeniu będzie panowała stała temperatura i wilgotność. Jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego, a dodatkową korzyścią jest możliwość zeszlifowania jej i ponownego polakierowania.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (0)
  • 0/5
Loading...Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wykańczanie: dyskusje na forum budowlanym
  • Ściana z piaskowca

    Dzięki dostępności techniki X-Stone, która pozwala na tworzenie cienkiego elastycznego piaskowca o grubości jedynie 2-4 mm i wadze 3-5kg na m2 możemy łatwiej obcować z naturą. Piaskowiec, ze względu na swoje właściwości dopasowuje się do prawie każdego kształtu – drzwi przesuwne, ...

  • Pomalować kawałek ściany

    Chciałabym pomalować tylko kawałek ściany. Jest brudna w jednym miejscu i nie daje się zmyć. Czy ktoś ma pomysł, jak dobrać kolor farby, żeby był jak najbardziej zbliżony do tego, co jest? To cudze mieszkanie. Nie znam nawet producenta farby. Wygląda na emalię akrylową. Przykłada...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty