Start Arrow InstalacjeArrow Wentylacja w łazience – gdzie montować kratki i wentylatory?

Wentylacja w łazience – gdzie montować kratki i wentylatory?

Brak skutecznej wentylacji w łazience skutkuje trudnościami w odprowadzaniu wilgoci, o którą w tym pomieszczeniu nietrudno. W efekcie, na ścianach czy armaturze pojawiają się nieestetyczne plamy pleśni, a ich rozwój zagraża naszemu zdrowiu. Dużą uwagę do skutecznej wymiany powietrza powinni przykładać przede wszystkim użytkownicy łazienek, w których zamontowane są gazowe podgrzewacze wody!

Zgodnie z prawem

Niezbędną ilość powietrza, która powinna być wymieniona w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny określa Polska Norma. Minimalny strumień powietrza odprowadzanego z łazienki wynosi 50 m3/h, a z toalety – 40 m3/h.

Wentylacja grawitacyjna czy wentylacja mechaniczna

Wentylacja naturalna odbywa się dzięki różnicy temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Mechaniczna natomiast polega na wspomaganiu wymiany powietrza poprzez wymuszenie jego przepływu za pomocą wentylatorów, nawiewników czy odpowiednich klimatyzatorów.

W małej łazience (do 5,5 m3 kubatury) skuteczną wymianę powietrza zapewni już wentylacja grawitacyjna.

Kratki wentylacyjne

Kratka wentylacyjna powinna się znajdować zarówno w łazience, jak i w oddzielnej toalecie. Montuje się ją jak najdalej od drzwi wejściowych do łazienki, by strumień powietrza przepływał przez całe pomieszczenie. Ważne również, by znajdowała się jak najdalej od podłogi, pod sufitem. Najpopularniejsze do łazienek są kratki kwadratowe o wymiarach 14×14 cm.

Pomieszczenie z urządzeniem gazowym musi posiadać umieszczoną pod sufitem kratkę wywiewną o nieregulowanym przekroju 200 cm2 i niezamykany bezpośrednio z zewnątrz otwór nawiewny o powierzchni 200 cm2.

Drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki powinny wspierać wentylację, nie mogą więc być zbyt szczelne. Powinny mieć w dolnej części otwory zapewniające dopływ powietrza, o łącznej powierzchni wynoszącej co najmniej 22 cm2. Najpopularniejsze są kratki wentylacyjne wstawiane w prostokątne otwory. Producenci drzwi oferują również inny model – zamiast kratki można zdecydować się na okrągłe otwory. Otwory te osłania się ozdobnymi tulejami, które są dostępne w różnych kolorach.

Jeżeli wybierzemy drzwi pełne, rozwiązaniami zapewniającymi skuteczną wymianę powietrza są podcięcia skrzydeł drzwiowych, dzięki czemu powstanie szczelina.

Pamiętajmy, że drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz i mieć przynajmniej 0,8 m szerokości oraz 2 m wysokości w świetle ościeżnicy.

(Drzwi łazienkowe nie mogą być zbyt szczelne – całkowita powierzchnia wentylacji nie powinna być mniejsza niż 200 cm2. fot. archiwum DOM.pl)

Wentylatory

 

W większych łazienkach należy już stosować wentylację mechaniczną, czyli z urządzeniami wymuszającymi przepływ powietrza. Najczęściej instaluje się w kanałach wywiewnych lub w na kratkach dodatkowe wentylatory pracujące w sposób ciągły, włączane w trakcie obecności w łazience użytkownika lub gdy w pomieszczeniu nagromadzi się wiele pary.

Dodatkowy wentylator powinien się również znajdować w zamkniętej kabinie prysznicowej – ograniczonej ścianami aż do sufitu pomieszczenia. Kubatura takiej kabiny nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra sześciennego.

Uwaga na gazowe podgrzewacze wody

Wentylatorów na kratkach wentylacyjnych czy w przewodach wentylacyjnych nie wolno instalować w łazienkach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych – na przykład gazowego podgrzewacza wody. Stosowanie dodatkowego wentylatora grozi bowiem zasysaniem z przewodów spalinowych spalin do łazienki.

Warto wiedzieć, że nowoczesne gazowe przepływowe ogrzewacze wody wyposażone są w zabezpieczenie przed cofaniem spalin, które wyłącza grzejnik w przypadku wydostawania się spalin do pomieszczenia i w przypadku nieskutecznej wentylacji.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Komentarze

Najnowsze komentarze

Kacha34 Odpowiedz 2014-01-28 16:24:59

Podpytam - a jeśli chce w łazience ok 5 metrowej , dość wysokiej zainstalować saunę (będzie robił prawdopodobnie producent, wandex.com.pl ), to jaką wentylację powinnam w takiej łazience zastosować? Kratki jakieś większe, albo więcej, czy to raczej producent dla o wentylowanie części, w której będzie sauna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

Komunikaty

Najnowsze komunikaty: Instalacje

Centrala rekuperacyjna CWL-400 Excellent marki Wolf – wentylacja mechaniczna nowej generacji

Zaprojektowanie wydajnej, a zarazem ekonomicznej wentylacji wydaje się być zadaniem niewykonalnym. Tymczasem…

Pewna gwarancja jakości wody – zawory SCHELL z blokadą strumienia zwrotnego

Przy projektowaniu instalacji wodnej ważne jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej dystrybucji wody,…

Grzejniki łazienkowe z inoxu wypełnione fluidem

Osoby, które chcą zakupić do łazienki ekonomiczny i minimalistyczny grzejnik, który jest…

Grzejniki Purmo Aura – niezbędne wyposażenie nowoczesnych wnętrz

Nowoczesna linia grzejników konwektorowych Purmo Aura to odpowiedź na potrzeby wymagających klientów.…

Bonami.pl rozświetla zimowe wieczory

Zimą słońce gości na niebie krótko, dlatego nasze otoczenie rozświetlamy na różne…

Odważny detal w łazience – kolorowe przyciski TECEloop

W tradycyjnych łazienkach dominują stonowane kolory: biel, beż, odcienie szarości. Aby ożywić…

Design w kolorze – nowoczesne okapy kuchenne

Kolorowe urządzenia AGD zyskują coraz więcej zwolenników. Oryginalne barwy oraz designerskie rozwiązania…

AGD na miarę XXI wieku – kominowy okap T-Line #10 marki Ciarko Design

Nowy model okapu kuchennego oferowany przez markę Ciarko Design łączy w sobie…

Design wśród cegieł i betonu – industrialne okapy Ciarko Design

Duże pomieszczenia, chłodna kolorystyka, surowe materiały i minimalistyczne wzornictwo – to cechy…

Bezpieczeństwo z pomysłem – nowa seria kłódek aluminiowych Yale YE3

Marka Yale poszerzyła swoją ofertę o nowe aluminiowe kłódki ze specjalną kolorową…

Więcej niż stelaż – uniwersalny system instalacji sanitarnych TECEprofil

System instalacji sanitarnych, który oferuje nie tylko stelaże podtynkowe, ale także kompleksowe…

Polecane Produkty

 
 
Czytane

Najczęściej czytane