Start Arrow Budowa i remontArrow Szkielet drewniany

Szkielet drewniany

Domy szkieletowe to budynki, których konstrukcję stanowi drewniany szkielet. Pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy kilka typów domów szkieletowych, które nieco różnią się od siebie, ale w każdym przypadku idea jest podobna: cały dom to wykonany z wiotkich elementów sztywny szkielet wypełniony materiałem izolacyjnym.

Aby dom przynosił oczekiwane korzyści, czyli był domem nowoczesnym przy minimalnym zużyciu materiałów budowlanych, muszą zostać spełniona dwa podstawowe warunki: materiał musi być najwyższej jakości, a firma wykonująca dom być solidna i doświadczona.

dom_drewniany

Wyróżniamy trzy sposoby budowy domów szkieletowych: budowanie na placu budowy z tzw. „patyków”, budowanie z prefabrykantów przygotowywanych w fabryce lub budowanie z wielkowymiarowych modułów.

Właściwości drewna

Do budowy konstrukcji ścian, stropów i dachów domów szkieletowych stosuje się najczęściej drewno sosnowe II lub III klasy. Bardzo istotne jest użycie prawidłowo przygotowanego materiału – tylko wtedy mamy pewność, że elementy nie będą podatne na czynniki atmosferyczne.

Drewno na konstrukcję budynku powinno spełniać wymogi wytrzymałościowe zgodnie z obowiązującymi normami. Powinno być suszone komorowo do wilgotności 18%, w temperaturze 60 stopni C, co zlikwiduje wszelkie zarodniki grzybów czy też owady i ich larwy. Owady nie zniosą jaj na drewnie, które jest czterostronnie strugane.

Z drewna powinna być usunięta kora, a jak najmniej musi być sęków, pęknięć i wichrowatości. Krawędzie powinny być zaokrąglone lub sfazowane, dzięki czemu płyty gipsowe nie będą się wypychać, jeśli drewno zacznie się jednak wichrować.

Na poszycia ścian, stropów i połaci dachowych stosowane są płyty drewnopochodne: płyta OSB/3, płyta V-100 bądź sklejka. Na ściany można również położyć płyty gipsowo-włóknowe. Elementy drewniane połączone są gwoździami, wkrętami, zszywkami czy innymi łącznikami metalowymi.

Fundamenty

Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy fundamenty i dom wznosi jedna firma, mająca doświadczenie i znająca ciężar konstrukcji budynku. A on w porównaniu z technologią murowaną jest znacznie mniejszy (dom szkieletowy waży ok. 40 ton), toteż wystarczy fundament z bloczków betonowych szerokości 18 cm.

Dom szkieletowy stawia się na płycie betonowej lub na ścianach fundamentowych, które muszą być równe i płaskie. Domy szkieletowe mogą być narażone na zawilgocenie, dlatego tak istotnym jest posadowienie ich na odpowiedniej wysokości – 15-20 cm od gruntu.

Wszystkie elementy konstrukcji muszą być właściwie odizolowane przeciwwilgociowo i termicznie od betonowego podłoża.  Do izolacji stosuje się papy izolacyjne lub folie budowlane. Przestrzeń między izolacją poziomą ścian zewnętrznych a podwaliną należy dodatkowo uzupełnić pianką polietylenową o grubości min. 5 mm.

Piwnice

Oczywiście można podpiwniczyć dom szkieletowy, tym bardziej, że ściany, stropy i wieńce nie muszą być bardzo grube i zbrojone. Jeśli piwnica będzie nieogrzewana, strop nad nią powinien spełniać zadanie przegrody zewnętrznej i musi być odpowiednio izolowany, a jego dolną powierzchnię należy dodatkowo zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną. Pianka polietylenową, uszczelki gumowe czy z filcu skutecznie zabezpieczą podłogę przed skrzypieniem.

Piwnica jest jednak dość kosztowna w porównaniu z całą inwestycją, dlatego jeśli mamy na działce odpowiednią ilość miejsca na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, powinniśmy raczej zdecydować się na takie rozwiązanie.

Ściany

Ściany zewnętrzne budynku mogą być wznoszone w konstrukcji platformowej lub balonowej. Konstrukcja platformowa polega na tym, że poszczególne elementy wznosi się w kolejności zakończenia poszczególnych etapów, czyli najpierw strop nad piwnicą, ściany parteru, strop nad parterem, ściany kolejnej kondygnacji itp. Natomiast w konstrukcji balonowej najpierw wznosi się ściany zewnętrzne parteru i kolejnej kondygnacji, a potem montuje się strop nad parterem.

Ściany zewnętrzne składają się z poziomek podwaliny, pionowych słupków, przenoszących obciążenia ze stropów i dachu na fundamenty, oraz z podwójnego oczepu górnego. W konstrukcji ściany zewnętrznej znajdują się otwory drzwi zewnętrznych i otwory okienne, nad którymi należy zamontować nadproża złożone z dwóch pionowych elementów.

Trzeba pamiętać, że nawet najlepiej prefabrykowane ściany należy dokładnie ocieplić i przygotować na kontakt z wilgocią, wiatrem, niską temperaturą. Odpowiednia termoizolacja to gwarancja niskich kosztów ogrzewania podczas użytkowania domu.

Do termoizolacji ścian najczęściej stosuje się wełnę mineralną, można jeszcze użyć płyt ze styropianu lub włókien drzewnych. Od zewnątrz ściany powinny być dodatkowo pokryte folią wiatroziolacyjną, a od wewnątrz folią paroziolacyjną. Również ściany wewnętrzne należy izolować np. wełną mineralną, ale cieńszą i bez zastosowania folii. Ograniczy to przepływ dźwięków między poszczególnymi pomieszczeniami.

Ściany wykończone są od środka najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi bądź boazerią.

Konstrukcja ścianki działowej składa się z podwaliny, słupków tworzących konstrukcję ściany i oczepu. Również i tu nad otworami drzwiowymi powinno zastosować się nadproża.

Stropy

Konstrukcję stropów tworzą belki drewniane lub belki drewniano-płytowe. Strop powinien być skonstruowany i zamontowany w taki sposób, by przenosił przewidziane obciążenia przy minimalnym ugięciu z zachowaniem wymaganej sztywności.

Elementy stropu wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, który pełni funkcję izolacji akustycznej. Strop wykłada się, podobnie jak ściany wewnętrzne, płytami drewnopodobnymi, gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi/

Dach

W budownictwie szkieletowym stosuje się najczęściej dach krokwiowy, krokwiowo-jętkowy lub kratownicę. Połacie powinny być fabrycznie ocieplone i osłonięte folią wiatroizolacyjną i paroizolacyjną.

Elewacja

Elewację domu możemy wykonać na wiele sposobów. Najlepiej łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli w tym przypadku dodatkowo ocieplić dom i uzyskać atrakcyjny efekt wizualny. Możemy więc wykończyć ściany panelami termoizolacyjnymi z warstwą zewnętrzną z płytek klinkierowych. Inną metodą jest wykonanie elewacji z tzw. szalówek, sidingu winylowego czy płytek elewacyjnych imitujących klinkier.

Autor: Marta Hawrylak - Dom.pl

Dodane przez: martah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Budowa i remont

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

  Każdy budujący i remontujący wie, że sam wybór materiałów i technologii…

Strop gęstożebrowy – nieugięty, lekki, systemowy

Budowa domu to długi i skomplikowany proces. Inwestor, z pomocą projektanta oraz…

Nowe zestawy naprawcze

Na podłoża z betonu, żelbetu, ceramiki… Zestawy naprawcze Bolix to wyselekcjonowana grupa…

Kompleksowe ocieplenie dla ściany wielowarstwowej

VENTI MAX to niepalne płyty ze skalnej wełny mineralnej do izolacji termicznej,…

Nowatorski duet w izolacji dachów płaskich

Wytrzymała, lekka, a przede wszystkim niepalna – takie cechy powinna spełniać izolacja…

Cegła elewacyjna – możliwości dużego formatu

W domach o nowoczesnym charakterze najważniejsze są prostota rozwiązań i funkcjonalność. Główną ozdobę…

Farba elewacyjna odporna niczym tynk

Dobra elewacja domu powinna być nie tylko estetyczna, lecz również trwała i…

Ocieplenie poddasza: płyty ze skalnej wełny mineralnej

ROCKMIN PLUS to płyty ze skalnej wełny mineralnej, które można stosować jako…

Idealnie płaska dachówka ceramiczna

Coraz częściej właściciele nowopowstających domów decydują się na ciemną kolorystykę dachu, kontrastującą…

Cegła klinkierowa: pomysł na nowoczesną elewację

Elewację i wnętrza nowoczesnego domu można wykończyć na wiele sposobów. Ciekawą propozycją…

Dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa

Promienie UV są jedną z głównych przyczyn starzenia się asfaltowych pokryć dachowych.…

Polecane Produkty

Czytane

Najczęściej czytane