Start Arrow OgródArrow Sierpień w ogrodzie. Jakie rośliny dwuletnie sadzimy w sierpniu?

sponsor działu ogród

Sierpień w ogrodzie. Jakie rośliny dwuletnie sadzimy w sierpniu?

Rośliny dwuletnie to te, które w pierwszym roku po zasianiu wypuszczają jedynie liście. Kwiaty i nasiona pojawiają się dopiero po zimie. Wtedy to liście zamierają. Aby zatem co roku cieszyć się widokiem kwiatów, siew trzeba powtarzać właśnie w rocznych odstępach czasu. Od tej zasady są jednak wyjątki. Niektóre z roślin utrzymują się przy życiu bowiem także później niż w drugim roku uprawy. Przykładami są stokrotki, maki syberyjskie, goździki brodate oraz malwy.

Rośliny dwuletnie wysiewa się w zimnym inspekcie lub na rozsadniku od maja do sierpnia. Upalny sierpień jest najlepszym miesiącem do wysiewu bardzo popularnych bratków. Jakie jeszcze rośliny dwuletnie wysiewamy w sierpniu?

Bratki

Bratek to popularny kwiat, który chętnie sadzimy zarówno na rabatach ogrodowych, jak i w doniczkach na balkonach, tarasach i parapetach. Jest to dwuletnia roślina, która jednak może zakwitnąć i w roku wysiewu. Nie wymagający wiele troski, zachwyca kolorami wdzięcznych płatków.

Bratki jako jedne z nielicznych roślin dwuletnich kwitną już jesienią tego samego roku, w którym zostały wysiane. Jeśli jednak chcemy, by kwiaty pojawiły się dopiero na wiosnę, z wysiewem warto poczekać właśnie do początku sierpnia.

Bratki nie są wymagające, sprzyja im jednak gleba próchnicza o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ważne, by ziemia ogrodowa była stale wilgotna. Stanowisko, w którym zasadzimy bratki powinno być słoneczne.

bratki w ogrodzie

Pełne uroku bratki występują w wielu kolorach, od bardzo jasnych po niemalże czarne, mogą być jednolite lub dwukolorowe z charakterystyczną plamką („oczkiem”) na płatkach bądź kolorową obwódką.

Stokrotki

Stokrotki, podobnie, jak większość roślin dwuletnich wysiewamy w czerwcu, ale na stałe stanowisko przenosimy w sierpniu. Pełne uroku stokrotki najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, ale tolerują także półcień.

Popularne stokrotki mają kwiaty zebrane w duże koszyczki. Występują w nich dwa rodzaje kwiatów: na brzegach koszyczka białe lub różowe kwiaty języczkowe, w środku drobne, żółte kwiaty rurkowe. fot. Dreamstime

Popularne stokrotki mają kwiaty zebrane w duże koszyczki. Występują w nich dwa rodzaje kwiatów: na brzegach koszyczka białe lub różowe kwiaty języczkowe, w środku drobne, żółte kwiaty rurkowe.

Niezapominajki

Niezapominajka to jedna z roślin, która w zasadzie „wysiewa się sama”. Jeśli jednak zależy nam na ich obecności, nie liczmy na łut szczęścia i wysiejmy je do rozsadnika. Gdy zauważymy, ze siewki zaczynają formować kępki, oznacza to, że możemy przenieść je na miejsce stałe. Stanowisko pod ich uprawę powinno być zacienione.

Urocze kwiatuszki niezapominajek są prawdziwą ozdobą przydomowych ogrodów.

Urocze kwiatuszki niezapominajek są prawdziwą ozdobą przydomowych ogrodów.

Zimowit jesienny

Zimowit jesienny najlepiej prezentuje się na zielonym trawniku lub rabacie, a także jako element ogródka skalnego. Możemy tez posadzić go w skrzynkach i umieścić na balkonie lub tarasie. Ale uwaga! Zimowity są roślinami trującymi, w związku z czym należy sadzić je w miejscach, do których dzieci i zwierzęta nie mają dostępu.

Zimowity najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, lub półcienistym. Gleba w której rosną powinna być żyzna, zwięzła i próchnicza, a jej odczyn – obojętny, lub lekko zasadowy (pH 6,5 – 7). Unikajmy terenów piaszczystych i podmokłych. Bulwy powinny być w odległościach około 20 centymetrów od siebie. Głębokość umieszczania bulw powinna wynosić 7-20 cm, w zależności od ich wielkości – większe powinny być umieszczone głębiej.

Większość roślin cebulowych i bulwiastych kwitnie wiosną i latem. Dużo trudniej o nie w miesiącach jesiennych. Jednym z wyjątków jest zimowit, który zdobi nasz ogród właśnie we wrześniu i w październiku.

Większość roślin cebulowych i bulwiastych kwitnie wiosną i latem. Dużo trudniej o nie w miesiącach jesiennych. Jednym z wyjątków jest zimowit, który zdobi nasz ogród właśnie we wrześniu i w październiku.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 3, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników