Start Arrow InstalacjeArrowInstalacje elektryczneArrow Światło dla ucznia

Światło dla ucznia

Aktywność przez cały dzień
osram1.jpg

Światło to jeden z najważniejszych czynników wpływających na koncentrację, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać, by nasze dziecko mogło uczyć się w miejscu gdzie go nie brakuje. Urządzając pokój do nauki rozplanujmy go tak, by biurko znajdowało się w miejscu gdzie dochodzi światło słoneczne. Pamiętajmy jednak, że pierwsze miesiące roku szkolnego przypadają na okres, gdy naturalnego światła jest coraz mniej, dlatego warto zadbać o zastąpienie go odpowiednim oświetleniem sztucznym. Na długotrwałe zachowanie koncentracji korzystnie wpłynie jasne i żywe światło padające z lampy sufitowej. Należy ją wyposażyć w otwartą obudowę i żarówkę, która równomiernie oświetli całe pomieszczenie. W takim pokoju dziecko podczas wieczornej nauki będzie skoncentrowane i mniej podatne na zmęczenie.

Aby miejsce nauki naszego dziecka było maksymalnie funkcjonalne, oprócz głównego oświetlenia potrzebujemy również skierowanego na biurko źródła skoncentrowanego światła. Przyda się ono szczególnie przy wykonywaniu precyzyjnych czynności, nie tylko związanych ze szkołą. Oświetlenie takie pomaga np. przy sklejaniu modeli czy malowaniu. Wiązkę intensywnego światła może zapewnić odpowiednia obudowa lampki, ale również żarówka, wyposażona w odbłyśnik, który całe wytworzone przez żarówkę światło kieruje do przodu.

Dbajmy o oczy

Pamiętajmy również, że to z jakiego oświetlenia korzystają nasze dzieci, wpływa nie tylko na ich koncentrację, ale również na ich wzrok. Powszechnie znana jest zasada, że lampka powinna być ustawiona tak, by ręka piszącego dziecka nie rzucała cienia na zeszyt, czyli np. dziecko praworęczne powinno korzystać z lampki ustawionej po lewej stronie biurka.

osram2.jpg osram3.jpg

Podstawą jest ustawienie lampki tak, by ręka piszącego nie rzucała cienia na zeszyt (rys. OSRAM)

Jednak szczególnie w przypadku źródła światła skoncentrowanego, praktycznym rozwiązaniem jest zakup ruchomej i lekkiej lampki, której położenie na biurku można zmieniać. Pozwoli ona na doświetlenie najważniejszego w danej chwili punktu (pamiętajmy, że dzieciom ciężko wysiedzieć w jednym miejscu przy biurku), a także umożliwi ustawienie światła w taki sposób, by światło nie raziło dziecka w oczy.

Najlepiej wybierzmy lampę z długim, ruchomym ramieniem i nieprzezroczystym abażurem np. lekką i niedrogą lampkę halogenową. Jej niewielkie rozmiary pozwalają na funkcjonalne wykorzystanie, a stosowane w tego typu lampkach żarówki charakteryzują się wysoką trwałością. Przy zakupie żarówek halogenowych, warto zwrócić uwagę, by pasowały do posiadanej przez nas lampki szkolnej. Przede wszystkim decydujące znaczenie ma to, czy lampka przeznaczona jest do żarówek 12 V czy 230 V.

Równie ważne są jednak kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Przykładowo, jedynie niektóre z żarówek, mogą być mocowane w popularnych lampkach z otwartą oprawą.

Taka odpowiednio zamontowana żarówka oświetli biurko naszego dziecka jasnym, brylantowym światłem. Wpłynie to korzystnie zarówno na koncentrację dziecka, jak i na dokładność wykonywanej przez niego pracy.

Na podst. materiałów OSRAM

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje elektryczne