Start Arrow OgródArrow Uprawa lubczyku. Jak uprawiać lubczyk w ogrodzie?

Uprawa lubczyku. Jak uprawiać lubczyk w ogrodzie?

Lubczyk to znana w Polsce bylina, pochodząca jednak z terenów Iranu i Afganistanu. Do Europy sprowadzili ją starożytni Rzymianie, wierzący w jej magiczną moc. Do dzisiaj lubczyk uznawany jest za naturalny afrodyzjak, a jego dodatkowe właściwości lecznicze oraz charakterystyczny ostry smak, poprawiający dania kuchni polskiej czy włoskiej sprawiają, że uprawa lubczyku w ogrodzie jest bardzo popularna. Jak uprawiać lubczyk w ogrodzie podpowiadamy w tym artykule.

Lubczyk to bardzo popularna roślina o właściwościach leczniczych i przyprawowych, uprawiana często w przydomowych ogródkach warzywnych czy zielnikach.

Lubczyk to bardzo popularna roślina o właściwościach leczniczych i przyprawowych, uprawiana często w przydomowych ogródkach warzywnych czy zielnikach.

Lubczyk – opis rośliny

Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale) to silnie rosnąca roślina uprawna (zdecydowanie rzadziej spotkać ją można rosnącą dziko), o długiej i nagiej łodydze o wysokości do 0,5 m, rozgałęzionej w górnej części, na której znajdują się duże, ciemnozielone, połyskujące liście, o ząbkowanych brzegach. Pod ziemią roślina posiada grube kłącze. Owocem lubczyku jest podwójna, spłaszczona rozłupnia. Kwiaty lubczyku są bladożółte i drobne – lubczyk kwitnie w lipcu i sierpniu.

Jako surowiec zielarski, do zastosowania w kuchni, kosmetyce czy medycynie naturalnej, wykorzystuje się liście lubczyku oraz jego korzeń. Zbiera się je jesienią, po przekwitnięciu, w drugim i trzecim roku wegetacji. Nasiona natomiast zbiera się w sierpniu i sadzi bezpośrednio do gruntu. Na zimę część naziemna lubczyku całkowicie zamiera.

Lubczyk – właściwości lecznicze i przyprawowe

Lubczyk znany jest przede wszystkim jako doskonała przyprawa do zup czy sosów. Jego charakterystyczny, ostry smak urozmaici tradycyjny polski rosół, flaki, jak i np. sos bolognese. W kuchni stosuje się zarówno świeże liście lubczyku, jak i suszone, które są składnikiem wielu popularnych mieszanek przyprawowych.

Lubczyk posiada również właściwości lecznicze. Korzeń lubczyku zawiera min. 3% olejku eterycznego, głównie olejków lotnych. Napar z korzenia lubczyku stosuje się do wspomagania leczenia zakażeń układu moczowego, działa moczopędnie i wiatropędnie, pobudza także krwawienie miesiączkowe. Stosowany jest również w nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny. Lubczyk stosowany jest również w kosmetyce – jego składnik perfum czy kosmetyków do kąpieli.

Lubczyk znany jest również jako naturalny afrodyzjak.

Lubczyk – uprawa w ogrodzie

Uprawa lubczyku w ogrodzie wymaga lekkiej, przepuszczalnej i dobrze spulchnionej gleby, o dużej zawartości próchnicy i wapnia. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Lubczyk nie rośnie na suchych, gliniastych, kwaśnych lub jałowych glebach.

Lubczyk wymaga regularnego podlewania i nawożenia mieszanką wieloskładnikową, a ziemia, w której rośnie powinna być odchwaszczana i spulchniana.

Lubczyk jest również stosowany jako roślina ozdobna, dzięki rozrośniętym kępom liści i bladożółtym kwiatkom. Kwiaty jednak mogą ograniczać wzrost młodych liści, dlatego jeśli uprawiamy lubczyk jako roślinę przyprawową, warto je usuwać.

Lubczyk jest również stosowany jako roślina ozdobna, dzięki rozrośniętym kępom liści i bladożółtym kwiatkom. Kwiaty jednak mogą ograniczać wzrost młodych liści, dlatego jeśli uprawiamy lubczyk jako roślinę przyprawową, warto je usuwać.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 3, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rośliny : dyskusje na forum budowlanym
  • Drzewa i krzewy owocowe

    Chcę posadzić kilka drzewek owocowych. Mam już sporo kwiatków w ogrodzie i jest bardzo kolorowo. Dużo zamawiam z hurtowni Dom i sad i widziałem że mają duży wybór drzewek i krzewów owocowych. Chciałbym kilka zamówić, ale sam nie za bardzo wiem jakie się opłaca...

  • Donice ogrodowe

    Witam, trochę blachę pytanie ale poszukuję drewnianych donic do swojego ogrodu ale nie chodzi mi o jakieś małe doniczki na kwiatki ale takie co mogły by pomieścić naprawdę spiorę okazy, ponadto zależy mi bardzo na estetycznym wyglądzie, cena właściwie nie gra roli polecicie jakieś fir...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty