Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Taras ogrodowy – trendy

Taras ogrodowy – trendy

Taras ogrodowy jest miejscem spotkań, zabawy i odpoczynku. Komponując się z otoczeniem znacząco wpływa na jego klimat. Przed nadchodzącym latem warto przyjrzeć się tarasowym trendom, w zakresie materiałów wykorzystywanych do ich budowy. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się kostki brukowe oraz płyty tarasowe z betonu.

Jakie produkty warto zastosować przy domu i w ogrodzie, w zależności od stylu budynku?

Piękny taras z betonu

Do stworzenia wymarzonego tarasu mamy do wyboru ogromną ofertę kolorów, rodzajów powierzchni i kształtów kostek brukowych oraz płyt tarasowych z betonu. Produkty te są proste w układaniu. Można je łączyć w niepowtarzalne i różnorodne wzory, mieszać kształty a także komponować z kamieniem naturalnym. Cechują je prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne i niezwykła wytrzymałość. Zalety te przesądzają o ich ogromnej popularności oraz coraz częstszym wykorzystywaniu do budowy tarasów, jako alternatywy dla płytek ceramicznych – mówi Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

Na bardzo dużą popularność tarasów wykonanych z kostki brukowej oraz płyt wpływa także nowy trend aranżacyjny, przejawiający się w stosowaniu naturalnych materiałów. Produkty te doskonale komponują się z elementami drewnianymi, kamiennymi i wykonanymi z cegły – dodaje Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock.

Jaki rodzaj kostki brukowej oraz płyt betonowych warto zastosować przy domu i w ogrodzie, w zależności od stylu budynku?

Styl nowoczesny

Domy nowoczesne, o surowej, ascetycznej bryle, prostych kształtach, z elementami stali i szkła, utrzymane w chłodnych barwach wymagają połączenia z prostymi w formie tarasami. Dobrym wyborem jest zastosowanie na nich płukanej kostki brukowej, szczególnie z dodatkiem naturalnych kruszyw. Kostki o płukanej powierzchni, które dzięki zastosowanym materiałom charakteryzują się wyjątkową trwałością i antypoślizgowością, powstają w wyniku wymycia drobin betonu w procesie produkcji. Zabieg ten prowadzi do wyeksponowania szlachetnego kruszywa, które w świetle słonecznym skrzy się subtelnie, nadając kostce charakterystyczną fakturę i wygląd.

Oprócz kostek brukowych ogromną popularnością w aranżacji tarasów przy domach w stylu nowoczesnym cieszą się betonowe, płukane płyty tarasowe. Dzięki bogatej palecie kolorów, płukanych powierzchniach o różnorodnej fakturze, dużej wytrzymałości oraz klasycznym formatom 40 x 40 cm umożliwiają projektowanie eleganckich i trwałych powierzchni, które idealnie komponują się z każdym domem lub ogrodem w nowoczesnym stylu.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

Domy rustykalne, staropolskie oraz w stylu śródziemnomorskim

W przypadku obiektów o charakterze rustykalnym lub w stylu śródziemnomorskim z elementami drewna, w delikatnych pastelach, świetnie wyglądają kostki o powierzchni obijanej. Uzyskuje się je poprzez specjalną obróbkę, nazywaną także „postarzaniem”. Dzięki temu procesowi kostki nabierają „antycznego” wyglądu, imitującego starą nawierzchnię kamienną o nieregularnych krawędziach. Produkty tego rodzaju stosować można z powodzeniem, oprócz tarasów, również na ścieżkach ogrodowych.

Ciekawym rozwiązaniem estetycznym, w zakresie aranżacji tarasów przy domach zaprojektowanych w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskim jest również wykorzystanie produktów imitujących naturalną strukturę oraz kształt kamienia. Powstała w ten sposób replika odzwierciedla najlepsze cechy naturalnego kamienia i – w przeciwieństwie do oryginału – jest tańsza i łatwiejsza do układania.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

A może w stylu swobodnym?

Planując budowę tarasu z kostki oraz płyt warto zwrócić uwagę na ofertę artykułów, które mogą być stosowane i łączone ze wszystkimi produktami, używanymi do tworzenia tarasów przy budynkach klasycznych oraz nowoczesnych. W sprzedaży dostępna jest bardzo popularna kostka brukowa imitująca powierzchnię z naturalnego kamienia granitowego. Produkt ten, dzięki małym rozmiarom kamieni oraz kilku różnym formatom pozwala na ułożenie krętych i wijących się ścieżek, łuków oraz zaokrągleń. Uzyskane wzory mogą być pełne fantazji i dają możliwość kreatywnego podejścia do projektowanych powierzchni.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

Taras kompleksowy

– Analizując ofertę produktów przeznaczonych do wykorzystania przy kompozycji tarasów ogrodowych warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferty oraz elementy dodatkowe. Niektórzy producenci oferują bardzo praktyczne dla projektantów, wykonawców a przede wszystkim dla klientów rozwiązania systemowe, pozwalające na całościową zabudowę tarasu oraz jego otoczenia. W skład oferty wchodzą nawierzchnie, schodki, obrzeża, oraz murki. Mając na uwadze ogromny wybór produktów takie rozwiązanie znacząco ułatwia i przyspiesza skomponowanie tarasu – komentuje Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury.

Tarasy wykonane z kostki brukowej oraz z płyt doskonale wyglądają, gdy ich jednorodność zostaje przełamana dodatkiem innego materiału. Ciekawe efekty można osiągnąć, wypełniając przestrzeń pomiędzy płytami żwirem, drobnymi kamieniami, czy też elementami z naturalnego granitu. Interesującym pomysłem na urozmaicenie aranżacji tarasów i przestrzeni w ogrodzie jest również stosowanie niestandardowych w wyglądzie produktów.

Można je wykorzystać, jako samodzielny materiał do wykonania tarasu ogrodowego lub ścieżek do niego prowadzących, a także jako krawędzie rabat kwiatowych czy też przy ścieżkach ogrodowych – mówi Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock.

Na co zwrócić uwagę, projektując taras?

Projektując i wykonując taras marzeń warto wyróżnić go od pozostałych nawierzchni w ogrodzie. Cel ten można osiągnąć np. poprzez zróżnicowanie poziomu terenu – lekkie podniesienie tarasu, w stosunku do otoczenia. Interesujące efekty osiągniemy również poprzez zastosowanie odmiennych wzorów ułożenia kostek oraz płyt, a także poprzez zastosowanie zróżnicowanej kolorystyki nawierzchni.

Stosując tego typu zabiegi warto pamiętać o umiarze. Zestawianie maksymalnie dwóch lub trzech materiałów oraz barw jest rozwiązaniem optymalnym. Zabieg ten pozwala na wyraźne – zarówno optyczne, jak i praktyczne – oddzielenie miejsc przeznaczonych do odpoczynku od szlaków komunikacyjnych. Warto pamiętać o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze powinny być jej elementy wzoru oraz same kostki. Intensywne barwy kostki oraz płyt (wyrazista żółć, czerwień, niebieski, pomarańczowy) nie komponują się dobrze z zielenią ogrodu. Nie pasują również do większości materiałów budowlanych, np. klinkieru oraz dachówek.

Autor: www.semmelrock.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Niezdecydowany na kosiarkę

    witajcie! jestem tutaj zupełnie nowy, zarejestrowałem się żeby dowiedzieć się jaką kosiarkę byście mi polecali?? będę bardzo wdzięczny za każde info, szczególnie interesują mnie kosiarki spalinowe z silnikiem brigs and stratton? pozdrawiam serdecznie!...

  • Donice ogrodowe

    Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty