Start Arrow Finanse i formalnościArrowBudowa i prawoArrow Przebudowa Domu – jakie formalności są wymagane?

Przebudowa Domu – jakie formalności są wymagane?

Planując prace modernizacyjne domów jednorodzinnych trzeba pamiętać, że ustawa Prawo budowlane rozróżnia wyraźnie remont od przebudowy. Jest to o tyle istotne, że remont wystarczy zgłosić, przebudowa domu zaś wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę.

Zanim rozpoczniemy roboty budowlane związane z modernizacją domów jednorodzinnych, poznajmy przydatne definicje, określane przez Prawo budowlane:

Co to jest remont?

Remontem określone są roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

W przypadku prac modernizacyjnych dachu wymiana gontu bitumicznego na dachówki wymaga zgłoszenia, ale zmiana kształtu dachu będzie wymagać już uzyskania pozwolenia na budowę.

Remont domu wymaga zgłoszenia w urzędzie na co najmniej 30 dni przed planowanymi robotami. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy również dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Prace remontowe można rozpocząć po 30 dniach od daty zgłoszenia, pod warunkiem, że w tym okresie właściwy urząd nie wniesie sprzeciwu, nie później jednak niż po 2 latach od zgłoszenia.

Jeżeli obiekt budowlany wpisany jest do rejestru zabytków, także i remont wymaga uzyskania pozwolenia na budowę!

(Naprawa dachu to bieżąca konserwacja, nie wymaga więc zgłoszenia. Ale wymiana pokrycia dachowego jest już remontem, którego wykonanie należy zgłosić.)

Co to jest przebudowa?

Przebudowa domu to roboty budowlane, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Przebudowa domu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie. Należy do niego dołączyć 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami, uzgodnieniami i zezwoleniami, łącznie z zaświadczeniem o przynależności autora projektu do izby samorządu zawodowego projektantów Tu również konieczne będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Ponadto należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W przypadku przebudowy, konieczny będzie dziennik budowy. Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy zawiadomić o tym fakcie nadzór budowlany, dołączając oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków. Nadzór budowlany należy również powiadomić o zakończeniu prac.

(Pozwolenie na budowę będzie konieczne również wtedy, gdy planowana jest adaptacja poddasza, która wymaga również uzyskania zgody na zmianę sposobu użytkowania budynku lub jego części.)

Co warto wiedzieć o rozbudowie domu?

Według Prawa budowlanego, rozbudowa domu jest tożsama z definicją budowy. W przypadku rozbudowy domu zmieniają się jego charakterystyczne parametry (kubatura, powierzchnia zabudowy itd.).

Skoro rozbudowa (a także odbudowa i nadbudowa) rozumiana jest jako budowa domu, tu również konieczne będzie pozwolenie na budowę.

Prace niezgodne z prawem

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy planowany obiekt budowlany wymaga pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia – informacje można uzyskać w starostwie. Nie należy bagatelizować tych formalności, gdyż prace budowlane wykonane niezgodnie z prawem są traktowane jako samowola budowlana, której legalizacja jest długotrwała i kosztowna.

Koszt legalizacji nie jest współmierny do zakresu robót. Często nawet nielegalna dobudowa balkonu może kosztować inwestora kilkadziesiąt tysięcy!

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Komentarze

Najnowsze komentarze

SAJMON Odpowiedz 2015-01-23 20:25:12

CZy w tym kraju można normalnie żyć jeżeli urzędas decyduje za mnie co ijak i gdzie na mojej własnej dzialce mam wybudować a wynocha knury urzędowe darmozjady nieproduktywne wara wam od prywatnej własności kasy mi na budowę nie dajecie a skubać potraficie z każdej strony JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI PAŃSTWO BIUROKRATÓW

eddie Odpowiedz 2014-10-16 16:26:59

TYLKO W TYM PORABANYM BIUROKRATYCZNYM KRAJU, TAK KRETYNSKIE PRZE[PISY PRZY PRZEBUDOWIE, PLANY, DZIENNIKI , KIEROWNICY ROBÓT, A CZY CI KRETYNI Z ZDEBILAŁYCH URZĘDÓW BĘDĄ ZA TO WSZYSTKO PŁACIĆ???? NAPISZE TAK MIESZKAŁEM 32 W AUSTRALI, TAM NAWET NA BUDOWE DOMU WYSTEPUJĘ DO CONSILU Z WNIOSKIEM ŻE JESTEEM OWNER BUILDER I ZA WSZYSTKO ODPOWIADAM OSOBIŚCIE I ZATRUDNIAM LUDZI KTÓRZY W DANYM MOMENCIE SA MI POTRZEBNI, ŻADNYCH KRETYNSKICH DZIENNIKÓW , POZWOLEN, I KIEROWNIKÓW NIEROBÓW, TO JEST DEMOKRACJA I WOLNOŚC LUDZI, POLSKA TO 100 LAT ZA ABORYGINAMI, BO TU RZADZĄ TEPI BIUROKRACI I SITAW DEBILI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Akty prawne

Obowiązkowy czujnik czadu w domu – posłowie chcą zmian w prawie

Posłowie SLD złożyli projekt ustawy, który nałoży na właścicieli domów i mieszkań…

Jakie mieszkanie można kupić za przeciętną pensję?

Systematycznie rośnie powierzchnia mieszkania jaką można kupić za przeciętną pensję. Z wyliczeń…

Kolejny bank oferuje kredyt z dopłatą na dom energooszczędny

Siedem banków podpisało z NFOŚiGW umowę na udzielanie kredytów na energooszczędne mieszkania…

Sejm przyjął ustawę dotyczącą programu "Mieszkanie dla Młodych"

27 września br. Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego…

Gdzie można uzyskać kredyt z dopłatą do domów energooszczędnych?

SGB-Bank S.A., jako trzeci z kolei wprowadził ofertę kredytu z dotacją na…

Ile kosztuje wynajem w miastach akademickich? Ranking miast.

W ramach cyklicznej akcji edukacyjnej serwisu Szybko.pl i agencji Metrohouse „Wynajmuj bezpiecznie”,…

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych: aktualizacja programu priorytetowego

W dniu 31.07.2014 r. Zarząd NFOŚiGW przyjął kolejną aktualizację programu dopłat do…

Sierpień miesiącem przeprowadzek: gdzie i za ile się przeprowadzamy?

Dane statystyczne pokazują, że w sierpniu dochodzi do największej liczby przeprowadzek. Przeprowadzki…

Jaką część dochodu przeznacza rodzina na ratę kredytu hipotecznego?

Kolejny kwartał z rzędu wzrost wynagrodzeń i spadek średnich cen ofertowych wpływają na…

Podwyżki na rynku kredytów hipotecznych

Patrząc na zmiany ofert kredytów hipotecznych wprowadzone w minionym miesiącu, można stwierdzić,…

Najtańsze mieszkania sprzedawane najszybciej

Majowe i czerwcowe transakcje nie przyniosły istotnych zmian w średnim czasie sprzedaży…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane