Start Arrow InstalacjeArrow Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe

W wielu domach, miejsce tradycyjnych i dobrze znanych nam grzejników, zajmuje wodne ogrzewanie podłogowe. Nic w tym dziwnego – zalet takiego systemu jest wiele.

Podłogówka to jedyny system, pozwalający dostosować temperaturę panującą w domu do naturalnych potrzeb domowników. Najcieplejsze powietrze znajduje się zawsze tuż nad posadzką. Czym wyżej tym, temperatura robi się niższa. Dzięki takim właściwościom ogrzewania podłogowe zapewnia idealny komfort cieplny. Na dobre możemy też zapomnieć o efekcie tzw. „zimnych stóp”.

W utrzymaniu ciepłej i przyjemnej atmosfery w domu, może nam pomóc wodne ogrzewanie podłogowe.

W utrzymaniu ciepłej i przyjemnej atmosfery w domu, może nam pomóc wodne ogrzewanie podłogowe.

Zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Andrzej Marchewicz z firmy TECE, prodycenta systemu TECEflex:

Ogrzewanie podłogowe to także gwarancja tego, że ciepło w domu będzie rozłożone niezwykle równomiernie. Grzejnikiem w każdym pomieszczeniu jest bowiem cała podłoga, a nie tylko jeden kaloryfer umieszczony najczęściej pod parapetem. To jednak nie wszystkie zalety, które powinny nas skłonić do zmiany sposobu ogrzewania. System nie powoduje tym samym silnego ruchu powietrza, a co za tym idzie znacząco ogranicza możliwość unoszenia się w mieszkaniu kurzu. To ogromna zaleta zwłaszcza, jeśli jeden z naszych współdomowników jest alergikiem. Poza tym, tradycyjne grzejniki w znacznie większym stopniu wysuszają powietrze w mieszkaniu. A to sprzyja rozwojowi roztoczy i utrudnia życie osobom, które są na nie uczulone.

Podłogówka i źródła ciepła

Podłogówka jest systemem ogrzewania niskotemperaturowego, ale może współpracować praktycznie z każdym źródłem ciepła. Wbrew pozorom, nie tylko z pompami ciepła, kotłami kondensacyjnymi czy kolektorami słonecznymi. Jedynym warunkiem jest to, aby temperatura wody zasilającej instalację nie przekraczała 50 stopni C. Są na to sposoby…

Andrzej Durda z firmy TECE:

W przypadku tradycyjnych kotłów na paliwo stałe np. na węgiel instalację wystarczy zaopatrzyć w specjalny układ mieszający, w którym woda gorąca miesza się w odpowiednich proporcjach z chłodniejszą, powracającą z obiegu. Dzięki temu temperatura posadzki może utrzymywać się na optymalnym poziomie ok. 27-29 stopni Celsjusza. To bardzo ważne, ponieważ wyższa może być przyczyną złego samopoczucia.

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (fot. Tece)

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego (fot. Tece)

Gdzie instalować wodne ogrzewanie podłogowe?

Warto również pamiętać, iż tradycyjne kaloryfery oddają ciepło głównie w wyniku konwekcji, powodując tym samym silny ruch ciepłego powietrza ku górze. Jeśli nasz dom posiada więcej niż jedno piętro, a dodatkowo otwartą klatkę schodową może się okazać, że na parterze nigdy nie będzie wystarczająco ciepło – nawet mimo nieustannego podkręcania temperatury. Dlatego, na tym poziomie – w salonie, przedpokoju, kuchni najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe.

Oddaje ono ciepło poprzez powolne promieniowanie, dzięki czemu zapewnia utrzymanie temperatury odpowiedniej do naturalnych potrzeb w strefie przebywania ludzi – dodaje Durda. – Nieco chłodniej jest przy samym suficie, co z kolei pozwala na zredukowanie zużycia energii i ograniczenie rachunków. Co ważne odbywa się to, bez wpływu na komfort cieplny w domu.

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Do budowy instalacji możemy zastosować m.in. rury miedziane (są one jednak dość drogie) albo rury polipropylenowe. Te ostatnie należy jednak układać w sztywnych uchwytach bądź na gorąco. Głównie z uwagi na to, że wszelkiego rodzaju zgięcia mogą ulegać odkształceniom. Tych wad pozbawione są tzw. rury wielowarstwowe, dlatego to one cieszą się obecnie największa popularnością wśród użytkowników.

Posadzka w ogrzewaniu składa się z kilku warstw, dlatego już na początku powinniśmy zadbać o zachowanie jednakowej wysokości podłóg we wszystkich pomieszczeniach.

Krok po kroku

W pierwszej kolejności, na stropie lub betonie znajdującym się bezpośrednio na gruncie, układa się gotową izolację rolowaną ze styropianu. Rury powinny być układane na odpowiedniej grubości izolacji rolowanej ze styropianu lub płytach systemowych z tworzyw sztucznych. W przypadku podłogi przylegającej do gruntu, należy zastosować także izolację przeciwwilgociową. Rury mocuje się do niej klipsami, za pomocą specjalnego urządzenia– tzw. tackera. Zamiast folii możemy wykorzystać maty systemowe z tworzyw sztucznych, ale ta metoda jest bardziej pracochłonna. Instalator dla podniesienia izolacji cieplnej posadzki może zalecić ułożenie dodatkowej warstwy styropianu.

Ogrzewanie podłogowe z użyciem izolacji rolowanej ze styropianu (fot. Tece)

Ogrzewanie podłogowe z użyciem izolacji rolowanej ze styropianu (fot. Tece)

W następnej fazie, po sprawdzeniu szczelności instalacji, wystarczy zalać ją jastrychem. Na dużych powierzchniach warto wcześniej położyć matę zbrojeniową, poprawiającą wytrzymałość posadzki. Z kolei ściany pomieszczenia powinny zostać oddzielone od jastrychu elastyczną taśmą.

Wybór pokrycia podłogowego

Ostatnim etapem prac jest już tylko pokrycie gotowej posadzki przystosowanymi do tego materiałami. Mogą to być zarówno płytki ceramiczne, wykładziny, jak i panele, a nawet niektóre rodzaje parkietu. W trakcie zakupu materiału, powinniśmy jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do takiego systemu i posiada wystarczająco niski współczynnik tzw. oporu cieplnego. W przeciwnym wypadku, nawet mimo dobrze ułożonej instalacji, temperatura w domu będzie i tak zbyt niska. Atesty muszą posiadać także kleje czy zaprawy użyte do wykonania posadzki.

Ogrzewanie podłogowe bez błędów

Gwarancję tego, że ogrzewanie podłogowe zapewni w domu optymalny komfort cieplny, mamy tylko wówczas, gdy wykona je doświadczony instalator, na podstawie opracowanego projektu. Przy dobrym projekcie i dokładnym wykonaniu, instalacja powinna pracować bezawaryjnie minimum 50 lat. I to bez znaczących zmian parametrów wytrzymałościowych rur. Samodzielne realizowanie prac najczęściej skutkuje wieloma uchybieniami, których usunięcie może być nie tylko trudne, ale też bardzo kosztowne.

Do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe, które układa się w pętle, ślimaki bądź meandry. Niska temperatura w domu może być efektem zbyt dużych odległości w ich rozmieszczeniu. Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny zalecamy układanie rur w odstępach z zakresu 100 -300 mm.

Pętle grzewcze (fot. Tece)

Pętle grzewcze (fot. Tece)

Z uwagi na podwyższone straty ciepła, większe zagęszczenie przewodów dopuszczalne jest w strefach przyokiennych. Należy pamiętać także o tym, że rur nie montuje się w miejscach, które na trwale zostaną w mieszkaniu zabudowane – np. szafami wnękowymi.

Bardzo ważna jest również właściwie wykonana izolacja termiczna, która uniemożliwi uciekanie ciepła na zewnątrz.
Instalacja może się zapowietrzyć

Zbyt niska temperatura może być także efektem zapowietrzenia instalacji. Objawia się to m.in. zimnymi podłogami w niektórych pomieszczeniach – mimo tego, że w pozostałych ogrzewanie działa prawidłowo. Nadmiar powietrza należy usuwać kolejno z każdej pętli grzewczej, przez odpowietrzniki znajdujące się na belce rozdzielacza.

System wodnego ogrzewania podłogowego

Aby maksymalnie wykorzystać zalety wodnego ogrzewania podłogowego, instalację powinniśmy wykonać przy pomocy wybranego przez nas kompleksowego systemu. Łączenie wielu produktów może przynieść więcej strat niż korzyści. Łączenie produktów różnych firm – nawet tych najlepszych na polskim rynku – albo stosowanie tańszych zamienników – może prowadzić do powstania wielu błędów wykonawczych i znacząco obniżyć wytrzymałość i sprawność instalacji.

Autor: Tece

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników