Start Arrow OgródArrowNawierzchnie w ogrodachArrow Schody Zewnętrzne z kostki brukowej

Schody Zewnętrzne z kostki brukowej

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Kostka brukowa z powodzeniem może posłużyć jako materiał do budowy schodów zewnętrznych. Umiejętnie dobrana jest alternatywą dla gresowych i klinkierowych płytek. Co więcej, użycie tego samego materiału na schodach, alejkach i pojeździe – zgrabnie wpisze się w projekt aranżacji otoczenia domu, dodając mu niebanalnego charakteru.

(Schody tarasowe z kostki brukowej naturalnie wprowadzają w ogrodowe ścieżki. fot. Libet)

Grunt dobrej jakości

Decyzja budowy schodów z kostki brukowej powinna być poprzedzona wiedzą na temat stabilności gruntu, na którym wybudowany został nasz dom. Najczęściej mówi o tym klasyfikacja gleby. Ta informacja powinna być znana wykonawcy podjazdu i ogrodowych alejek zanim zabierze się do pracy.

Zdaniem eksperta – Piotr Kułagowski z firmy Libet:
Słabe podłoże będzie wymagać wzmocnienia. Unikniemy w ten sposób ewentualnych kłopotów związanych np. z wysokim poziomem wód gruntowych, obniżaniem się gruntu i jego ruchami – choćby podczas pór roku. Natomiast jeśli podłoże jest dobrej jakości, można spokojnie zabrać się za budowę zejścia do ogrodu.

Schody zewnętrzne – budowa krok po kroku

  • Pierwszym zadaniem jest wybranie humusu, czyli ziemi, która znajduje się w miejscu, gdzie powstaną schody zewnętrzne. Trzeba wykorytować je do głębokości 20-25 cm.
  • Następnie wystarczy zrobić zasyp piaskowo-cementowy.
  • Przy słabszym podłożu, potrzebna będzie podbudowa z suchego betonu, ewentualnie zasypka cementowa, która pozwoli zagęścić i wzmocnić grunt.

Do wykonania schodów tarasowych wystarczą elementy brzegowe i… kostka – najlepiej taka sama, jak na ogrodowych ścieżkach. Bardzo istotny moment to zwymiarowanie stopni. Nie można zapominać też o ustaleniu odpowiednich spadków.

(Ważny etap prac to dokładne pomiary. fot. Libet)

 

  • Liczba stopni będzie zależna od różnicy wysokości między tarasem, a poziomem ogrodu. Zaś przy ustalaniu głębokości stopnia najlepiej dopasować go do wielokrotności rozmiaru wypełniających je kostek. Pozwoli to uniknąć kłopotliwego docinania materiału i pozytywnie wpłynie na estetykę schodów.
  • Znając te parametry zaczynamy od osadzania elementów brzegowych. Ich kształt ułatwia precyzyjne kształtowanie łuków i półkoli.

(Podczas układania elementów brzegowych wykonawca nie rozstaje się z poziomicą i metrówką. fot.Libet)

Zdaniem eksperta – Piotr Kułagowski z firmy Libet:
Każdy element brzegowy powinien być osadzony na zaprawie murarskiej lub na wylewce. Najłatwiej osadza się je na suchym lub półsuchym betonie. Ważne jest to, żeby nie kotwiczyć ich bezpośrednio w ziemi, bo jako elementy nośne wymagają stabilnego i silnego podłoża.

  • Podczas mocowania elementów brzegowych stopni niezbędnymi narzędziami są poziomica i metrówka. Na bieżąco trzeba bowiem sprawdzać i wyrównywać tak szerokość stopnia, jak i jego poziom.
  • Po ustabilizowaniu się krawędzi stopnia, na podobnym podłożu układamy jego wypełnienie – kostki brukowe. Kostkę należy dobić przy pomocy gumowego młotka – w przypadku jasnych kostek, najlepiej białego lub bezbarwnego (żeby nie pozostawić na niej brudnych śladów). Można też robić to zwykłym młotkiem, ale przez deskę. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni kostki.

(Głębokość stopnia najlepiej dopasować do wielokrotności wymiarów wypełniającej kostki. fot. Libet)

(Głębokość stopnia stabilizować można z gumowym młotkiem lub za pomocą deski. fot. Libet)

  • Przerwy między kostkami wypełniane są czystym piaskiem płukanym (kwarcowym). Nie zawiera on nasion, ani zarodników – nie będzie więc później kłopotów z niechcianymi roślinami pojawiającymi się w fugach.
  • Nawierzchnię stopnia kilkakrotnie zasypuje się piaskiem i zamiata (fugowanie) oraz polewa wodą (szlamowanie). Pozwala to na dokładne wypełnienie i osadzenie go w przerwach między kostkami.
  • Trzeba też pamiętać, że na małych powierzchniach nie można używać do zagęszczarek, aby nie zniszczyć nawierzchni.

(Przerwy między kostkami wypełniane są czystym piaskiem płukanym - kwarcowym. Nie zawiera on nasion, ani zarodników – nie będzie więc później kłopotów z niechcianymi roślinami pojawiającymi się w fugach. fot. Libet)

Zdaniem eksperta – Piotr Kułagowski z firmy Libet:
Budowa schodów tarasowych może wydawać się banalnie prosta, jednak koniecznie trzeba zaangażować do takich prac profesjonalna ekipę. Aby mieć pewność, że wykonawca jest godny polecenia – najlepiej taką, która jest autoryzowana przez producenta kostki.

(Dobrze zaplanowane i wykonane schody tarasowe podkreślają harmonię między architekturą domu i jej otoczeniem. fot. Libet)

Aranżacja ogrodu i jego „zgranie” z wyglądem i architekturą domu powoli stają się standardem tak dużych jaki i małych posesji. W każdym przypadku o harmonii całości często decydują detale. Dobrze zaplanowane i wykonane schody tarasowe z pewnością do nich należą. Warto o tym pamiętać przy budowie nowego lub remoncie starego tarasu, a nawet ganku od frontu domu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Komentarze

Najnowsze komentarze

Stasio Odpowiedz 2013-05-26 21:46:37

Zastanawiałem się nad ciekawym sposobem wykończenia schodów na tarasie. Będąc w składzie budowlanym sprzedawca pokazał mi system schodowy Elegant. Ten system ma ciekawy i elegancki wygląd, stąd jego nazwa. Płyty są długie i jednolite, dzięki czemu schody są trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Mała architektura i ogrodzenia

Nie zajmuje miejsca, nie wymaga konserwacji. Brama do garaży zbiorczych ET 500 firmy Hörmann

Powierzchnia parkingowa w centrach miast jest dzisiaj na wagę złota. Racjonalnym rozwiązaniem…

Bramy Wiśniowski otwarte na globalne rynki

Międzynarodowe targi Bau w Monachium rozpoczęte. Na tegorocznej edycji swoje produkty i…

Szybka i bezpieczna obsługa bramy garażowej – FAAC prezentuje napęd D700HS

Wraz z nadchodzącą zimą robimy wszystko, by uciec przed minusowymi temperaturami oraz…

Panel INNOVO o grubości 60 mm teraz także w bramie UniTherm marki WIŚNIOWSKI

Firma Wiśniowski kolejny raz zaskoczyła swoich klientów. Tym razem za sprawą bramy…

Zima, która nie zaskakuje domowników. Jak na nadchodzące mrozy przygotować bramę wjazdową?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych prawdopodobnie nie zaliczają zimy do ulubionych pór roku. Minusowe…

Ogrodowe kreacje z kolekcją palisad firmy Polbruk

Pośród dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do organizowania przestrzeni wokół domu, na…

Przygotuj się na zimowy sezon!

Cel? Tylko jeden – aby już wiosną bez przeszkód korzystać z uroków…

Kostki brukowe o zróżnicowanych rozmiarach

Wyróżnikami nowej kostki brukowej firmy Bruk-Bet są wyraźne spoiny, regularne kształty elementów…

Nowa dzielona brama przemysłowa

Usługi przesyłania paczek wymagają zastosowania specjalnych bram w stacjach przeładunkowych. W tego…

Ogrodowa głowica: dwa narzędzia w jednym

Black+Decker przedstawia nowe, praktyczne podejście do prac ogrodowych w postaci głowicy roboczej…

Drewno naturalnie piękne i skutecznie chronione

Olejowanie jest efektywną metodą ochrony zewnętrznych powierzchni drewnianych, która jednocześnie podkreśla naturalne…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane