Start Arrow Finanse i formalnościArrow Umowa ryczałtowa

Umowa ryczałtowa

O ryczałcie mówimy, gdy na dany cel przeznaczona jest konkretna kwota, bez podziału na konkretne pozycje. Jeśli chcemy opracować ofertę w formie ryczałtu, należy ustalić cenę ryczałtową za wykonanie przedmiotu umowy poprzez dodanie do siebie planowanego zysku i poniesionych kosztów. Potrzebna jest też kompletna dokumentacja projektowa.

Zobacz także: 

W nazwie umowy musi być wyraźnie zaznaczona kwota, jakiej wykonawca żąda za wykonanie przedmiotu umowy. Oczywiście oferta może zawierać także elementy dodatkowe, które będą czyniły ją atrakcyjniejszą dla klienta.

 

Co charakteryzuje umowę ryczałtową?

Oto inne właściwości umowy ryczałtowej:

 • Przetarg poprzedzający umowę – nie jest to konieczne, ale często można spotkać się z takim rozwiązaniem. Tak naprawdę postępowanie przed zawarciem umowy  jest niezależne od jej rodzaju, zatem może być przeprowadzone w różny sposób. Jedną z możliwości są negocjacje z konkretnym, wybranym wcześniej wykonawcą.
 • Możliwość rozbicia sumy ryczałtowej na składniki typowe dla etapów prac lub wykonawców – taki zabieg jest często stosowany, w celu usprawnienia procesu płatności na rzecz wykonawcy podczas wykonywania prac. Może to być niekiedy przyczyną problemów – jeśli składników jest dużo, mogą pojawić się wątpliwości, czy w dalszym ciągu jest to umowa ryczałtowa.
 • Zatajenie wysokości składników sumy ryczałtowej – zarówno koszty wycenione przez wykonawce, jak i planowany zysk są tajne. W ten sposób chroniona jest decyzja firmy i wewnętrzne materiały.
 • Możliwość zmiany kwoty ryczałtowej w trakcie wykonywania prac – aby mogła ona być zmieniana w czasie trwania przedsięwzięcia, w umowie musi być zawarty stosowny zapis o warunkach zmiany. Można ją także zmienić, jeśli klient zdecyduje się na zlecenie dodatkowych robót, o których wcześniej nie było mowy. Taka sytuacji wymaga jednak negocjacji i zgody obu stron.

Autor: Redakcja

Dodane przez: dompl

Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 2, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (5)
 • 3.4/5
Loading...Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
 • Wakacje

  Jednostek oferujacych dlugi - chwilowki istnieje chwilowki internetowe raz po raz wiecej. Roznia sie przede wszystkim zakresem dogodnych kwot, okresem kredytowania plus wielkoscia oplat wspierajacych. Do zawleczenia chwilowki dosyc tego dobrobyt dokumentu prywatnego zas peceta z dostepem az do inter...

 • Nowy temat

  Dobry post polecam ...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty