Start Arrow Artykuły PremiumArrow Wielkości i rodzaje zbiorników na gaz płynny

Wielkości i rodzaje zbiorników na gaz płynny

Dostarczenie do domu gazu płynnego może odbywać się na dwa sposoby: ze zbiornika ulokowanego na działce lub pod ziemią. Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy m.in. od poziomu wód gruntowych na działce, powierzchni działki, a także od względów estetycznych.

Zbiorniki przydomowe na gaz płynny, zarówno naziemne, jak i podziemne, mają różną pojemność, którą dobiera się na potrzeby gospodarstwa, wynoszącą 2700, 4850 lub 6400 litrów.

Przy doborze wielkości zbiornika brane są pod uwagę:

 • zapotrzebowanie na gaz, wyrażane w kg/h wynikające z mocy zasilanych gazem urządzeń;
 • możliwości lokalizacji określonej wielkości zbiornika – konieczne jest spełnienie warunków odległości przy zadanej wielkości działki i warunkach zabudowy;
 • częstotliwość tankowania – wynikającą z wielkości zbiornika i zużycia gazu.

Dla gospodarstw domowych zwykle wystarczająca jest pojemność najmniejsza czyli 2700 litrów.

Kiedy zdecydować się na zbiornik naziemny?

Zbiornik naziemny ustawia się na płycie fundamentowej o grubości od 12 do 20 cm, która powinna wystawać ponad powierzchnię gruntu. Jest to tańsze i prostsze rozwiązanie, również pod względem instalacyjnym.

Zbiornik naziemny można wykorzystać niemalże w każdych warunkach, co istotne, możliwe jest korzystanie z niego przy wysokim poziomie wód gruntowych.

Zbiornik naziemny wymaga jednak większej działki, gdyż odległość zbiornika od domu, ogrodzenia czy dróg musi wynosić min. 3 metry (przy pojemności 2700 litrów). Wadą tego rozwiązania jest również to, że znacząco ingeruje on w aranżację przydomowej przestrzeni.

Wymagane odległości od obiektów budowlanych można zmniejszyć o połowę przy zastosowaniu ściany oddzielenia ogniowego. Taką funkcję może spełniać pełna ściana budynku.

Kiedy zdecydować się na zbiornik podziemny?

Dużo bardziej estetyczną i dyskretną instalacją jest zbiornik podziemny. Widoczna jest jedynie pokrywa zbiornika, od góry pokrywa go bowiem warstwa gruntu o grubości około 60 cm. Mamy więc dowolność w aranżacji ogrodu.

Zbiornik podziemny wykorzystuje się również wtedy, gdy zbiornik naziemny nie mieści się na działce. Podziemne rozwiązanie potrzebuje jedynie 1 m odległości od budynku czy ogrodzenia (przy pojemności 2700 litrów).

Zbiornik podziemny nie jest polecany na działki o wysokim poziomie wód gruntowych, choć istnieje zabezpieczenie (zakopcowanie zbiornika), dzięki czemu w okresie roztopów armatura zbiornika nie jest zalewana wodą.

Instalacja zbiornika podziemnego jest droższa od ustawienia zbiornika naziemnego, jednak z uwagi na dowolne zagospodarowanie działki – warta przemyślenia.

Zbiornik podziemny to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą korzystać z zalet gazu płynnego, ciesząc się jednocześnie pięknym otoczeniem. fot. AmeriGas

Miejsce na zbiornik – co warto jeszcze wziąć pod uwagę?

Planując rozmieszczenie instalacji na gaz płynny, warto pamiętać o zapewnieniu wygodnego dojazdu do posesji, tak aby cysterna z gazem, która będzie tankować zbiornik, mogła do niej dotrzeć bez problemu. Jeśli zbiornik ustawimy w odległości nie większej niż 35 – 50 m od granicy posesji, wówczas cysterna nie będzie musiała wjeżdżać na jej teren. Tyle bowiem zazwyczaj wynosi długość węża, którym dostarczane jest paliwo.

Odległości w zależności od pojemności zbiorników

Bez względu na pojemność zbiornika, trzeba pamiętać także o zachowaniu odległości:

 • 3 metrów od elektrycznej linii napowietrznej 1kV
 • 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych i innych zagłębień
 • 12 metrów od elektrycznej linii napowietrznej powyżej 1kV

Od dróg, ogrodzeń i przede wszystkim od domu, zbiornik naziemny powinien być usytuowany w odległości:

 • 3 metrów przy pojemności 2700 l
 • 5 metrów przy pojemności 4850 l
 • 7,5 metra przy pojemności 6700 l

Od dróg, ogrodzeń i przede wszystkim od domu, zbiornik podziemny powinien być usytuowany w odległości:

 • 1 metra przy pojemności 2700 l
 • 2,5 metra przy pojemności 4850 l
 • 3 metry przy pojemności 6700 l

Czy instalacja gazu płynnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Jeżeli chodzi o instalację ze zbiornikiem do 7 m3 to nie jest konieczne pozwolenie na budowę, wystarczy zamiar zgłosić do Starostwa. Zgłoszenie budowy powinno zawierać:

 • wniosek zgłoszenia
 • projekt techniczny wykonany przez uprawnionego projektanta. Na mapie do celów projektowych uprawniony projektant zaznacza lokalizację zbiornika na gaz i trasę przyłącza gazowego. Do jego obowiązków należy również uzyskanie wszelkich wymaganych przez Prawo budowlane uzgodnień, m.in. zatwierdzenie zbiornika przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
 • kopię uprawnień projektanta i kopię aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością

Jeżeli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpoczynać prace instalacyjne.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 27, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

ross111 Odpowiedz 2017-09-17 12:03:27

U mnie sprawdza się zbiornik naziemny, stoi sobie w ogródku, nikomu nie przeszkadza, Gaspol serwisuje (wybraliśmy dzierżawę zamiast bawić się w zakup własnego) i tak już od trzech lat...

Gaz płynny Odpowiedz 2016-10-18 09:43:45

Warto też pamiętać o wyborze dostawcy gazu płynnego

Grzegorz Odpowiedz 2015-11-06 15:38:17

My przy domu mamy zbiornik podziemny na olej Eurodorex i jest to faktycznie dobre rozwiązanie. Nie widać go, a jednak jest zawsze "pod ręka". ;)

Mirka Odpowiedz 2015-07-28 15:40:48

Zdecydowanie zbiornik podziemny. Te naziemne brzydko wyglądają w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
 • Stolarka okienna - Firma Domega

  Witam, Postanowiliśmy z żoną wymienić okna w całym domu oraz zastanawiamy się dodatkowo nad nową bramą garażową. Mieszkamy w Poznaniu dlatego szukamy firmy z naszego miasta ktora pomoże nam w ich doborze oraz zadba o cały montaż. Co sądzicie o firmie Domega i czy macie może jakieś ...

 • Drzwi w nietypowym wymiarze

  Witam, potrzebuję porady i mam nadzieję, że otrzymam ją tutaj ;) Remontuję piwnicę i chcę m.in. wymienić drzwi prowadzące do niej. Problem polega na tym, że mają one nietypowe wymiary (175x80cm). Szukałem firmy, która zajmuje się tworzeniem takich cudactw, ale wybór jest n...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty