Start Arrow Finanse i formalnościArrow Umowa ryczałtowa

Umowa ryczałtowa

O ryczałcie mówimy, gdy na dany cel przeznaczona jest konkretna kwota, bez podziału na konkretne pozycje. Jeśli chcemy opracować ofertę w formie ryczałtu, należy ustalić cenę ryczałtową za wykonanie przedmiotu umowy poprzez dodanie do siebie planowanego zysku i poniesionych kosztów. Potrzebna jest też kompletna dokumentacja projektowa.

Zobacz także: 

W nazwie umowy musi być wyraźnie zaznaczona kwota, jakiej wykonawca żąda za wykonanie przedmiotu umowy. Oczywiście oferta może zawierać także elementy dodatkowe, które będą czyniły ją atrakcyjniejszą dla klienta.

 

Co charakteryzuje umowę ryczałtową?

Oto inne właściwości umowy ryczałtowej:

  • Przetarg poprzedzający umowę – nie jest to konieczne, ale często można spotkać się z takim rozwiązaniem. Tak naprawdę postępowanie przed zawarciem umowy  jest niezależne od jej rodzaju, zatem może być przeprowadzone w różny sposób. Jedną z możliwości są negocjacje z konkretnym, wybranym wcześniej wykonawcą.
  • Możliwość rozbicia sumy ryczałtowej na składniki typowe dla etapów prac lub wykonawców – taki zabieg jest często stosowany, w celu usprawnienia procesu płatności na rzecz wykonawcy podczas wykonywania prac. Może to być niekiedy przyczyną problemów – jeśli składników jest dużo, mogą pojawić się wątpliwości, czy w dalszym ciągu jest to umowa ryczałtowa.
  • Zatajenie wysokości składników sumy ryczałtowej – zarówno koszty wycenione przez wykonawce, jak i planowany zysk są tajne. W ten sposób chroniona jest decyzja firmy i wewnętrzne materiały.
  • Możliwość zmiany kwoty ryczałtowej w trakcie wykonywania prac – aby mogła ona być zmieniana w czasie trwania przedsięwzięcia, w umowie musi być zawarty stosowny zapis o warunkach zmiany. Można ją także zmienić, jeśli klient zdecyduje się na zlecenie dodatkowych robót, o których wcześniej nie było mowy. Taka sytuacji wymaga jednak negocjacji i zgody obu stron.

Autor: Redakcja

Dodane przez: dompl

Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 2, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Kredyt hipoteczny

    Witam. Stoję właśnie przed wyborem banku, w którym wystapię o kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Mam zamiar uruchomić procedurę po nowym roku, jak dostanę PIT. Czy ktoś może coś doradzić w tej sprawie? Na co zwrócić uwagę, który bank raczej omijać? Dziękuj...

  • Dopłaty do domu dla młodego małżeństwa prowadzącego firmę

    witam, od niespełna 1 roku jesteśmy z żoną małżeństwem i również od niespełna roku prowadzimy firmę. Interesuje nas zakup działki pod budowę no i oczywiście postawienie własnego domu z jakąś przybudówką/lokalem do prowadzenia firmy. Na tę chwilę najbardziej interesuj...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty