Start Arrow Wiadomości Arrow Pompa ciepła we współpracy z grzejnikami. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Pompa ciepła we współpracy z grzejnikami. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Zmiana standardów budownictwa oraz wzrost kosztów ogrzewania obiektów powodują coraz większe zainteresowanie ekologicznymi systemami grzewczymi. Ekonomiczne i praktycznie bezobsługowe pompy ciepła stanowią obecnie idealną alternatywę dla kotłów na olej czy gaz. Przy wyborze tego rozwiązania często powstaje jednak pytanie, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Pompa ciepła to urządzenie, które może być zastosowane niemal we wszystkich warunkach, zarówno w obiekcie nowobudowanym, jak i modernizowanym. Należy jednak pamiętać, że korzyści płynące z jej zastosowania będą większe, jeśli do współpracy wykorzysta się odpowiednie rozwiązanie instalacji wewnętrznej. Co do zasady nie ma przeciwwskazań , aby pompa ciepła współpracowała z grzejnikami, lecz nie jest to rozwiązanie najkorzystniejsze. Nowoczesne niskotemperaturowe systemy grzewcze wymagają niższej temperatury wody zasilającej instalację niż tradycyjne systemy wysokotemperaturowe, więc charakteryzują sią znaczną oszczędnością energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania domu, a więc i niższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Pompa ciepła Termeo, fot. Sofath

Najkorzystniejsze rozwiązanie

System grzewczy oparty o pompę ciepła najefektywniej pracuje z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Dzieje się tak ponieważ moc urządzenia nie jest wartością stałą, lecz zmienia się w zależności od temperatury zarówno po stronie źródła górnego, czyli instalacji wewnętrznej, jak i po stronie źródła dolnego, którym może być grunt, woda lub powietrze. Ważna jest różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym, a im będzie ona mniejsza, tym większa będzie moc i efektywność urządzenia oraz mniejsze koszty eksploatacji. Uogólniając sprawdza się zasada, że sprawność urządzenia jest wyższa, gdy temperatura zasilania wewnętrznej instalacji ogrzewania jest niższa. Optymalna dla systemu opartego o pompę ciepła jest więc niska temperatura wody zasilającej instalację grzewczą na poziomie 30–40°C, a w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub ścienne. W zależności od modelu, urządzenia marki Sofath pozwalają na osiągnięcie temperatury zasilania na poziomie do 65°C, co pozwala na poprawne działanie z instalacją wyposażoną w grzejniki niskotemperaturowe. Tradycyjne wysokotemperaturowe instalacje grzewcze obliczane są na znacznie wyższą temperaturę wody zasilającej, ok. 60–75°C i dla takich parametrów dobierana jest wielkość grzejników. Pozostawienie starych grzejników ściennych można wziąć pod uwagę ewentualnie przy wymianie kotła na pompę ciepła, jednak w przypadku zasilania ich wodą o temperaturze mniejszej niż wymagana nie zostanie zapewniona pełna kompensacja strat ciepła w pomieszczeniach. Obniżenie temperatury zasilania grzejników tradycyjnych można zrekompensować zwiększeniem ich powierzchni, jednak takie rozwiązanie traci sens. W niektórych przypadkach ich wielkość trzeba by było nawet potroić, co przy okazji jest mało estetyczne.

Podsumowując: pompa ciepła może współpracować z grzejnikami tradycyjnymi, jednak nie jest to rozwiązanie najbardziej korzystne i optymalne dla użytkownika. Podczas wymiany przestarzałego urządzenia grzewczego na nowoczesny i ekologiczny system oparty o pompę ciepła warto wziąć również pod uwagę wymianę instalacji wewnętrznej. We współpracy z pompą ciepła najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub ścienne, a jeśli jego wykonanie byłoby zbyt kłopotliwe np. przy modernizacji obiektu, warto tradycyjne grzejniki wymienić na niskotemperaturowe.

Źródło:De Dietrich Technika Grzewcza

De Dietrich
Wszystkie komunikaty (4990)

Dodane przez: DeDietrich00

Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 16, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Ogrzewanie: dyskusje na forum budowlanym
  • Zawor mieszajacy w instalacji grawitacyjnej

    Witam, Czy montaz zaworu mieszajacego w starej instalacji grawitacyjnej(obecnie zalozona pomka)/naczynie wzbiorcze otwarte wiaze sie z dojsciem do naczynia? Czy rzeczywiście potrzebny jest osobny obieg? Chcialbym aby na grzejnikach byla dość niska temperatura - do 40stopni na bojlerze i piecu z ...

  • Nowe jednostki zewnętrzne od Viessmann!

    Witajcie!Chciałbym poinformować, że dostępne są już nowe, niezwykle ciche jednostki zewnętrzne Vitocal 200-S o ponadczasowym wzornictwie! Vitocal 200-SNowe jednostki zewnętrzne w ponadczasowym wzornictwie cieszą oko wyglądem. Urządzenia te, z jednym lub dwoma wentylatorami są z...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrzewanie domu i mieszkania

Obejrzyj zdjęcia domowników