Start Arrow Finanse i formalnościArrowBudowa i prawoArrow Utwardzenie drogi gruntowej

Utwardzenie drogi gruntowej

Stan prawny drogi określa, kto jest odpowiedzialny za utwardzenie drogi gruntowej i kto płaci za wykonanie.

Jeżeli właścicielem lub współwłaścicielem drogi gruntowej, która dochodzi do konkretnej nieruchomości, jest właściciel nieruchomości, to on odpowiada za jej stan. Chcąc utwardzić drogę, musi sam znaleźć ekipę wykonawczą oraz ponieść koszty z tym związane. Potrzebne będzie również zgłoszenie budowy.

Jeżeli zaś właścicielem drogi jest gmina, to do jej obowiązków należy utwardzenie drogi. Prace te są jednak niekiedy odwlekane w związku z planowaną rozbudową sieci uzbrojenia. Dopiero po jej przeprowadzeniu, gmina decyduje się na przeprowadzenie robót mających na celu poprawę dróg gruntowych, by uniknąć kosztownych napraw.

Utwardzenie drogi przez gminę wymaga uchwalenia kosztów robót w budżecie planowanym na kolejny rok. Dlatego warto, by wszyscy użytkownicy drogi, która wymaga utwardzenia, podpisali się pod wnioskiem do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta o zaplanowanie przeprowadzenia remontu. Warto podeprzeć się opinią i uzyskać poparcie radnego danego okręgu.

Zanim użytkownicy złożą wniosek, należy sprawdzić czy w budżecie na kolejny rok nie ma zapisu o planowanym utwardzeniu drogi. Obecne i planowane inwestycje gminne można zobaczyć w wydawanym BIP-ie.

(Stan prawny drogi określi, na kim spoczywa obowiązek pokrycia kosztów utwardzenia nawierzchni)

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 6, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 (3)
  • 3.7/5
Loading...Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-01 02:45:56

Dzien dobry mam pytanie przy mojej dzialce jest droga nie utwardzona o szerokosci 5m z kturej 2m jest moja wlasnoscia a 3m gminnej.I chcialbym sie dowiedziec jak bym swoja czesc utwardzil i przygarna troszke tej gminnej czy mogl bym miec z tego powodu jakies problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Formalności: dyskusje na forum budowlanym
  • Kredyt hipoteczny

    Witam. Stoję właśnie przed wyborem banku, w którym wystapię o kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Mam zamiar uruchomić procedurę po nowym roku, jak dostanę PIT. Czy ktoś może coś doradzić w tej sprawie? Na co zwrócić uwagę, który bank raczej omijać? Dziękuj...

  • Pozwolenie na budowę

    Mam pytanie. Kupiłem działkę, a człowiek od którego ją nabyłem zostawił sobie 2 m od drogi, żeby kiedyś gmina odkupiła ją od niego pod chodnik. Oczywiście udzielił mi pisemnej zgody na zjazd i na wykonanie przyłączy.Starostwo sąsiadowi wydało pozwolenie na budowę, a mnie nie...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i formalności

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty