Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Trudna łazienka – Mała łazienka

Trudna łazienka – Mała łazienka

Co zrobić, aby mała łazienka była większa?

Radzą eksperci Sanitec KOŁO, producenta wyposażenia łazienek marki KOŁO

Zobacz także:

Mała łazienka stanowi zawsze spore wyzwanie dla kogoś, kto chce ją urządzić w sposób funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. Dwa podstawowe problemy związane z takim wnętrzem to kwestia zmieszczenia wszystkich niezbędnych urządzeń oraz optyczne powiększenie wnętrza. Nie można ich jednak rozpatrywać w oderwaniu od siebie.

(fot. KOŁO)

Prysznic czy wanna?

Co zrobić, by mała łazienka wydawała się większa zarówno „na oko” jak i pod względem wygody użytkowania?

Zobacz także:

Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń przeznaczonych specjalnie do małych łazienek, takich jak np. wąskie pralki. Jednak, podobnie jak przy każdym innym wnętrzu, należy zacząć od ustalenia, co powinno znaleźć się w naszej łazience. W przypadku niewielkiego pomieszczenia jest to związane z wieloma kompromisami. Może warto zamienić wannę na wygodną kabinę prysznicową? A może znaleźć miejsce dla pralki w kuchni? Może szafki z zapasowymi ręcznikami umieścić w innej części domu?

Kiedy już wiemy, jakie sprzęty muszą znaleźć się w naszej łazience, warto wybrać te, które zarówno ze względu na swoje rozmiary jak i wygląd nie będą przytłaczały pomieszczenia.

Wygodna ceramika do małej łazienki

Zobacz także:

Doskonałym rozwiązaniem jest ceramika przeznaczona specjalnie do małych łazienek. Przy mniejszych niż zwykle rozmiarach, ceramika z takich serii zachowuje pełną funkcjonalność, a jej estetyczny, lekki kształt tworzy harmonijną całość nawet w małych wnętrzach.

(Seria Nova Top Pico przeznaczona do małych łazienek, fot. KOŁO)

Owalna i przezroczysta kabina prysznicowa

Zobacz także:

Jeśli decydujemy się na kabinę prysznicową zamiast wanny, lepiej wybrać model z przezroczystymi drzwiami i ściankami. Daje to wrażenie przestrzeni, a kabina – stanowiąca przecież największy element w łazience – nie będzie jej przytłaczała. Wielkość i kształt kabiny zależy oczywiście od naszych upodobań, jednak owalne kształty znacznie lepiej wyglądają w małym wnętrzu, gdyż dodają mu lekkości i wdzięku.

(fot. KOŁO)

Wanna asymetryczna

Zobacz także:

Decydując się na wstawienie do łazienki wanny, nie jesteśmy wcale skazani na urządzenie, które zajmuje połowę pomieszczenia. Warto zastanowić się nad wyborem wanny asymetrycznej, która przede wszystkim zajmuje mniej miejsca, a także nie pomniejsza optycznie łazienki tak bardzo jak klasyczna wanna prostokątna.

Obecnie można znaleźć wanny asymetryczne w bardzo wielu kształtach i kolorach, a używany do nich akryl jest trwałym tworzywem, więc nie musimy obawiać się jego szybkich uszkodzeń.

Pamiętajmy, że kolor wanny również wpływa na naszą percepcję – im jaśniejsza wanna, tym lepiej będzie wyglądać.

Funkcjonalne półki i schowki

Zobacz także:

W małej łazience wystarczy jeden ręcznik rzucony na podłogę, a już mamy wrażenie bałaganu. Dlatego przy projektowaniu takiego wnętrza należy zwrócić baczną uwagę na to, aby półki, wieszaki i szafki umożliwiały odkładanie na miejsce wszystkich przedmiotów, których używamy.

Dobrym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki łazienkowe o kształcie przystosowanym do wieszania ręczników. W zimie mają one dodatkową zaletę – pozwalają szybko wysuszyć mokry ręcznik. Najlepiej jest umieścić taki grzejnik w pobliżu prysznica lub też między wanną a umywalką.

Optyczne powiększanie

Nawet najlepiej urządzone pod względem funkcjonalności niewielkie wnętrze będzie wyglądało na ciasne i nieprzytulne, jeśli nie zadbamy o jego optyczne powiększenie. Służy temu kolor, kształt i faktura materiałów użytych do wykończenia ścian oraz podłogi, a także usytuowanie luster i oświetlenia.

Jasne = większe

Małe łazienki „nie lubią” ciemnych kolorów, dużych płytek i zbyt wielu ozdób. Musimy o tym pamiętać, projektując nasze wnętrze. Płytki średniej wielkości w jasnych odcieniach oraz dyskretne zdobienia – to podstawowa zasada pozwalająca nam uzyskać wrażenie większej przestrzeni. W jej ramach mamy jednak do dyspozycji bardzo wiele stylów – od klasycznej chłodnej elegancji po bardzo już na pierwszy rzut oka „ciepłe” wnętrze. Kolory, które dają wrażenie większej przestrzeni to przede wszystkim te kojarzące się z wodą i powietrzem – zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety.

Lustra i światło powiększą przestrzeń

Zobacz także:

Bardzo ważną role w niewielkich pomieszczeniach odgrywają lustra. Ustawione w odpowiednich miejscach mogą dodawać głębi i przestrzeni.

Dwa duże lustra ustawione naprzeciw siebie zdecydowanie powiększą optycznie naszą łazienkę, należy jednak zastanowić się, czy odpowiada nam efekt wielokrotnych odbić.

Nie mniej istotne jest właściwe oświetlenie łazienki. Zadbajmy o to, by nasza łazienka była oświetlona światłem dziennym. Jeśli nie ma w niej okna, dobrym rozwiązaniem jest na przykład wstawienie w ścianę „okna” z luksferów, wychodzącego na inne dobrze oświetlone pomieszczenie.

Jeśli nie możemy zastosować takiego rozwiązania, bardzo ważne jest, aby przynajmniej jedno ze źródeł światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Wiadomości

Planujesz remont łazienki? Sprawdź jakie trendy aranżacyjne będą dominować w 2015 roku!

Duże przeszklone pomieszczenia, drewno i kamień, funkcjonalność oraz zaawansowana technologia – tak…

THERMATEX Varioline – elegancko i ekonomicznie

Elegancki sufit o fakturze drewna lub metalu, a może z innym, dowolnym…

Kompleksowe ocieplenie ścian – system THERMA+

Aktualnie maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosi 0,25…

Sprzątamy po remoncie, czyli jak sprawnie usunąć uciążliwe zabrudzenia

Szczególnie uciążliwe  w usuwaniu mogą okazać się produkty silikonowe, a także pianki…

Aranżacja z sercem – naklejki walentynkowe marki Redro

Dla wielu osób Dzień Zakochanych to idealny czas, by przypomnieć ukochanej osobie…

Natura w służbie aranżacji – panele podłogowe Marena Live marki Wineo

Limitowana kolekcja Marena Live marki Wineo stanie się tak uniwersalnym, jak  i…

Centrala rekuperacyjna CWL-400 Excellent marki Wolf – wentylacja mechaniczna nowej generacji

Zaprojektowanie wydajnej, a zarazem ekonomicznej wentylacji wydaje się być zadaniem niewykonalnym. Tymczasem…

Nie zajmuje miejsca, nie wymaga konserwacji. Brama do garaży zbiorczych ET 500 firmy Hörmann

Powierzchnia parkingowa w centrach miast jest dzisiaj na wagę złota. Racjonalnym rozwiązaniem…

Meble, które świecą

Meble z wbudowanym oświetleniem punktowym tworzą w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę i pozwalają…

Pewna gwarancja jakości wody – zawory SCHELL z blokadą strumienia zwrotnego

Przy projektowaniu instalacji wodnej ważne jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej dystrybucji wody,…

DRUTEX poszerza ofertę o nowoczesny system podnoszono-przesuwny HS

DRUTEX, największy producent okien i drzwi w Europie, poszerza swoją ofertę o…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane