Start Arrow Finanse i formalnościArrow Program "Mieszkania dla Młodych" – czym się różni od Rodziny na Swoim?

Program "Mieszkania dla Młodych" – czym się różni od Rodziny na Swoim?

W przyszłym roku wygaszany obecnie program dopłat do kredytów „Rodzina na Swoim” ma zastąpić nowy projekt – „Mieszkania dla Młodych”. Choć jego wszystkie szczegóły nie są jeszcze znane i nie wiadomo kiedy zostanie uruchomiony, to analitycy Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) już teraz wskazują na podstawowe zmiany.

Nowości dotyczyć będą sposobu finansowania i rodzaju nieruchomości, jakie będzie można zakupić dzięki rządowej dopłacie. Czy warto więc czekać z decyzją o zaciągnięciu kredytu?

(W przypadku MdM, będzie to jednorazowa dopłata w postaci 10% wartości mieszkania. Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5% przewidziano dla małżeństw z dzieckiem oraz rodzin, którym w przeciągu pierwszych pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się potomstwo. Jakie jeszcze warunki przewiduje nowy program dopłat?)

Gospodarce potrzebny jest program dopłat do kredytów

Rządowy projekt dofinansowania kredytów hipotecznych „Rodzina na Swoim” dobiega końca. Ze względu na zaostrzoną politykę kredytową banków, wysokie ceny nieruchomości oraz spadek koniunktury, RnS była szansą dla młodych rodzin na tańszy kredyt. Według ekspertów wywarła ona znaczący wpływ na rynek mieszkaniowy.

Zdaniem eksperta – Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego i Expander:
Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku aż co szósty udzielony kredyt hipoteczny był właśnie kredytem z budżetową dopłatą. Wsparcie obywateli w nabywaniu pierwszego mieszkania to rozwiązanie popularne w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce program Rodzina na Swoim wywarł niebagatelny wpływ zarówno na rynek kredytów jak i na cały rynek mieszkaniowy. Dlatego tak ważne jest, aby wygaszany program RnS miał swojego kontynuatora. W tym momencie trwają prace nad kolejnym projektem dopłat Mieszkania dla Młodych, jednak wiadomo już, że nie będzie on tak korzystny jak jego poprzednik.

Który z programów jest bardziej opłacalny?

Wygaszenie programu RnS z pewnością przyczyniłoby się do rezygnacji z planów zakupu własnego mieszkania przez wiele młodych rodzin i tym samym pogłębiłoby zapaść na rynku budowlanym. Dlatego rząd postanowił nie rezygnować całkowicie z dofinansowania kredytów i zapowiedział już projekt nowego programu dopłat – Mieszkania dla Młodych. Planowany termin uruchomienia projektu to II połowa 2013r. lub początek 2014r. Wiadomo już natomiast jakie będą wprowadzone do niego zmiany.

Zdaniem eksperta – Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF.:
W nowym programie dopłaty będą niższe niż w Rodzinie na Swoim, a cały projekt skierowany będzie wyłącznie do osób, które po raz pierwszy będą kupowały mieszkanie. Istotną różnicą jest również to, że  w ramach wsparcia finansowego będzie można kupić wyłącznie mieszkania i tylko z rynku pierwotnego. Może to w znaczny sposób ograniczyć grono potencjalnych beneficjentów MdM, głównie dlatego, że w około trzech na czterech powiatach w Polsce deweloperzy nie prowadzą działalności lub prowadzą ja w znikomym stopniu. Pod wieloma względami program RnS jest bardziej opłacalny, dlatego warto wykorzystać ten ostatni moment na skorzystanie z dopłaty.

Tabela – podstawowe różnice między programem dopłat Rodzina na Swoim, a Mieszkania dla Młodych (założone na podstawie obecnie znanych warunków projektu MdM)

(Opracowanie: Łukasz Kosiński, Credit House, ZFDF)

Podstawową różnicą występującą między programami jest sposób dofinansowania. Obecna RnS umożliwia dopłatę maksymalnie połowy odsetek przez osiem pierwszych kolejnych lat spłaty kredytu.

W przypadku MdM, będzie to jednorazowa dopłata w postaci 10% wartości mieszkania. Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5% przewidziano dla małżeństw z dzieckiem oraz rodzin, którym w przeciągu pierwszych pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się potomstwo (po 5% w każdym wymienionym przypadku). Maksymalnie można więc liczyć na dopłatę 20%.

Niestety, nawet kwalifikując się do najwyższego możliwego dofinansowania w projekcie MdM nie możemy liczyć na tak duże wsparcie finansowe, jak w przypadku wygaszanego programu dopłat.

Ponadto RnS obejmuje wsparciem finansowym zarówno mieszkania jak i domy, tymczasem nowy program przewiduje dofinansowania wyłącznie do mieszkań. Nowy projekt nie zakłada również dopłat do  nieruchomości z rynku wtórnego.

Czy warto czekać z kredytem?

Ze wstępnych wyliczeń analityków ZFDF wynika, że bardziej opłacalna dla kredytobiorcy jest dopłata z programu RnS – sprawdź, czy jeszcze otrzymasz kredyt w RnS.

Zdaniem eksperta – Łukasz Kosiński, Credit House i ZFDF:
Przeanalizujmy sytuację, w której młode małżeństwo z jednym dzieckiem kupuje mieszkanie w Warszawie o pow. 50 m2 za cenę 289 tys. zł i finansuje zakup kredytem z oprocentowaniem nominalnym 6,3%. W ramach programu Rodzina na Swoim, w ciągu pierwszych ośmiu lat spłaty otrzyma ona wsparcie w szacunkowej wysokości ok. 77 290 zł. Z kolei w przypadku nowego rządowego projektu rodzina mogłaby liczyć na maksymalne wsparcie w kwocie stanowiącej równowartość 20% ceny mieszkania czyli 57 800zł. Przy czym należy tu podkreślić, że dopłata w ramach MdM byłaby tu rozłożona maksymalnie na  pięć lat (15% przy zakupie mieszkania i 5% po narodzinach kolejnego dziecka). Ważną różnicą jest tu wspomniany wcześniej przedmiot dopłat – odsetki w ramach RnS i cena mieszkania przy MdM. W przypadku nowego programu dopłat środki zmniejszają kapitał kredytu, obniżając jego kwotę oraz tym samym sumę odsetek do zapłaty przez klienta. Z kolei dopłaty RnS obniżają bezpośrednio koszt odsetkowy nie umniejszając kapitału Należy podkreślić, że przytoczony przykład nie rozstrzyga ostatecznie o tym, który z programów dopłat jest korzystniejszy. Podobną analizę należałoby przeprowadzić indywidualnie dla każdego z potencjalnych kredytobiorców i porównać, jakie korzyści uzyska on dla siebie i swojej rodziny w każdym z programów.

Program Mieszkanie dla Młodych daje wielu rodzinom kolejną szansę na dofinansowanie do kredytów hipotecznych, jednak wiadomo już, że nie będzie on tak opłacalny jak Rodzina na Swoim. Dlatego też według ekspertów nie warto odkładać decyzji o zakupie mieszkania z dopłatą.

Zdaniem eksperta – Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego i Expander.:
Osobom, które zastanawiają się nad skorzystaniem z rządowych dopłat do kredytów hipotecznych, radziłbym wybrać jeszcze dostępną Rodzinę na Swoim, ponieważ nowy program będzie mniej korzystny. Co prawda Rada Polityki Pieniężnej obniżyła nieznacznie stopy procentowe, ale niskie oprocentowanie oznacza rosnące marże. Dlatego całkowity koszt kredytu w przyszłym roku może okazać się wyższy niż dotychczas. Ponadto nieruchomości mogą stanieć, ale przeciętna polska rodzina może mieć problem ze sfinansowaniem zakupu mieszkania. Z tego też względu nie warto czekać z decyzją o zaciągnięciu kredytu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Akty prawne

Obowiązkowy czujnik czadu w domu – posłowie chcą zmian w prawie

Posłowie SLD złożyli projekt ustawy, który nałoży na właścicieli domów i mieszkań…

Jakie mieszkanie można kupić za przeciętną pensję?

Systematycznie rośnie powierzchnia mieszkania jaką można kupić za przeciętną pensję. Z wyliczeń…

Kolejny bank oferuje kredyt z dopłatą na dom energooszczędny

Siedem banków podpisało z NFOŚiGW umowę na udzielanie kredytów na energooszczędne mieszkania…

Sejm przyjął ustawę dotyczącą programu "Mieszkanie dla Młodych"

27 września br. Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego…

Gdzie można uzyskać kredyt z dopłatą do domów energooszczędnych?

SGB-Bank S.A., jako trzeci z kolei wprowadził ofertę kredytu z dotacją na…

Ile kosztuje wynajem w miastach akademickich? Ranking miast.

W ramach cyklicznej akcji edukacyjnej serwisu Szybko.pl i agencji Metrohouse „Wynajmuj bezpiecznie”,…

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych: aktualizacja programu priorytetowego

W dniu 31.07.2014 r. Zarząd NFOŚiGW przyjął kolejną aktualizację programu dopłat do…

Sierpień miesiącem przeprowadzek: gdzie i za ile się przeprowadzamy?

Dane statystyczne pokazują, że w sierpniu dochodzi do największej liczby przeprowadzek. Przeprowadzki…

Jaką część dochodu przeznacza rodzina na ratę kredytu hipotecznego?

Kolejny kwartał z rzędu wzrost wynagrodzeń i spadek średnich cen ofertowych wpływają na…

Podwyżki na rynku kredytów hipotecznych

Patrząc na zmiany ofert kredytów hipotecznych wprowadzone w minionym miesiącu, można stwierdzić,…

Najtańsze mieszkania sprzedawane najszybciej

Majowe i czerwcowe transakcje nie przyniosły istotnych zmian w średnim czasie sprzedaży…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane