Start Arrow InstalacjeArrow Wakacyjne remonty Polaków

Wakacyjne remonty Polaków

Jak pokazują badania1, dla wielu z nas czas wakacyjnych urlopów wiąże się nie z wypoczynkiem, a z domowymi obowiązkami. Okres wakacji to najlepszy moment na przeprowadzenie remontu domu czy mieszkania.

Według badań GUS-u, coraz więcej Polaków rezygnuje z krótko- i długoterminowych wyjazdów wakacyjnych na rzecz prac domowych (odpowiednio 11% i 9%). Odsetek ten wzrasta każdego roku – w końcu lato to najlepszy czas na remont. Dzięki temu, że dni o tej porze roku są najdłuższe, prace renowacyjne i wykończeniowe mogą trwać znacznie dłużej niż wiosną czy jesienią, a przez to szybciej je zakończymy. Dodatkowo, wysokie temperatury sprawiają, że materiały, których używamy przy remoncie, szybciej wysychają i nie ma potrzeby długotrwałego wietrzenia pomieszczeń. Rozpoczynając planowanie prac, warto uwzględnić również te, które w przyszłości przyniosą nam wymierne efekty ekonomiczne, jak np. zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

 

(Planując remont należy myśleć o korzyściach ekonomicznych)

Nieszczelne okna to problem, który w zimie odczuwalny jest zarówno przez domowników, jak i przez domowy budżet. – Wymiana okien jest jednym z najbardziej wymiernych działań przy oszczędzaniu energii. Dzięki temu możemy zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o połowę, co znacznie przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie – mówi Piotr Stachowiak, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. Mimo, że o tej porze roku nie myślimy jeszcze o zimie, warto zastanowić się, czy w minionym sezonie zdarzyło się nam poczuć chłodny powiew powietrza, mimo że okna były zamknięte. Jeśli tak – to znak, że przy okazji remontu warto pomyśleć o ich wymianie.

Decydując się na odmalowanie pomieszczeń, nie zapominajmy również o grzejnikach. Stara farba na kaloryferze zepsuje efekt odświeżonych ścian – zwłaszcza, jeśli zmieniliśmy ich dotychczasowy kolor. Malując grzejniki, przyjrzyjmy się, czy nie są one pokryte kilkoma warstwami farby, która w zimie działa jak izolacja i ogranicza emisję ciepła do pomieszczenia. Jeśli nasz kaloryfer jest bardzo stary i ma niesprawny zawór termostatyczny (lub w ogóle go nie ma), pomyślmy o jego wymianie. Termostat pozwala na regulowanie temperatury, a przez to na racjonalne gospodarowanie ciepłem.

Warto zainwestować w dobre technicznie grzejniki, a ich walory estetyczne będą dodatkowym atutem. Upewnijmy się, czy na ich wymianę nie potrzebujemy zgody administracji. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie ekranów zagrzejnikowych
z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest on kierowany do wewnątrz pomieszczenia, co eliminuje straty energii – dodaje Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Odświeżenie mieszkania dla wielu z nas oznacza wymianę części mebli lub inne ich ustawienie. Planując przemeblowanie, warto wziąć pod uwagę fakt, że nawet ono może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Dlatego też nie zasłaniajmy kaloryfera kanapą, komodą, ozdobną obudową lub ciężką zasłoną! – Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od kaloryfera. W przeciwnym razie stanowią przeszkodę dla swobodnego ogrzewania naszych pokoi. W rezultacie termostaty muszą być ustawione na wyższą temperaturę, a my płacimy więcej za zużyte ciepło – wyjaśnia Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Lato to okres, w którym najłatwiej o dobre warunki atmosferyczne. Dlatego też rozpoczynając działania mające usprawnić i upiększyć nasze cztery kąty, pamiętajmy o pracach, które wpłyną na wysokość rachunków za ogrzewanie. Może dzięki tym oszczędnościom, przyszłoroczne wakacje spędzimy na prawdziwym urlopie?

1 Turystyka i wypoczynek w gospodarstwach domowych w 2009 r., GUS, Warszawa 2010

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny plafon LED ImoLight Tesla z pilotem

 • Żyrandol Amelia White 3

 • Lampa wisząca Cortes

 • Lampa do światłoterapii Fotovita FV-10S

 • Lampa wisząca Leopard

 • Lampa biurkowa FRANK 3

 • Żyrandol Sandra

Instalacje: dyskusje na forum budowlanym
 • Wyswietlacz temperatur

  Witam! Szukam jakiegos wyswietlacza, na ktorym bede widzial temperatury w roznych miejscach. Chcialbym aby do wyswietlacza mozna podlaczyc kilka czujnikow tak abym mogl zczytywac np. temp. z pieca, cwu, zasilania i temp na zewnątrz. Chcialbym aby wyswietlacz byl zamontowany w pokoju, kilka metrow o...

 • Zawor mieszajacy w instalacji grawitacyjnej

  Witam, Czy montaz zaworu mieszajacego w starej instalacji grawitacyjnej(obecnie zalozona pomka)/naczynie wzbiorcze otwarte wiaze sie z dojsciem do naczynia? Czy rzeczywiście potrzebny jest osobny obieg? Chcialbym aby na grzejnikach byla dość niska temperatura - do 40stopni na bojlerze i piecu z ...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników