Start Arrow Artykuły PremiumArrow Styropian szary od fundamentu po dach

Styropian szary od fundamentu po dach

Szary styropian staje się jednym z najpopularniejszych materiałów dociepleniowych, ponieważ pozwala nie tylko oszczędzać energię ale również stosować znacznie cieńszą warstwę izolacji. Jaki rodzaj szarego wybrać do izolacji poszczególnych części budynku?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Cieńsza izolacja sprawia, że dom zyskuje  atrakcyjniejszy pod względem estetycznym wygląd oraz lepiej doświetlone wnętrza. Mniejsza grubości ścian, daje również większą powierzchnię użytkową przy takich samych zewnętrznych wymiarach budynku.  Z powodu tych zalet, na rynkach europejskich, szary styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów dociepleniowych.

Na rynku dostępne są różne rodzaje szarego styropianu. Różnią się parametrami, wyglądem i są przeznaczone do ocieplania różnych miejsc budynku. Zacznijmy przegląd styropianów szarych od dolnej części domu.

Fundamenty

Użytkownik, który pieczołowicie ocieplił ściany ale zapomniał o fundamentach, może być zaskoczony wysokością rachunków za energię. Termowizja dosłownie pokazuje wyciekające fundamentami ciepło.

Warto obejrzeć zdjęcia termowizyjne udostępnione przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska. Na obydwu zdjęciach są budynki, których fundamenty nie zostały prawidłowo ocieplone. Na zdjęciu 1, różnica temperatur wynosi 8,4 stopnia Celsjusza. Oznacza to, że szacowane straty ciepła dla tej części fundamentu są większe o około 50%.  Na zdjęciu 2  odpowiednio 7 stopni Celsjusza różnicy i straty większe o około 45%.

fot. 1

fot. 1

fot. 2

fot. 2

Efektywność izolacji zależy od grubości materiału oraz jego współczynnika przenikania ciepła lambda (λ). Swisspor HYDRO lambda jest specjalistycznym szarym styropianem do izolacji fundamentów o współczynniku λd = 0,031. Wprowadzenie go na rynek, uzupełniło istotną lukę w ofercie szarych styropianów. Dzięki HYDRO lambda, można teraz ocieplić szarym styropianem każdą część budynku, od fundamentu po dach.

Do produkcji HYDRO lambda używa się hydrofobowego surowca, dzięki czemu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody, która jest mniejsza niż 3,5%. Wynikająca z technologii produkcji bardzo spoista powierzchnia dodatkowo zwiększa własności hydrofobowe płyt. Przebywając w wilgotnym środowisku jakim jest grunt, HYDRO lambda zachowuje znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne niż płyty styropianu cięte z bloku.

HYDRO lambda

HYDRO lambda

Agregatowa technologia produkcji nadaje płytom właściwości i wygląd, nieporównywalny do tradycyjnych płyt styropianowych. Wszystkie płyty HYDRO lambda są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową. Powierzchnia płyt posiada specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.

Oprócz doskonałych parametrów termoizolacyjnych, HYDRO lambda charakteryzuje się optymalnie dobraną dla fundamentów wytrzymałością na ściskanie, wynoszącą nie mniej niż 100 kPa. Stosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na ściskanie, przy fundamentach o głębokości do 3,5 metra,  jest znacznie droższe i zupełnie nieuzasadnione względami technicznymi.

Warto podkreślić, jak ważne jest zaizolowanie fundamentów przeznaczonym do tego celu, specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów, wady niewłaściwie dobranego materiału ujawniają się najczęściej po kilku latach. Naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.

Ściany

Szary szaremu nierówny. Dostępne na rynku szare styropiany znacznie różnią się swoją izolacyjnością, określoną przez współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Im niższy współczynnik tym lepsza izolacyjność. Na przykład wartość lambda (λ) = 0,031 jest lepsza od 0,033.

Styropian szary wybiera się po to aby maksymalnie obniżyć grubość ścian przy zachowaniu wysokich standardów energooszczędności. W przypadku fasad, najlepsze efekty daje  zastosowanie styropianu o wartości lambda (λ) = 0,031

Swisspor LAMBDA MAX fasada, to szary styropian o doskonałych parametrach termoizolacyjnych  (λd = 0,031). W praktyce oznacza to, że przy zachowaniu tej samej izolacyjności, ściany są do 40% cieńsze, niż te docieplone przy użyciu tanich, białych styropianów.

Należy pamiętać, że zwykły szary styropian ma pewną niekorzystną cechę, jaką jest tendencja do ulegania stosunkowo silnym naprężeniom wewnętrznym. Naprężenia te mogą prowadzić do wygięcia płyt i zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach do odpadania płyt od fasady.

Docieplanie przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i zachowania wysokiej kultury pracy.

Pewnym i bezpiecznym sposobem uniknięcia problemu naprężeń jest użycie  styropianu szarego trzeciej generacji, produkowanego w technologii odprężonych płyt zespolonych.  W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji.

Pierwszym dostępnym na rynku polskim styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Ma on izolacyjność identyczną jak najlepsze styropiany szare przeznaczone do fasad (λd = 0,031), ale jest zabezpieczony przed naprężeniami na dwa sposoby.

LAMBDA WHITE®

LAMBDA WHITE®

Szary rdzeń płyty jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Dachy i podłogi

Przez dach i podłogę może uciekać z budynku nawet do 35% energii. Podobnie jak w przypadku fasad, najefektywniejszym materiałem termoizolacyjnym dla podłóg i dachów jest szary styropian.

W przypadku izolacji podłogi lub dachu, oprócz współczynnika lambda niezwykle ważna jest wytrzymałość na naprężenia ściskające. Płyty styropianowe powinny być na tyle twarde, żeby wywierany na nie nacisk nie powodował ugięć podczas normalnej eksploatacji podłogi lub dachu.

Swisspor LAMBDA MAX dach podłoga, charakteryzuje się nie tylko doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi (λd = 0,031), ale również wytrzymałością na ściskanie (CS(10) 80 kPa) wystarczającą dla zastosowań w większości budynków mieszkalnych i biurowych.

Jeżeli inwestor przewiduje zwiększone obciążenia punktowe, które mogą być powodowane przez ciężkie meble lub urządzenia, bezpieczniej jest zastosować płyty wytrzymujące nacisk 3000 kg/m2 (CS(10) 100 kPa). Swisspor LAMBDA 100 dach podłoga to nowoczesny szary styropian o podwyższonej odporności mechanicznej, przeznaczony do stosowania przy większych obciążeniach.

Oprócz podwyższonej wytrzymałości na ściskanie, LAMBDA 100  cechuje unikalna, najlepsza w przypadku styropianów termoizolacyjność (λd = 0,030).

LAMBDA 100 dach podłoga

LAMBDA 100 dach podłoga

Jak wszystkie styropiany szare, LAMBDA 100 i LAMBDA MAX pozwalają na zastosowanie znacząco cieńszej warstwy ocieplenia. Ma to duże znaczenie wobec występujących ograniczeń architektonicznych zarówno na dachu jak i w przypadku wnętrza budynku.

Przy zastosowaniach dachowych, ważnym atutem jest również niska waga styropianu, dzięki której konstrukcja budynku nie musi przenosić nadmiernego ciężaru.

Wszystkie przedstawione w artykule materiały są rekomendowane dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

swisspor logo

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 31, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Ościeżnice metalowe + bardzo cienki mur

    Cześć! Borykamy się z problemem typowego dla starego mieszkalnictwa - mamy metalowe ościeżnice zabetonowane w ścianie, która ma tylko 4,5 cm. Ościeżnica regulowana nie wchodzi w grę, dopóki nie pogrubimy ścian. Warto to zrobić? Może udałoby się jakoś ...

  • Dobra strugarko-grubościówka, jaką wybrać?

    Strugarko-grubościówka pod własny domowy użytek. Ktoś coś poleciłby jakiś odpowiedni, wartościowy sprzęt? Chodzi mi o coś precyzyjnego i na gwarancji, żeby nie szukać żadnego serwisu w razie problemów. ...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty