Start Arrow OgródArrow Rośliny w domu: fiołek afrykański w doniczce

Rośliny w domu: fiołek afrykański w doniczce

Fiołek afrykański to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Co ciekawe, nie jest wcale spokrewniona ze „zwykłym” fiołkiem. Drugi człon nazwy natomiast jest bliższy prawdy – roślina wywodzi się z Afryki.

Zdecydowanie najbliższym krewnym fiołka afrykańskiego jest inna popularna roślina domowa – skrętnik. Pierwsze wzmianki o fiołku afrykańskim pochodzą z 1893 roku, kiedy to roślina została odkryta przez gubernatora niemieckiej kolonii w Afryce Wschodniej, Waltera von Saint Paula – Illaire. Od jego nazwiska narodziła się inna nazwa tejże rośliny  – Saintpaulia. Popularność fiołek afrykański zdobył dzięki niemieckim zakonnicom, które rozsławiły go w całej Europie.

Roślina tak naprawdę ma niewiele wspólnego ze „zwykłym” fiołkiem.

Wygląd

Roślina zazwyczaj osiąga wysokość do 25 centymetrów. Jej liście są mięsiste i mają ciemnozieloną barwę. Ich powierzchnia pokryta jest delikatnym włosiem. Kwiaty mogą wyglądać różnie – zdarzają się odmiany o kwiatach pełnych, półpełnych i pojedynczych. Najpopularniejsze kolory to błękit i fiolet, jednak można spotkać także odmiany różowe, białe i bordowe. Zdarzają się również okazy dwukolorowe.

Najpopularniejsze barwy kwiatów to fiolet i błękit, jednak występują one także w innych barwach.

Stanowisko

Fiołki afrykańskie najlepiej czują się w świetle rozproszonym. Warto ustawić je na parapecie od wschodniej lub zachodniej strony. Jeśli nie mamy takiej możliwości, musimy je ustawić tak, by żaluzja osłaniała je przed zbyt mocnymi promieniami słońca – w przeciwnym razie na liściach mogą powstać nieestetyczne plamy. Co dziesięć dni doniczkę obracamy o jedną czwartą obwodu, by roślina nie skręcała się w kierunku światła. Jeśli przestaje ona kwitnąć, a jej ogonki liściowe są zbyt długie, jest to niechybna oznaka niedoboru światła.

Kwiaty rośliny mogą przybrać między innymi różową barwę.

Podlewanie

Do podlewania rośliny nie należy używać zbyt zimnej wody, unikajmy też zraszania jej kwiatów i liści. Dwa razy w tygodniu wodę dostarczamy od dołu czyli lejąc ją na podstawkę. Najlepiej używać do tego celu wody o temperaturze letniej. Zimą podlewamy roślinę nieco mniej obficie. W okresie wzrostu podczas podlewania warto podawać jej płynny nawóz.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego jest stosunkowo łatwe.

Rozmnażanie

Rozmnażanie rośliny jest niezwykle łatwe. Aby to zrobić, odcinamy jeden z jej liści z dwucentymetrowym ogonkiem. Następnie umieszczamy go w wilgotnym piasku i nakrywamy folią. Wówczas pozostaje nam odczekać parę tygodni – wtedy będziemy mogli zaobserwować, że roślina się ukorzenia i wypuszcza młode listki. Kilka miesięcy później zaczną pojawiać się pierwsze kwiaty.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 19, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Elektryczne nożyce do żywopłotu

    Hej :) Trafiłem ostatnio w markecie budowlanym na elektryczne nożyce do żywopłotu. Mam trochę tych krzaków i zawsze przycinam je ręcznie, ale pomyślałem, że takie nożyce mogą bardzo ułatwić pracę. Obawiam się tylko zabawy z uważaniem na ciągnący się przewód. Jakie je...

  • Donice ogrodowe

    Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty