Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Powierzchnia całkowita czy użytkowa? Na co zwrócić uwagę, wybierając wielkość domu?

Powierzchnia całkowita czy użytkowa? Na co zwrócić uwagę, wybierając wielkość domu?

Wybierając projekty domów, szacujemy powierzchnię, jaka potrzebna jest na zaspokojenie oczekiwań naszej rodziny, uwzględniając wielkość działki i budżet, jaki mamy do dyspozycji. Przeglądając ofertę gotowych projektów możemy porównać domy pod względem zarówno powierzchni całkowitej, jak i użytkowej. Czym różnią się te dwa parametry?

Czym się różni powierzchnia całkowita od użytkowej?

Czym się różni powierzchnia całkowita od użytkowej?

Powierzchnia całkowita oznacza sumę wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych, w tym również poddasza, tarasów, kondygnacji technicznych i magazynowych. Powierzchnię całkowitą mierzy się na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku (łącznie z grubością ścian) z uwzględnieniem tynków, okładzin i balustrad.

Jeżeli chcemy wiedzieć, na ilu metrach będziemy mieszkać, sprawdźmy powierzchnię użytkową. Powierzchnia użytkowa to suma wszystkich pomieszczeń o funkcji mieszkalnej: pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki, gabinety. Jeśli planujemy domy z poddaszem, pamiętajmy, że powierzchnia poddasza może być liczona na różne sposoby.

Różnice w wartości powierzchni wynikają z zastosowania różnych norm określających sposób obliczania powierzchni: PN-070 B-02365 z 1970r. lub PN ISO 9836 z 1997r.

Według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.

Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń – obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.

Warto wiedzieć

Podana przy projekcie powierzchnia netto dodatkowo uwzględnia pomieszczenia techniczne, łącznie z garażem, piwnicą, komunikacją w projekcie i pomieszczeniami gospodarczymi. Liczona jest jako powierzchnia podłogi na każdej kondygnacji w stanie wykończonym: tynki, terakota itp.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Koszty ogrzewania w domu

    Witam, czy w domu wolno stojącym są wyższe koszty ogrzewania niż w bloku? Zakładając ,że w bloku i w domu mamy ten sam metraż. Aha przy okazji, ostatnio dziwne żeczy dziją się z windowsem ,czy znacie kogoś z Warszawy aby to naprawił?...

  • Koszty Budowy

    Szanowni Państwo,   Zaczynam przygotowania na dubowy domy ARD MALWA 1 Paliwo Stałe o powierzchni zabudowy prawie 100m2. Powierzchnia użytkowa wynosi ok 120m2.   Czy ktoś buduje podobny dom?Jakie Wam wychodziły koszty poszczególnych etapów?     Z góry dzi...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo

Obejrzyj zdjęcia domowników