Start Arrow Artykuły PremiumArrow Wpływ szarego styropianu na wartość nieruchomości

Wpływ szarego styropianu na wartość nieruchomości

Najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym w krajach zachodniej Europy jest styropian.  Tyle że na zachodzie białe płyty odchodzą do lamusa. Europa ociepla na szaro. Czy szary styropian jest naprawdę lepszy?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W Europie wybuchowo rośnie sprzedaż styropianów szarych. Ocenia się, że w 2016 roku w Szwajcarii,  szary stanowił ponad 90%  sprzedanego styropianu fasadowego a w Niemczech była to ponad połowa. Proces ten rozpoczął się również w Polsce.

jaki styropian wybrac - infografika

Jaki styropian wybrać?

Dlaczego Europa izoluje na szaro?

Dominacja szarego styropianu na zachodnich rynkach nie jest ani dziełem przypadku ani mody. W zachodnim kręgu kulturowym, dom jest traktowany jako inwestycja w nieruchomość, a wydatki związane z budową domu są uznawane za lokatę kapitału,  a nie za bezpowrotnie poniesiony „koszt budowy”.  Budując dom dla siebie, przyszły właściciel dobiera materiały w taki sposób, aby zwiększyć rynkową wartość nieruchomości.

Przyszły właściciel domu stawia sobie trzy główne cele. Chce zmieścić się w założonym budżecie budowy, mieszkać wygodnie i tanio, a w przypadku decyzji o sprzedaży, chce sprzedać dom szybko i za dobrą cenę.

Aby mieszkać tanio i nie przepłacać za energię, dom musi być jak najlepiej ocieplony. W pogoni za energooszczędnością rośnie grubość izolacji i co za tym idzie grubość ścian. Tymczasem grube ściany uroku nie dodają. Mogą zamienić dom w niezgrabny bunkier o niedoświetlonym wnętrzu, o oknach przypominających otwory strzelnicze z nienaturalnie szerokimi parapetami. Grube ściany zmniejszają również powierzchnię użytkową przy takich samych wymiarach zewnętrznych budynku.

Jeżeli wziąć pod uwagę kryterium rynkowej wartości nieruchomości, łatwo zrozumieć skąd bierze się sukces szarych styropianów. Potencjalny nabywca domu z zainteresowaniem przeczyta ogłoszenie zaczynające się od słów: „piękny dom, wybudowany z najlepszych materiałów …”.

Szary styropian podbija rynek, bo izolacja wykonana z szarego styropianu jest do 40% cieńsza od izolacji z popularnych białych płyt, przy zachowaniu tych samych parametrów ociepleniowych. Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również projektować  atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza (lepsze doświetlenie, parapety optymalnej szerokości).

Kłopoty…

Rosnąca od lat popularność szarego styropianu, zaowocowała bogatymi  doświadczeniami wykonawców i inwestorów, a doświadczenia te bywały smutne. Okazało się, że szary styropian ma tendencję do ulegania stosunkowo silnym naprężeniom wewnętrznym. Naprężenia te mogą prowadzić do wygięcia płyt i zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach do odpadania płyt od fasady.

Oczywiście wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, skrupulatnego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i zachowania najwyższej kultury prac wykonawczych.

Występujące w szarym styropianie naprężenia są skutkiem nierównomiernego rozszerzania i kurczenia się płyt pod wpływem zmian temperatury. Szczególnie ryzykowny jest okres wiosny i jesieni, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą. Aby zrozumieć jakie siły działają na połączenie płyty z murem, wystarczy sobie wyobrazić styropianową płytę z jednej strony  nagrzaną do 60°C, a  z drugiej chłodzoną przez mur o temperaturze 0°C.

Dlaczego w takim razie szwajcarskiej fasady wyglądają pięknie i nie zdarza się tam odpadanie płyt od ściany? Odpowiedź jest prosta. Szwajcarzy używają całkiem innego szarego styropianu.

Szary szaremu nierówny…

Na zachodzie stosuje się styropian szary trzeciej generacji, który jest produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych. Zarówno pod względem wizualnym jak i pod względem właściwości, jest to zupełnie inny produkt niż popularne w Polsce zwykłe szare płyty. W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji.

Szary styropian trzeciej generacji, charakteryzuje się taką samą termoizolacyjnością jak najlepszy zwykły szary, ale jest wolny od jego wielkiej wady: tendencji do skurczów i wyginania.  W Polsce, pierwszym dostępnym na rynku styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®.

Biała warstwa ochronna

Biała warstwa ochronna

Nacięcia przeciwprężne

Nacięcia przeciwprężne

Styropian zespolony LAMBDA WHITE® jest zabezpieczony przed naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z  Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE®  była o 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Paczka Lambda White

Paczka Lambda White

Trzecia generacja styropianu pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe. Podbija rynek, ponieważ nie tylko rozwiązuje problem grubych ścian, ale również daje gwarancję świętego spokoju. Ogranicza ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.

swisspor logo

Autor: Swisspor
Zdjęcia: Swisspor

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 3, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Budowa i remont: dyskusje na forum budowlanym
  • Drewniane okna - Plastpol Raszyn

    Cześć :)  zależy mi na bardzo, aby nowe okna były również drewniane jak te stare. Słyszałem wiele pozytywnych zdań na temat Plastpol z Raszyna, czy warto zlecić im wykonanie ? ...

  • Drzwi w nietypowym wymiarze

    Witam, potrzebuję porady i mam nadzieję, że otrzymam ją tutaj ;) Remontuję piwnicę i chcę m.in. wymienić drzwi prowadzące do niej. Problem polega na tym, że mają one nietypowe wymiary (175x80cm). Szukałem firmy, która zajmuje się tworzeniem takich cudactw, ale wybór jest n...

Obejrzyj zdjęcia domowników

Polecane Produkty