Start Arrow Wiadomości Arrow Różnice w kolorze, wykwity i wypływki na kostkach brukowych – czy to powód do niepokoju?

Różnice w kolorze, wykwity i wypływki na kostkach brukowych – czy to powód do niepokoju?

Betonowe kostki brukowe są cenione ze względu na swój wygląd, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, że powstają one z naturalnych surowców, co ma wpływ na ich niepowtarzalność. Różnice w kolorze, biały nalot na powierzchni czy wypływki to tylko niektóre cechy kostek, które często uznawane są za ich wadę. Specjalista firmy Libet rozwiewa mity na temat wyrobów betonowych i wyjaśnia ich specyfikę.

Nieidealne z natury

rys. Libet

Wiele osób, już na etapie zakupu kostki, zwraca uwagę na pewne rozbieżności w odcieniu poszczególnych sztuk z danej kolekcji. W rzeczywistości nie stanowią one wady, lecz zaletę i  mają bezpośredni związek z takimi czynnikami, jak specyfika surowców czy warunki wytwarzania i dojrzewania betonu. – Niejednolitość barw zdarza się nawet w obrębie jednej kolekcji, zwłaszcza jeśli wyroby pochodzą z kilku partii produkcyjnych. Może to wynikać np. z różnic w odcieniach tworzących je, naturalnych składników (np. piasków, żwirów, cementów), z właściwości wykorzystywanych maszyn, a nawet z momentu (pory roku), w którym dana partia produktów powstaje – wyjaśnia Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet. – Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że dla naturalnych materiałów charakterystyczne jest właśnie to, że nigdy nie są dokładnie takie same. W tym właśnie tkwi ich urok. Jeśli coś jest idealnie powtarzalne, wygląda sztucznie – dodaje specjalista. Aby jednak uniknąć niepożądanych, wielkopowierzchniowych różnic w odcieniach nawierzchni, dobrze jest stosować się do praktycznych zaleceń wykonawczych, jak tzw. zasada trzech palet. Polega ona na mieszaniu kostek z co najmniej trzech palet i pobieraniu ich w pionie (a nie warstwami). Pozwala to na równomierne rozłożenie barw na całej brukowanej powierzchni.

Białe plamy – skąd się biorą i czy należy z nimi walczyć?

Zjawiskiem, które może budzić niepokój części inwestorów, jest biały nalot pojawiający się niedługo po ułożeniu bruku lub innych materiałów, gdzie środkiem wiążącym jest zaczyn cementowy. Wykwity, bo o nich mowa, to efekt naturalnej reakcji chemicznej, która pod wpływem wody i powietrza zachodzi w zawartych w cemencie związkach wapnia. – Wykwity nie mają wpływu na osłabienie parametrów technicznych produktów i nie powodują zmian w ich strukturze – uspokaja ekspert firmy Libet. – Co więcej, plamy po pewnym czasie zaczną samoczynnie znikać, spłukiwane przez opady atmosferyczne. Jeśli ktoś nie chce czekać, może spróbować usunąć nalot przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych, ale trzeba pamiętać, że metoda ta jest tylko doraźna i nie gwarantuje trwałego efektu ostatecznego  –  podpowiada Kamil Drewczyński.

Wypływki bez wpływu

Podczas zakupu wyrobów betonowych część osób zwraca też uwagę na nieostre krawędzie, pojawiające się na brzegach kostek, czyli tzw. nadlewki. Występują one zwłaszcza przy produktach bezfazowych lub z mikrofazą i są wynikiem wyciskania zaczynu cementowego podczas zagęszczania betonu w formie. – Nie należy przykładać zbyt dużej wagi do tych drobnych niedoskonałości – przekonuje ekspert Libet. – Naddatek materiału nie wpływa na parametry użytkowe poszczególnych elementów. Na ogół wykrusza się on już w trakcie układania lub w początkowej fazie zagęszczania materiału albo eksploatacji nawierzchni. Wypływki nie są traktowane jak wada produktu i nie podlegają reklamacji – dodaje specjalista.

Więcej informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronach www.libet.pl oraz www.ceramic.libet.pl.

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 6, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Skrzynia ogrodowa Keter Curver GLENWOOD 390L An...

 • Promocja

  Zestaw Keter Tarifa - szary

 • Uniwersalny schowek ogrodowy KETER STORE IT OUT...

 • Promocja

  Schowek Keter Curver CIRCA WOOD 140 L

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • BALI 4

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Stolik składany z aluminium 70x141cm

 • Donica ogrodowa wys.34cm

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
 • Drzewa i krzewy owocowe

  Chcę posadzić kilka drzewek owocowych. Mam już sporo kwiatków w ogrodzie i jest bardzo kolorowo. Dużo zamawiam z hurtowni Dom i sad i widziałem że mają duży wybór drzewek i krzewów owocowych. Chciałbym kilka zamówić, ale sam nie za bardzo wiem jakie się opłaca...

 • Donice ogrodowe

  Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników