Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Szpachle i kity do drewna: sposób na ubytki w parkietach lub stolarce

Szpachle i kity do drewna: sposób na ubytki w parkietach lub stolarce

W drewnianych podłogach, ramach okiennych czy skrzydłach drzwiowych z czasem mogą pojawiać się nieestetyczne ubytki czy szczeliny. Powody mogą być różne, np. uszkodzenia mechaniczne, kurczenie się drewna pod wpływem wilgoci, przetarcia powłoki ochronnej. Odnowienie elementów drewnianych wymaga przede wszystkim przygotowania odpowiednio podłoża, wyrównania go i zamaskowania ubytków. Do tego idealnie nadają się szpachle i kity do drewna.

Ile razy odkurzając mieszkanie uderzyliśmy rurą we framugę drzwi? Jak długo służy już nam kuchenny taboret, na którym przeciera się stara farba a na nóżki zaczynają się chwiać z powodu wyszczerbień? Czy zadbaliśmy odpowiednio o drewniane meble ogrodowe i zabezpieczyliśmy je przed szkodnikami? A parkiet drewniany? Czy był układany w odpowiednich warunkach, a drewno prawidłowo aklimatyzowane?

Jeżeli na drewnianych powierzchniach zauważymy nieestetyczne ślady użytkowania, możemy je odnowić. Drewno w odróżnieniu od innych materiałów, jest bardzo wdzięcznym surowcem do renowacji. Nie uda nam się odnowić okien plastikowych, ale drewniane już tak.

(Malowanie drewna to etap ostatni. Najpierw trzeba dokładnie przygotować podłoże. fot.archiwumDOM.pl)

Szpachlówki do drewna

Zanim zaczniemy malowanie elementów drewnianych, musimy je odpowiednio do tego przygotować. Papierem ściernym zetrzeć starą powłokę malarską i dokładnie odpylić powierzchnię.

Ubytki powstałe w drzwiach, ramach okiennych, meblach drewnianych czy innych drewnianych elementach w prosty sposób zamaskujemy szpachlówkami.

Szpachle to gotowe masy przeznaczone do uzupełniania mniejszych i większych ubytków w drewnie i materiałach drewnopochodnych. Szpachle mogą być uniwersalne, do wielu zastosowań i materiałów, jednak te przeznaczone do drewna zawierają mączkę drzewną, dlatego po utwardzeniu i wyszlifowaniu wyglądają i mają właściwości podobne do drewna.

 

  • Jak szpachlować?

Gotowe szpachlówki bardzo łatwo się nakłada. Z odnawianej powierzchni musimy jednak wcześniej usunąć wszelkie luźne fragmenty, oczyścić ją z pyłu, kurzu i brudu, umyć i dokładnie wysuszyć. Na gotowe podłoże nakładamy szpachlówkę używając do tego szpachelki. Masę mocno uciskamy – jedna warstwa nie powinna być grubsza niż 4 mm. Dlatego jeśli ubytki są większe niekiedy potrzebne będą kolejne warstwy, które nakłada się po utwardzeniu poprzedniej.

(Metalowa szpachlówka ułatwia aplikację produktu)

 

  • Co po szpachlowaniu?

Czas utwardzenia szpachlówek jest różny – od kilku godzin do doby, w zależności od produktu i głębokości ubytków. Szlifowanie rozpoczynamy dopiero po całkowitym utwardzeniu szpachli używając do tego papieru ściernego. Co ważne, utwardzoną szpachlówkę można również ciąć, heblować i wiercić w niej otwory, bez ryzyka pęknięć.

Przygotowaną powierzchnię szpachli, zeszlifowaną, wypolerowaną i oczyszczoną z powstałego kurzu możemy pokryć dowolną warstwą malarską – lakierem, woskiem, bejcą czy farbami. Co istotne, szpachlówki występują w wielu kolorach drewno podobnych, dlatego możemy je dobrać do naszego mebla i pokryć tylko bezbarwnym lakierem. Szpachlówki niektórych producentów możemy również mieszać, uzyskując najlepszy kolor.

Kity do drewna

Do maskowania szczelin w parkiecie możemy również użyć szpachlówki, choć dużo łatwiej i bardziej precyzyjnie będzie nam wprowadzić w szczelinę kit do parkietu, który dostępny jest m.in. w kartuszach nakładanych na pistolet (jak silikon).

Kit do drewna można stosować nie tylko do uzupełniania szczelin w parkiecie czy boazerii, ale również wypełniać nim miejscach styku z progami, narożnikami, rurami i innymi obiektami o nieregularnym kształcie, wypełniać rysy w powierzchniach drewnianych czy nawet łączyć nim drobne elementy drewniane i drewnopochodne. Kit ładnie zamaskuje również luki w miejscach, gdzie nie docierają listwy przypodłogowe.

Co ważne, wysoka elastyczność produktu sprawia, że kit doskonale przystosowuje się do ruchów podłogi, pozwala jej swobodnie „pracować”, a zarazem nie pęka, nie wykrusza się, co w połączeniu z bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni, gwarantuje trwałą i szczelną ochronę.

  • Jak nakładać kit?

Podobnie jak w przypadku każdej pracy renowacyjnej, pierwszym krokiem jest przygotowanie suchego, czystego i odtłuszczonego podłoża. Za pomocą pistoletu (wyciskacza) wyciskamy kit z kartusza wprost do wypełnianej szczeliny. Sąsiadującą powierzchnię warto zabezpieczyć taśmą malarską.

Następnie wygładzamy nałożony produkt palcem lub specjalną gładką szpatułką zamoczoną w detergencie dla zmniejszenia przyczepności i pozostawiamy do całkowitego utwardzenia.

Kity do drewna dostępne są w wielu kolorach drewnopodobnych, łatwo więc dobrać odpowiedni produkt do naszego parkietu.

(Kitem do drewna ładnie zamaskujemy miejsca, w których listwa odstaje od podłogi. fot. SOUDAL)

Uwaga! Naprawiania parkietu można uniknąć

Pamiętajmy, że drewno ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że oddziałuje na stopień wilgotności wnętrza, czego wynikiem może być rozszerzanie się bądź kurczenie desek. Układanie podłogi z drewna egzotycznego możemy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy ścian i posadzki w nowym domu całkowicie wyschną. Należy zadbać o stały poziom wilgotności wnętrza. Względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 45-60%, a temperatura 18-22 stop. C. Wilgotność ścian nie powinna przekraczać 3%.

Takie warunki należy również utrzymywać podczas użytkowania drewnianego parkietu. Jest to ważne szczególnie w okresie zimowym, kiedy na skutek silnego działania ogrzewania, wilgotność w mieszkaniu spada.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Nowe podłogi i posadzki

Czyste piękno naturalnych podłóg – innowacyjna biopodłoga Purline eco marki Wineo

Purline eco marki Wineo to jedyna na rynku podłoga, która w 90%…

Agawa na podłodze!

Nie chodzi oczywiście o same liście agawy, a pozyskiwane z nich włókna…

Natura w służbie aranżacji – panele podłogowe Marena Live marki Wineo

Limitowana kolekcja Marena Live marki Wineo stanie się tak uniwersalnym, jak  i…

Nowość – pierwsze kosmetyki do wnętrz PERFECT HOUSE BARWA

Każda kobieta pragnie, by jej dom błyszczał przykładem. Czy sprzątanie może być…

Płytka z zadziornym charakterem

Stonowane, neutralne kolory we wnętrzach, nie wzbudzają żadnych emocji. Najwyższy czas by…

Ciepło na każdym kroku, czyli materiał nawierzchniowy na ogrzewanie podłogowe

Przyjemne uczucie komfortu towarzyszące chodzeniu po ciepłej podłodze jest szczególnie doceniane, kiedy…

Baumit Alpha 2500 – niezrównany podkład podłogowy

Przygotowanie podłoża pod okładzinę podłogową powinno przebiegać szybko i sprawnie. Dodatkowo warstwa…

Gluetec 3350 marki Megatec – przemysłowy pistolet do klejenia na gorąco

Megatec to marka własna spółki LŁ, której asortyment obejmuje kleje termotopliwe oraz…

Nowoczesny pistolet zwiększający wydajność pian aż do 30%

Firma Selena mając na celu zwiększenie wydajności pian TYTAN, opracowała nowy pistolet…

Fuga z cząstkami srebra

Atrakcyjne kolory, wysoka odporność na ścieranie, zmniejszona absorpcja wody. BOLIX ProColor to…

Dalmierz: nowy gadżet dla majsterkowiczów

Nowy TLM65 to najprostsze i najłatwiejsze w użyciu urządzenie z całej gamy dalmierzy Stanley®. Można…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane