Start Arrow InstalacjeArrow Ściemniacze – regulacja oświetlenia i rachunków

Ściemniacze – regulacja oświetlenia i rachunków

Nowoczesne aranżacje wymagają nie tylko ogólnego oświetlenia, ale również dekoracyjnych punktów świetlnych, wskazujących ciekawe elementy wystroju wnętrza czy tworzących nastrojową atmosferę dla relaksu. Ściemniacze umożliwiają sterowanie natężeniem oświetlenia, co pozwala nam z jednego źródła światła uzyskać oświetlenie i funkcjonalne, i dekoracyjne.

Ściemniacze to coraz powszechniejsza alternatywa dla tradycyjnych włączników oświetlenia. W prosty sposób pozwalają regulować natężeniem światła, dając światło pełne lub nastrojowy półmrok. Warto je zastosować jednak nie tylko w salonach czy sypialniach, ale również w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach, np. gospodarczych, gdzie dzięki nim możemy obniżyć pobór energii elektrycznej.

(fot. Ospel)

Rodzaje ściemniaczy

Łączniki regulowane mogą być sterowane pokrętłem, dotykiem lub zdalnie za pomocą pilota:

 • ściemniacze obrotowe – to najczęściej stosowane ściemniacze w domach i mieszkaniach. Za pomocą ergonomicznego pokrętła możemy w prosty sposób zmniejszać lub zwiększać natężenie światła, dostosowując je do aktualnych potrzeb.
 • ściemniacze dotykowe – uruchamiają się poprzez dotknięcie i przytrzymanie odpowiedniego pola na łączniku. Mogą być zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne.
 • ściemniacze reagujące na podczerwień – sterowane są za pomocą standardowego pilota od telewizora czy wieży Hi-Fi. Aby eliminować zakłócenia (np. zamiast włączyć kanał TV, ściemnia się światło) część ściemniaczy posiada funkcje programowania czyli przypisania wybranego klawisza na pilocie do konkretnego ściemniacza lub grupy ściemniaczy. Funkcja ta pozwala również na sterowanie konkretnym ściemniaczem nawet wówczas, kiedy na ścianie zamontowanych jest więcej niż jedno urządzenie.
 • ściemniacze reagujące na fale radiowe – steruje się nimi za pomocą specjalnego pilota, emitującego fale radiowe, kupowanego do łącznika. Dzięki funkcji programowania, zdalnie sterowane urządzenie pozwala na tworzenie własnych kompozycji i rozwiązań świetlnych, do których można z łatwością powrócić po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie.

Dodatkowe możliwości ściemniaczy to:

 • symulator obecności – po włączeniu odpowiedniego trybu, ściemniacz odtwarza zapamiętany cykl łączeń z ostatnich kilku dni, symulując obecność mieszkańców we wnętrzu i odstraszając tym samym potencjalnego intruza.
 • świecąca dioda – ułatwia odnalezienie urządzenia na ścianie w ciemności.
 • jeden ściemniacz do wszystkich źródeł oświetlenia lub ściemniacz dwuprzyciskowy na dwie lampy.

(fot. ABB)

Z jakimi źródłami światła współpracują ściemniacze?

Ściemniacze dostosowane są do różnego rodzaju oświetlenia, zarówno tradycyjnego, jak i halogenowego czy oświetlenia LED. O ile jednak wszystkie tradycyjne żarówki współpracowały prawidłowo ze ściemniaczami, o tyle nowoczesne żarówki muszą być do niego dostosowane. Kupując nowoczesne żarówki czy świetlówki sprawdźmy, czy są przystosowane do regulacji natężenia światła. Żarówki led nadające się do współpracy z ściemniaczami są droższe od takich samych modeli do pracy typu „włącz/wyłącz”.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 6, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
 • Zdalne sterowanie urządzeniami Viessmann – moduł Vitoconnect !

  Witam,   Moduł Vitoconnect 100 typ OPTO1 to interfejs WLAN do utworzenia połączenia pomiędzy instalacją grzewczą, a aplikacją w celu obsługi oraz zdalnej konserwacji instalacji grzewczej poprzez Vitoguide. Moduł ten można zainstalować z urządzeniami firmy Viessmann z regulatorem Vi...

 • Aplikacja mobilna - nowoczesne połączenie z ogrzewaniem!

  Witam, Firma Viessmann prezentuje nową aplikację mobilną ViCare, dzięki której obsługa ogrzewania staje całkiem prosta i intuicyjna. Za pomocą zintegrowanego asystenta można dopasować czasy ogrzewania do indywidualnych potrzeb. Ponadto wskazane są bezpośrednie oszczędności k...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty