Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Projekt zagospodarowania działki

Projekt zagospodarowania działki

Składając wniosek o pozwolenie na budowę musimy załączyć kompletny projekt budowlany. Składa się na niego projekt architektoniczno-budowlany (projekt gotowy po adaptacji), wymagane uzgodnienia i opinie, a także projekt zagospodarowania działki. Kto go wykona? Co zawiera projekt zagospodarowania działki?

Zawartość projektu budowlanego określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku. Z rozporządzenia wynika, że integralną częścią projektu do zatwierdzenia jest projekt zagospodarowania działki.

Projekty domów, które są prezentowane w bazie DOM.pl z wiadomych względów nie posiadają projektu zagospodarowania działki. Są one przygotowywane najczęściej na podstawie standardowych warunków działki i standardową strefę klimatyczną. Muszą więc one zostać poddane adaptacji, która dostosuje projekt do wymagań konkretnej działki, a także wpisze obiekt w istniejącą infrastrukturę terenu.

Kto może wykonać adaptację, włącznie z projektem zagospodarowania działki?

Przystosowanie projektu może wykonać wyłącznie uprawniony architekt, członek izby samorządu zawodowego, izby architektów lub inżynierów budownictwa. W przypadku projektów gotowych, projekt zagospodarowania działki powstaje właśnie na tym etapie. Zatem nie wykonuje go autor projektu, jak to jest w przypadku projektów indywidualnych, ale właśnie architekt adaptujący. W świetle prawa, po dokonaniu adaptacji, staje się on projektantem, czyli uczestnikiem procesu budowlanego. Jego głównym obowiązkiem jest więc wykonanie projektu budowlanego (wraz z wymaganym projektem zagospodarowania działki.)

Co zawiera projekt zagospodarowania działki?

Projekt zagospodarowania działki składa się z części opisowej i części rysunkowej. Część rysunkową należy wykonać na kopii aktualnej mapy zasadniczej i zamieścić na niej:

 • granice działki i jej usytuowanie względem stron świata i działek sąsiednich
 • układ istniejących obiektów budowlanych
 • układ planowanych obiektów budowlanych
 • sposób odprowadzania ścieków
 • układ komunikacyjny i układ zieleni

Część opisowa projektu zagospodarowania działki powinna zawierać natomiast informacje o projektowanym obiekcie budowlanym, dane informujące, czy działka jest wpisana do rejestru zabytków oraz czy podlega ochronie na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W części tej należy również ująć zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania działki budowlanej, jak powierzchnia zabudowy projektowanych i adaptowanych obiektów budowlanych, powierzchnia dróg, parkingów, placów i chodników, powierzchnia zieleni oraz innych części terenu niezbędnych do sprawdzenia z ustaleniami miejscowego planu, czy w przypadku jego braku – z decyzją o warunkach zabudowy.

Warto wiedzieć

Cały projekt budowlany należy sporządzić w czytelnej technice graficznej oraz oprawić w okładkę formatu A-4. Projekt zagospodarowania działki może stanowić osobny tom dokumentacji, również oprawiony, a mapa powinna mieć skalę dostosowaną do rodzaju i wielkości obiektu i zapewniać czytelność projektu.

Dopiero w takiej formie, projekt budowlany może stanowić załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 16, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
 • Kierownik budowy Warszawa i okolice (woj. mazowieckie)

  Witam.   Polecamy się na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru lub odbiór budynku. Doradzimy Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości techniczne. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości i...

 • Budowa domu OZ5-57

  Cześć!   Jestem tu nowy i mam kilka pytań :)    Jestem zainteresowany budową domu OZ5-57 (http://pracownia-projekty.dom.pl/sz5_z207_ce.htm) z kilkoma modyfikacjami wnętrza (np. likwidacja dwóch małych łazienek, przekształcenie gardroby w gabinet); pod projektem wid...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty