Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Tapety na flizelinie – szybko i prosto

Tapety na flizelinie – szybko i prosto

Tapetowanie ścian może zupełnie odmienić wnętrze! Tysiące wzorów i mnogość kolorów pozwalają uzyskać dowolną aranżację, a stosowanie trików – optycznie powiększyć remontowaną przestrzeń. Jeśli zaś wybierzemy nowoczesne tapety na flizelinie, tapetowanie okaże się szybką i prostą pracą, z którą na pewno sobie poradzimy.

Tapety na flizelinie to nowoczesne tapety, których spodnią warstwę stanowi włóknina poliestrowa (flizelina). Warstwa flizeliny zabezpiecza tapetę przed marszczeniem czy rozrywaniem się. Wierzchnią warstwą jest natomiast papier lub tworzywo sztuczne np. spieniona pianka PVC czy poliuretan.

(Tapety przyklejamy na ścianę posmarowaną klejem!)

Tapety flizelinowe charakteryzują się tym, że nie smaruje się ich klejem! Klej do tapet nanosimy bezpośrednio na ścianę, np. za pomocą wałka malarskiego. Dzięki temu nie istnieje ryzyko zabrudzenia krawędzi tapety klejem, a sam produkt nie wymaga zmiękczenia klejem.

Tapetowanie ściany pokrytej klejem umożliwia również modyfikowanie nałożonej tapety. Dopóki klej nie wyschnie, możemy delikatnie zmienić położenie materiału, poprawiając ewentualne błędy i przypasowując wzory. Tapety na flizelinie układa się więc szybko, łatwo i dokładnie, możemy je również przycinać już podczas tapetowania.

Kolejną zaletą tapet flizelinowych jest to, że bardzo łatwo usuwa się je ze ściany. Jeżeli aranżacja wnętrza ma być zmieniona – pas tapety wystarczy tylko mocno pociągnąć, by usunąć ją, bez pozostawiania skrawków czy większych części, jak to jest w przypadku tapet papierowych. Jeśli nie usuniemy pozostałej na ścianie flizeliny, może ona zostać później wykorzystana jako podkład pod farbę albo nową tapetę. Warto wiedzieć, że tapety flizelinowe, których flizelina stanowi 100% materiału, nie pozostawiają żadnych śladów na ścianie po zerwaniu.

(Tapeta wraca do łask - daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza.)

To nie koniec walorów flizeliny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tapety flizelinowe lub na flizelinie bardzo dobrze tłumią hałas i poprawiają izolacyjność cieplną ściany. Dwie warstwy, z których składa się tapeta, doskonale kryją również nierówności czy ubytki w ścianie. Remont mieszkania jest więc szybszy, a mokre prace ograniczone.

Jedyną wadą może być cena tapet na flizelinie. Są oczywiście droższe niż zwykłe tapety papierowe. Jednakże biorąc pod uwagę wspomniane wyżej zalety oraz to, że często tapetujemy tylko jedną ścianę, by uatrakcyjnić wystrój wnętrza czy optycznie zmienić jego kształt, wydatek nie będzie aż tak duży, a wręcz proporcjonalnie niższy od efektu, jaki otrzymamy. Dodatkowo weźmy pod uwagę, że smarując klejem ścianę zużywamy go znacznie mniej niż klejąc tapetę, co pozwala na oszczędności produktu.

Jaki klej do tapet flizelinowych?

(Klej nakładamy na ścianę pasami: po nałożeniu brytu na klejący pas, nakładamy klej na kolejny fragment.)

Do klejenia tapet na flizelinie używamy specjalnych klejów do tego przeznaczonych. Informację o zastosowaniu zawsze znajdziemy na opakowaniu producenta.

Ważne jest, aby nie stosować zwykłego kleju do tapet. Na rynku dostępne są kleje do tapet flizelinowych, o odpowiedniej konsystencji i recepturze, zawierające wysokowartościową metylocelulozę z dodatkiem sztucznych żywic. Nie pryskają i nie kapią, dają się bardzo łatwo nakładać za pomocą wałka czy pędzla.

Klej do tapet na flizelinie przygotowuje się bezpośrednio przed tapetowaniem, łącząc go z zimną wodą. Należy bezwzględnie trzymać się proporcji, podanych przez producenta na opakowaniu, aby klej zachował swoje właściwości, miał dobrą przyczepność i siłę wiązania.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników