Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Raufaza – tapeta do malowania

Raufaza – tapeta do malowania

Pomysłów na odnowienie ścian w naszych wnętrzach jest mnóstwo. Dobrej jakości farby, tapety, tynki dekoracyjne czy panele ścienne występują w wielu kolorach, umożliwiają nadawanie ścianom faktury, struktury, dowolnych kolorów i wzorów.

Jednym ze sposobów na odświeżenie wnętrza, zwłaszcza jeśli ściany nie są idealne, jest przyklejenie na nie tapety typu raufaza i pomalowanie jej na dowolny kolor.

(Tapety dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. fot. archiwum DOM.pl)

Zobacz także: 

 

Raufaza nadaje ścianie bardzo efektowny wygląd i ciekawą strukturę. Tapeta składa się z dwóch lub trzech warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna. Struktura na ścianie jest zależna właśnie od kształtu, grubości i rozmieszczenia wiórek – na rynku dostępnych jest 10 różnych struktur.

Tapety raufaza najczęściej są w białym kolorze. Po przyklejeniu można je jednak pomalować na dowolny kolor, pasujący do tego, jak zaplanowana jest aranżacja wnętrza. Co istotne, raufazy można malować wielokrotnie, zmieniając wystrój wnętrza w zależności od fantazji.

(Struktura na ścianie zależy od kształtu i rozmieszczenia wiórek drewna pomiędzy papierowymi warstwami tapety. fot. archiwum DOM.pl)

Dwie lub trzy warstwy papieru czynią z raufazy idealny materiał do pokrycia ścian nierównych, z ubytkami czy rysami. Ponadto ważną właściwością tapety do malowania jest to, że „oddycha”, reguluje poziom wilgotności i zatrzymuje ciepło – stanowi więc dodatkową ochronę przed wychłodzeniem pomieszczenia.

(Malowanie tapety należy wykonać po dokładnym wyschnięciu kleju. fot. archiwum DOM.pl)

Klejenie tapety do malowania typu raufaza wygląda podobnie, jak w przypadku zwykłych tapet papierowych. Klej do tapety nakładany jest bezpośrednio na materiał, ręcznie lub za pomocą urządzenia do tapetowania. Posmarowane klejem bryty tapety składa się klejącą stroną do siebie na 5-10 minut, by tapeta dobrze nasiąknęła klejem.

(Raufaza ma różne struktury, a kupowana jest w standardowych rolkach. fot. Erfurt.)

Tapetę przykleja się w pionie do ściany, zwracając uwagę, by nie powstały pęcherzyki powietrza. Po wyschnięciu kleju, raufazę możemy pomalować.

Tapety raufaza można pomalować dowolną farbą emulsyjną. Jeżeli użyjemy emulsję lateksową lub lateksowo-akrylową, powierzchnia ściany stanie się wodoodporna i będzie nadawać się np. do wykończenia łazienki. Ponadto farby wodoodporne nadają powierzchni połysk, który jeszcze lepiej podkreśli strukturę tapety.

Następna »

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

meblolandnet-pl Odpowiedz 2012-11-12 08:20:53

piękny wypoczynek :)

domartstyl-pl Odpowiedz 2012-09-19 06:29:42

piękne propozycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykańczanie: dyskusje na forum budowlanym
  • Drewno na ścianie

    Hej Chciałem zapytac czy ma moze ktos takie drewno na scianie jak tu http://www.kreocen.pl/kreowskaz/2015/luty.html?page=20 Tak chciałem zapytac, jak to sie konserwuje, jaki jest koszt, czy położenie jest trudne? ...

  • Pomalować kawałek ściany

    Chciałabym pomalować tylko kawałek ściany. Jest brudna w jednym miejscu i nie daje się zmyć. Czy ktoś ma pomysł, jak dobrać kolor farby, żeby był jak najbardziej zbliżony do tego, co jest? To cudze mieszkanie. Nie znam nawet producenta farby. Wygląda na emalię akrylową. Przykłada...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty