Start Arrow Budowa domuArrow Projekt budowlany a gotowa dokumentacja

Projekt budowlany a gotowa dokumentacja

Chcąc uzyskać pozwolenie na budowę domu wraz ze stosownym wnioskiem musimy przedłożyć projekt budowlany w 4 egzemplarzach. Kupując w DOM.pl gotowe projekty domów jednorodzinnych otrzymujemy profesjonalną dokumentację architektoniczną w 4 egzemplarzach właśnie. Czy to oznacza, że możemy je w takiej formie dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę?

W tym artykule wskazujemy różnice definicji projektu budowlanego i gotowego projektu domu.

Co to jest projekt budowlany?

Projekt budowlany to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Składamy go w 4 jednakowych egzemplarzach jako załącznik do wniosku o zgodę na budowę.

Zawartość projektu budowlanego określona jest przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2012 w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Zgodnie z nim, na projekt budowlany składają się:

 • naniesiony na aktualną mapę projekt zagospodarowania działki lub terenu. Powinien on uwzględniać granice tejże działki (lub terenu), wszelkie już istniejące lub planowane obiekty budowlane (ich rzuty i wzajemne układy), systemy komunikacji, pasy zieleni, systemy odprowadzania ścieków, uzbrojenie terenu i inne charakterystyczne elementy. Konieczne jest umieszczenie wzajemnych odległości oraz wymiarów wszystkich naniesionych elementów.
 • projekt architektoniczno-budowlany, czyli opis przeznaczenia i sposobu wykonania oraz formy obiektu budowlanego. Powinien on także zawierać wymogi energetyczne i ekologiczne, a także rozwiązania materiałowe oraz techniczne związane z wymogami w kwestii dostosowania do otoczenia (chodzi między innymi o dostępność dla osób niepełnosprawnych).
 • oświadczenia odpowiednich jednostek, jeśli chodzi o kwestię dostaw mediów – wody, energii, ciepła i gazu. Należy także zamieścić ustalenia dotyczące odprowadzania odpadów i możliwości dojazdu drogą lądową, a także dostępu do sieci: kanalizacyjnej, wodociągowej, elektroenergetycznej oraz telekomunikacyjnej.
 • jeżeli jest to konieczne, powinny zostać także załączone geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych, a także wyniki badań geologiczno-inżynierskich, jeśli takowe zostały przeprowadzone.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych (czyli tzw. projekty powtarzalne lub projekty katalogowe) nie są – w rozumieniu Prawa budowlanego – projektem budowlanym. Przedstawiają one planowany obiekt budowlany, mogą więc one być projektem architektoniczno-budowlanym (czyli, jak wspomnieliśmy wyżej, częścią projektu budowlanego.

Kiedy gotowy projekt może być uznany za projekt architektoniczno-budowlany?

Gotowy projekt domu jednorodzinnego może być zastosowany jako projekt  architektoniczno-budowlany, ale tylko po przystosowaniu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli jest ona wymagana).

Oznacza to, że projekty gotowe muszą być poddane procesowi tzw. adaptacji.

Co to jest adaptacja projektu?

Gotowe projekty są tworzone w oparciu o standardowe warunki lokalne działki i standardową strefę klimatyczną. Muszą więc być przystosowane do warunków konkretnej (naszej) działki oraz warunków, jakie stawia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony przez gminę, na terenie której chcemy wybudować dom lub – w przypadku braku planu – do warunków zabudowy.

Za część obowiązkową adaptacji uważa się:

 • dostosowanie zakupionego projektu gotowego do otrzymanej Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu lub w przypadku jej braku do wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
 • dostosowanie zakupionego projektu gotowego do stref obciążeń konstrukcyjnych,
 • sporządzenie projektu zagospodarowania terenu (działki), z naniesieniem budynku na odpowiedniej mapie geodezyjnej,
 • pomoc w uzyskaniu wymaganych prawem budowlanym uzgodnień, opinii, pozwoleń od odpowiednich urzędów i instytucji,
 • przejęcie przez osobę adaptującą projekt gotowy funkcji projektanta budynku,

(Część nieobowiązkowa dotyczy już życzeń i oczekiwań inwestora – zmiana funkcji pomieszczeń, rozkładu okien i drzwi itp.)

Przeczytaj także:

Bardzo istotnym zadaniem architekta adaptującego jest sporządzenie projektu zagospodarowania działki. Jak wspomnieliśmy wyżej, projekt zagospodarowania działki jest integralną częścią projektu budowlanego.

Podsumowując:

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 14, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
 • Nowe drzwi zewnętrzne- co wybrać?

  Cześć wszystkim, nadszedł i u mnie czas na zmianę drzwi zewnętrznych do domu i zastanawiam się nad najlepsza opcją, która pozwoli zachować trwałość, dobrą izolację i bezpieczeństwo. Pomożecie coś wybrać ? Tu pytanie kieruje do osób doświadczonych i znających się w t...

 • Drzwi w nietypowym wymiarze

  Witam, potrzebuję porady i mam nadzieję, że otrzymam ją tutaj ;) Remontuję piwnicę i chcę m.in. wymienić drzwi prowadzące do niej. Problem polega na tym, że mają one nietypowe wymiary (175x80cm). Szukałem firmy, która zajmuje się tworzeniem takich cudactw, ale wybór jest n...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty